Як заробити на кролях

Кролівництво може бути досить рентабельним бізнесом з тієї причини, що одна тварина протягом року здатна відтворити живу масу в 50 разів більше її власної.

 У бізнесі з розведення кроликів є свої переваги й недоліки.

 До переваг кролівництва можна віднести:

 • досить швидку окупність,
 • високу рентабельність,
 • корисність виробленої продукції,
 • багатогранність бізнесу.

До складнощів у розведенні кролів як бізнесу можна також віднести кілька моментів.

Кролики є дуже охайними тваринами, тому регулярно потрібно чистити їхні клітки, інакше вони можуть занедужати (див. детальніше про хвороби кролів).

Вони швидко звикають до господарів, але лякаються незнайомих людей, запахів і різких звуків. Наслідки можуть проявлятися на фізичному рівні. Бували випадки, коли звірі просто гинули від переляку.

Для відкриття такого бізнесу потрібні мінімальні капіталовкладення. Для ферми, на якій буде вирощуватися 1000 особин, потрібна площа навіть менше стандартної ділянки в 6 соток. Заощадити кошти можна, зробивши своїми руками клітки, поїлки для кролів й кормушки. Але для початку потрібно визначитися з організаційно-правовою формою ведення такого бізнесу.

Створюючи міні-ферму, необхідно вибрати між індивідуальним підприємництвом (ФОП) або веденням особистого селянського господарства (ОСГ).

Дивіться також Вирощування хрону як прибутковий бізнес

З чого почати?

 1. Знайдіть місце під облаштування ферми. Відповідні варіанти — дачний або сільський будинок. Приготуйте місце проживання для тварин. Клітини або яму, майданчик для їх розміщення.
 2. Починати фермерську діяльність можна в будь-який час року, так як тварини дуже швидко плодяться.

 3. Обладнайте приміщення для зберігання кормів. Сіно і злаки зберігати потрібно в сараї.

 4. Облаштуйте місце для відселення новонароджених кроленят. Їх буде багато, так як одна кролиця здатна щорічно приносити до семи приплодів.

 5. Виберіть породу, розведенням якої будете займатися. Перевагу для початку варто віддати менш вимогливим породам.

 6. Кроленят слід купувати у досвідчених заводчиків, які проконсультує вас по питаннях, що цікавлять.

 7.  Обладнайте місце забою. Приміщення повинно мати проточну воду і досить хорошу вентиляцію, відповідати встановленим санітарним нормам.

 8. Заготовте корм на півроку, виходячи з того, що одній тварині необхідно 14 кг комбінованого корму і 7 кг сіна. У теплу пору року (з травня по вересень) тварини з задоволенням їдять траву, ця обставина помітно підвищує рентабельність господарства.

Санітарні норми при розведенні кроликів зводяться приблизно до наступних вимог:

 • в приміщенні повинно бути чисто;
 • регулярне проведення дезінфекції;
 • знищення гризунів і обробка інсектицидами;
 • обладнання окремої клітини для хворих тварин.

Місце для кролеферми

Ідеальним місцем для облаштування кролячої ферми буде дача або сільський будинок.

Перший крок — оренда або викуп ділянки для утримання кролів. Усередині вольєра розміщуватимуться шеди з будиночками для тварин. Ділянка може бути як з навісом, так і без нього. Розведення кролів у вольєрах вимагає огородження прилеглої території парканом.

Другий крок — вибір місця для ферми. Рекомендується будувати приміщення на височині через погану переносимість кролями вологості. Майданчик під будову потрібно забетонувати або засипати гравієм і організувати систему для відводу води.

Одна із найбільш зручних систем догляду за кроликами — шед. Вона дозволяє максимально механізувати всі процеси. Шед — це сарай з дерев’яного або металевого каркаса, який об’єднує під спільним дахом клітки з тваринами.

Розміщення кролів

Клітки або будиночки виготовляються з оцинкованої зварної сітки. Вони складаються з 2-х секцій: кормової та гніздової. Між цими відділами ставлять ясла, під якими розташовуються поїлки та годівниці. В один шед поміщають до 69 кліток. За рік в них можна виростити 350-400 голів молодняка.

Закупівля кормів

Тварини мають отримувати траву, овочі і злаки, також корисні елементи. Постійно годувати кролів тип самим видом зелені не варто.

Види кормів:

 • зелень
 • соковиті корми
 • морква
 • гарбуз
 • кавуни
 • буряк (в помірних дозах)
 • картопля (краще варена)
 • кабачки
 • капуста (у помірній кількості)
 • яблука
 • грубі корми
 • концентровані, комбіновані корми

Звірята мають бути завжди забезпечені водою.

Заборонено давати кролям такі трави і продукти:

 • молочай, дурман, чистотіл, дика редька, наперстянка
 • солодощі
 • екзотичні фрукти та овочі

Бізнес-план кролеферми

При складанні бізнес-плану слід орієнтуватися на те, що є будинок в селі або дача, і ви володієте мінімальними навичками роботи своїми руками (виготовлення та встановлення кліток, введення електрики в приміщення і тощо). 

Крім того, якщо у вас будинок в селі, можна за цілком помірну плату знайти помічника по господарству серед місцевих жителів-сусідів. Він буде робити нескладну роботу і доглядати за поголів'ям під час вашої відсутності.

Важливо! Кроликам необхідно своєчасно робити щеплення від міксоматозу і вірусної геморагічної хвороби кролів (ВГХК). Пам’ятайте: лікування таких хвороб у кроликів, як міксоматоз і ВГХК, не передбачено — у більшості випадків ветеринари запропонують умертвити тварину, щоб інфекція не перейшла до інших кроликам.

Витрати

 • матеріали для виготовлення кліток —  близько 1000 $
 • гранулятор і зернодробарка — 500 $
 • покупка кроликів (100 голів)  — 500 $
 • витрати на корм — 250-2500 $
 • електрика, вода, опалення, ветлікар — щорічно близько 400 $.

Економіка бізнесу та відсутність конкуренції

Вклинитися на ринок кролячого м’яса не представляє великих зусиль. Ця ніша практично не зайнята. За результатами статистики, попит на кролятину на 50% перевищує його пропозицію.

Тушка кролика завважує орієнтовно 1,5-2,3 кг. Ціна м’яса кролика складає близько 120-140 грн/кг. Отже, одна тушка може коштувати від 180 до 300 грн.

Тобто за сезон, продавши, наприклад, 500 тушок, можна отримати від 90 до 150 тис. грн.

Породи кролів і їх особливості

Бійня і холодильник

У цьому приміщенні мають бути обладнані стаціонарні гачки для підвішування кроликів, а також збірники для крові, щоб не забруднити весь простір.

Від організації кімнати для бійні також залежить якість вичинки кроликів, тож шкурки завжди будуть ідеально чистими, а при якісному поводженні м’ясо залишиться чистим. 

Тут бажано огороджувати окреме приміщення, яке буде трохи віддалік від основного крільчатника, щоб тварини не відчували запах крові. Незважаючи на свій низький рівень інтелектуального розвитку, кролики дуже бояться цього запаху, через це можуть бути зміни у поведінці, а також деякі ускладнення з організмом на нервовому ґрунті. Розведення стає дуже складним, тому краще уникнути цього недоліку.

Підсумок

Розглянувши кролівництво як бізнес, можна зробити висновки, що таке господарство може стати досить прибутковим. Однак такий бізнес пов'язаний з деякими труднощами і ризиками. 

Слід пам'ятати про те, що кролики досить часто схильні до мору. Вони вимагають до себе підвищеної уваги і догляду. Це ті витрати праці, часу і коштів, на яких не можна заощаджувати. 

Якщо ви готові до цього, залишається тільки побажати вам удачі на терені кролівництва і якнайшвидшої окупності вашого господарства.

© Вікторія Палажченко, Zemliak.com, 2021.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.