ТОП-12 порід домашніх перепілок

Перепілки та перепели — це одні з найменших представників ряду куроподібних і їхня маса зазвичай становить 90-130 г, довжина тіла — 16-20 см.

Одомашнених перепілок цінують за дієтичне м’ясо та яйця. Займатися перепільництвом вигідно, оскільки воно дуже швидко окуповується. 

Дивіться також Яєчні кури: які породи і кроси ідеально підійдуть для господарства

Скоростиглість перепелиці в 2 рази вища, ніж в пекінської качки, і втричі вища, ніж в кролів. Повний цикл від закладки яєць в інкубатор до першого яєчка від молодої перепелиці, становить всього 52-66 днів. Один тиждень життя перепілок відповідає 3,5 тижням життя курки яєчної породи. Стійкість перепілок до інфекційних захворювань дозволяє утримувати їх, не вдаючись до вакцинації.

Перепелята

Отже, для тих, хто вирішив займатися перепільництвом, розказуємо про особливості порід домашніх перепелів.

Яєчні породи перепелів

Японські перепели

Очолює список яйценосних порід, має високу життєздатність. Вважається одним із найбільш невибагливих в утриманні.

Вага дорослих самців досягає 100-130 г, самок — 140-160 г. 

Яйцекладка починається у 40-60-денному віці. 

Середньорічна несучість складає 290-320 яєць масою 8-11 г.

Перепели мають світло-коричневе забарвлення пір'я на грудях, перепілки — оперення світло-сірого кольору з чорними цятками, що зближує їх зі своїми дикими побратимами. Колір дзьоба темний. 

Англійські чорні перепели

Мають темне забарвлення пір'я — від чорного до світло-коричневого кольору. Належність до породи чорних англійських перепелів можна визначити по щільному корпусу, коротким ногам і добре розвиненим крилам. Коричневий дзьоб птахів має подовжену форму. 

Перепели набирають масу приблизно 160-170 г, перепілки — 180-200 г. 

Несучість цієї породи — від 270 до 290 яєць на рік. 

Якщо стоїть завдання отримати харчові яйця, самок і самців утримують окремо, якщо інкубаційні — зі статевозрілих особин формують невеликі сім'ї.

Англійські білі перепели

Забарвлення пір'я практично повністю біле, іноді з чорними вкрапленнями на голові або спині. Дзьоб і ноги світлих відтінків. 

Вага перепелів знаходиться у межах 135-160 г, перепілок — 155-180 г.

Річна несучість — 280-290 яєць вагою 10-11 г. 

Спосіб утримання перепелів залежить від подальшого призначення яєць. 

У разі вирощування птиці для виробництва харчових яєць самки і самці утримуються окремо, для отримання інкубаційних — необхідно сформувати невеликі сім'ї як тільки особини досягають статевої зрілості. 

Англійські перепели

Мармурові перепели

Це, швидше, мутаційна форма японських перепелів.

У птахів сіро-димчасте забарвлення пір'я без малюнка. 

У середньому перепели важать приблизно 120 г, перепілки — 145 г. Середньорічна несучість знаходиться на рівні 260-300 яєць вагою 10-12 г. 

Смокінгові перепели

Таку назву перепел отримав завдяки характерному для самців і самок забарвленню: голові, шиї, грудях, нижній частині тіла білого кольору і темно-коричневій верхній частині тіла. 

Вага самців становить 140-160 г, самки важать трохи більше — 160-180 г. 

Вік початкової яйцекладки — 40-45 днів. Кількість яєць на рік — 260-280 шт. середньою вагою 10-11 г. 

Перепели смокінгової породи відрізняються підвищеними вимогами до умов вирощування.

М'ясні породи перепелів

Фараон

Птахи відрізняються від інших видів щільним корпусом і значними розмірами. Перепілки більші, аніж перепели.

Вага дорослих самців складає від 160 до 260 г (у середньому 200 г), а самок - від 180 до 310 г (у середньому 235 г). Процес відкладання яєць у самок починається з 45-50 дня, а середньорічна несучість складає 220 яєць. У середньому перепелине яйце важить 12- 18 г. 

На відміну від гарного товарного вигляду тушок, живі особини мають не такий презентабельний вигляд через «дике» забарвлення пір'я. Це, а також зайву примхливість до умов утримання та процедури годування, можна назвати недоліками перепела породи Фараон.

Перепели Фараон

Техаський білий перепел (американський альбінос) 

Для домашнього вирощування порода білих перепелів є найкращою. Її представників можна визначити за такими ознаками: 

  • міцна статура, широка спина, опукла грудна клітка;
  • тілесний колір дзьоба з чорним краєм;
  • густий пір'яний покрив білого забарвлення з вкрапленнями однієї-трьох чорних плям на голові або тілі птахів будь-якої статі.

Вага самців цієї породи досягає 300-350 г, самок — 350-400 г. 

Показники несучості невисокі — 100-150 яєць на рік. 

Не дуже вибагливі до умов утримання. Важливий нюанс — перепілки цієї породи  споживають корм у більших обсягах, що потребує від птахівників додаткових витрат. 

М'ясо-яєчні породи перепелів

Естонський перепел

Виведений штучно в результаті схрещування 3-х порід: фараон, японський перепел, англійський білий. 

Естонські перепели мають овальну форму тулуба, коротку шию і маленьку голову. На пір'яному покриві світлокоричневого кольору видно чорно-коричневі смужки. 

Якщо молодняк характеризується однотипним забарвленням пір'я, то дорослих самців від самок відрізняють три смужки жовтувато-білого кольору в області голови. 

Перепели естонської породи мають вагу 150-180 г, перепілки — 190-220 м. 

Уже в 37-40-денному віці стартує процес відкладання яєць. Щорічний показник несучості — 275-290 штук. Кожне яйце важить 11-12 г. 

Молодняк цієї породи також характеризується високими темпами росту і набору маси.

Маньчжурський перепел

Золотисте оперення ця порода отримала завдяки поєднанню жовтого і коричневого пір'я. Самці мають трохи темніше забарвлення, ніж самки, і однотонну грудку. 

Це найбільша порода перепелів: маса маньчжурських золотистих самців досягає 200-220 г, самки зазвичай більш вгодовані і можуть важити до 300 г. 

Великі розміри і швидкий приріст ваги потомства цих перепелів роблять вигідним розведення породи з метою отримання м'яса. 

Із точки зору несучості порода також показує гарні результати. Щорічно від однієї особини вдається отримувати 220-280 яєць масою 8-12 г. 

Якщо необхідно отримати яйця для інкубації, після досягнення птахами статевої зрілості з них формують батьківські сім'ї. З метою виробництва харчових яєць самці і самки утримуються на відстані один від одного.

Декоративні породи перепелів

Китайський розписний перепел

Лідер із розведення з декоративною метою. 

Самці і самки цієї породи відрізняються за зовнішніми ознаками. У самців лоб, щоки і боки тіла сіро-блакитного кольору, горло і нижня частина дзьоба — чорного з білою смугою у формі півмісяця, спина — коричневого з темно-коричневими плямами, черевце — цегляно-каштанового. 

Верхня частина тіла у самок сіро-коричневого кольору, нижня — світлокоричневого, краї пір'я — темно-коричневого. Дзьоб чорного кольору, ноги — оранжево-жовтого. 

Тулуб птаха у довжину приблизно 11-14 см, хвіст — приблизно 3 см. 

Китайських розписних перепелів прийнято утримувати парами в просторому вольєрі з бічними сторонами з металевої сітки і верхом з капронової сітки. При цьому у вольєрі мають бути присутні елементи природного ландшафту (купини з травою, кущі тощо). 

Каліфорнійський перепел

Перепели цієї породи дуже красиві. У довжину особини досягають 22-25 см. 

У птахів кремезне тіло, посередині голови розташований чубчик з 4-7 загнутих вперед пір'їн. Лоб самця жовтувато-білого кольору, до тімені проходить біла смуга, від чубчика до потилиці — чорна. Спина оливковокоричневого кольору, а середину живота прикрашає каштаново-буре пір'я з чорною облямівкою. Зоб і верхня частина грудей сіро-блакитного кольору, ноги — сірого. Короткий дзьоб чорного кольору злегка загнутий. 

Каліфорнійський перепел

У порівнянні з яскравим пір'яним забарвленням самців вигляд самок менш ефектний. Чорних смуг у них на голові немає, при цьому темні штрихи є на горлі жовтуватого кольору. Пір'я на грудях брудно-сірого кольору, малюнок на пір'ї менш помітний. Каліфорнійські перепели утримуються у вольєрах невеликими групами або парами (у період розведення). При температурі повітря нижче, ніж + 10°С теплолюбних птахів рекомендується розміщувати у теплому приміщенні. 

Віргінський перепел

Порода об'єднує у собі птахів середнього розміру з коротким загнутим дзьобом. Ноги без шпор, мають довгі пальці. 

Віргінські перепели існують у декількох колірних варіаціях, з яких найпопулярнішими є коричневе забарвлення пір'я і біла голова, чисто біле і жовто-коричневе забарвлення. Довжина тулуба птаха становить 22 см, хвоста — 6 см. 

Оптимальні умови утримання перепелів віргінської породи нескладно створити, розсадивши птахів парами або в клітках, або у вольєрах. Деякі лінії цієї породи вирощують не тільки з декоративною метою, але і як м'ясних постачальників.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.