Громадам необхідно виділяти кошти на сімейну реабілітацію ветеранів — експерти

Наразі у багатьох громадах України спостерігаються випадки, коли воїни, повернувшись додому, стикаються з труднощами адаптації. Це часто призводить до конфліктів і навіть насильства в сім'ях, що лише підкреслює критичну потребу в системній підтримці сімейної реабілітації. Проте, як виявилося, не всі обласні, міські, а тим більше сільські та селищні ради виділяють кошти на ці життєво важливі програми.

Про це зазначили експерти Всеукраїнської асоціації громад (ВАГ).

«До початку повномасштабної війни у 2022 році сімейна реабілітація успішно фінансувалася з державного бюджету. Однак із початком широкомасштабної агресії ця практика була припинена, а місцеві бюджети виявилися неспроможними самостійно покривати такі витрати», — кажуть у ВАГ.

У Комітеті ВАГ переконані, що Україна має повернутися до фінансування сімейної реабілітації, обов'язково передбачивши відповідні витрати у державному бюджеті на 2026 рік. 

Пріоритетність сімейної реабілітації, одразу після підтримки здоров’я ветеранів, є ключовою для забезпечення їхньої успішної реінтеграції в суспільство. Відновлення фінансування таких програм на державному рівні може значно зменшити соціальну напругу в громадах і сприяти стабільності родин захисників.

Експерти ВАГ укотре наголошують: в Україні гостро стоїть питання забезпечення сімейної реабілітації для ветеранів, особливо тих, хто повертається з фронту з інвалідністю або ПТСР.

Лікарі та психологи одноголосно кажуть: це одна з найефективніших форм соціалізації та відновлення захисників, яка має стати обов'язковою складовою загальної програми реабілітації. Вона не лише допомагає адаптуватися ветеранам, а й сприяє збереженню сімейного благополуччя.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.