Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
30 справ у саду, на городі та квітнику в січні
Січень — це місяць переходу від «городньо-пасивного» новорічного грудня до «розсадно-активного» лютого. Час, який можна присвятити роботі над помилками та розробці планів на наступний сезон.
Не варто відкладати на завтра розгляд тих питань, які можна вирішити вже сьогодні. Незважаючи на те, що більша частина січневого списку справ буде присвячена роботі за межами ділянки, це жодним чином не применшує їхньої важливості.
Зрештою, коли ще у вас буде достатньо часу для того, щоб ретельно та вдумливо проаналізувати результати минулого сезону, а заодно хоча б точково окреслити цілі та завдання майбутнього сезону.
10 найважливіших справ у саду в січні
Огляньте дерева та кущі на наявність зимуючих шкідників
Винищувальна обробка саду восени допоможе значно зменшити популяцію шкідливих комах, проте не позбавить вашу ділянку від них повністю. Щоб полегшити собі роботу навесні, регулярно перевіряйте гілки дерев та кущів, видаляючи гнізда зимуючих шкідників саду (глідниця, золотогузка, зимовий п'ядун, кільчастий шовкопряд) та зриваючи муміфіковані плоди. Перевірте ловчі пояси.
Струшуйте сніг
Слідкуйте за прогнозами погоди у вашому регіоні та обов'язково оглядайте свій сад після рясних снігопадів. Щоб гілки дерев та кущів не обламалися під вагою налиплого снігу, періодично струшуйте його під час відвідування ділянки.
Якщо дерев у саду занадто багато і ви не можете приділити увагу їм усім, постарайтеся струсити сніг хоча б з наймолодших рослин.
Підгортайте сніг до пристовбурних кіл
Щоб коренева система плодових дерев та кущів не замерзла, підгортайте в їхні пристовбурні кола сніг, що покриває доріжки та міжряддя. Зверніть увагу, що утрамбовувати його, всупереч поширеній думці, не потрібно.
Перевірте та за необхідності поправте укриття
Після сильних вітрів лапник та щільна тканина, яку ви використовували для захисту стовбурів дерев від морозів та тварин-шкідників, можуть сповзти або впасти.
собливу увагу слід приділити молодим рослинам, а також екзотичним культурам. Якщо для вашого регіону типові безсніжні зими, обов'язково ознайомтеся з нашою наступною статтею.
Захистіть сад від гризунів
Якщо в процесі огляду саду ви виявили сліди мишей, обов'язково огляньте облаштовані вами восени укриття, оскільки саме там тварини облаштовують свої житла найчастіше. За необхідності посильте захист та оновіть приманки.
Проведіть настільне щеплення винограду
Взимку проводять щеплення молодих 1-2-річних кущів винограду. Звичайно, за умови, що заготівлю підщепи та прищепи ви почали ще восени. Процес цей досить складний, тому перш ніж приступити до нього, переконайтеся, що все зробили правильно.
Регулярно поповнюйте годівницю для птахів
Птахи — важлива складова будь-якої екосистеми, які, до всього іншого, допомагають боротися зі шкідниками. І хоча деякі представники світу пернатих можуть становити для ділянки загрозу, багато дачників продовжують облаштовувати на своїй ділянці годівниці. Якщо ви належите до цієї категорії садівників, обов'язково поповніть годівниці під час наступного приїзду на ділянку.
Перевірте садовий інвентар
Якщо ви з якоїсь причини не зробили цього раніше, проведіть ревізію наявних у вас садових інструментів. Позбудьтеся поламаного та невикористовуваного інвентарю. Починіть та заточіть секатори та інші інструменти для обрізки саду.
Спиляйте старі та хворі дерева
Зима — найкраща пора для того, щоб позбутися старих та хворих дерев з мінімальною шкодою для посадок.
Навесні ж, коли земля відтане, ви зможете зайнятися викорчовуванням пнів, не витрачаючи при цьому час на роботи зі спилювання та вирубки самого дерева.
Перевірте місця зберігання плодів
Навіть малодосвідчений городник знає, що сорти яблук та груш, залежно від лежкості плодів, поділяються на кілька категорій.
Найбільш «довготривалими» вважають зимові сорти, які відрізняються не тільки пізнішим терміном дозрівання, але й товстішою шкіркою плодів, яка дозволяє їм довго зберігатися.
Проте правильний вибір сорту — це не панацея. Щоб ваш урожай зберігся якомога довше, періодично оглядайте його та якомога швидше позбавляйтеся пошкоджених або підгнилих плодів.
10 найважливіших справ на городі в січні
Огляньте теплиці
Якщо на вашій ділянці встановлені теплиці, обов'язково огляньте їх. Щоб уникнути провалювання даху та деформації несучих конструкцій, періодично струшуйте сніг, що накопичується на них. Проте робіть це обережно, намагаючись не пошкодити стіни та дах споруди.
Для очищення теплиць використовуйте віники або щітки на довгій ручці. У жодному разі не вдавайтеся до допомоги скребків, граблів та іншого твердого або гострого інструменту. Особливо дбайливо слід ставитися до теплиць, виконаних з полікарбонату.
Приділіть увагу овочам, що вирощуються в теплиці
Складіть графік догляду за культурами, що вирощуються в опалювальній теплиці. Можливо, саме зараз настав час їх підживити. Не забувайте про розпушування та полив.
Виростіть город на підвіконні
Якщо ви хочете балувати себе та своїх близьких свіжою зеленню не тільки в теплу пору року, але й взимку, спробуйте виростити город на підвіконні. Благо сорти, придатні для вирощування в домашніх умовах, є у петрушки, кропу, селери, салату, базиліку, руколи, розмарину та деяких інших культур.
Виберіть сорти овочів
До середини зими стає остаточно зрозуміло, наскільки виправданим виявився вибір сортів овочів для довгострокового зберігання. Тому саме зараз ви можете почати підбирати сорти та гібриди для посіву в наступному році.
Продумайте, для чого конкретно ви вирощуєте овочі: для вживання в їжу свіжими, для заготовок або для тривалого зберігання. Виходячи зі своїх цілей, складіть список сортів для всіх овочів, які ви збираєтеся культивувати на своєму городі.
Продумайте сівозміну
Чергування городніх культур допомагає вирішити низку завдань. Земля менше засмічується бур'янами, в ній не встигають накопичуватися хвороботворні мікроорганізми та шкідники.
Крім того, правильна сівозміна допомагає підтримувати оптимальний склад ґрунту, а сама земля не тільки не виснажується, але й поповнюється необхідними елементами живлення.
У січні, поки ще є час для довгих роздумів, ви можете без поспіху опрацювати всі можливі варіанти розташування культур на ділянці та скласти карту городу в щоденнику дачника.
Перевірте стан урожаю та консервації
Найчастіше на довгострокове зберігання закладають картоплю, моркву, буряк, гарбуз та капусту. Якщо ви хочете зберегти свій урожай в цілості, не забувайте регулярно його перевіряти.
Пам'ятайте, що навіть якщо ви вибрали «правильний» матеріал та дотрималися всіх правил закладання овочів для зберігання, це не дає стовідсоткової гарантії того, що плоди врожаю не стануть жертвою грибка, що зачаївся.
Відсортуйте насіння
Поки ще не почалася весняна купівельна лихоманка, уважно огляньте свою колекцію насіння. Перевірте терміни їхньої придатності та проведіть тест на схожість. За необхідності докупіть насіння відсутніх сортів.
Вивчіть пропозиції садових центрів та спеціалізованих магазинів
У січні, коли сезон новорічних прикрас вже залишився позаду, а більшість власників садових ділянок ще не почало активної підготовки до сезону, багато садових центрів та спеціалізованих магазинів намагаються заманити покупців знижками.
Уважно вивчіть свій дачний арсенал «спецзасобів» та за необхідності поповніть його відсутніми біопрепаратами, інсектицидами та добривами.
Подбайте про великогабаритну дачну техніку
Будь-яке, навіть найнадійніше, обладнання потребує періодичного профілактичного огляду. Поки ваша техніка стоїть без діла, зверніться до фахівця, який уважно перевірить агрегати на наявність дрібних несправностей та за необхідності замінить зношені запчастини.
Електро- та бензопили, мотокультиватори, мотоблоки, тримери та газонокосарки потребують регулярного догляду. Своєчасна профілактика допоможе продовжити термін служби вашого обладнання.
Заощадивши на цьому заході зараз, ви ризикуєте витратити набагато більше на ремонт обладнання в майбутньому.
Почніть запасатися органічними добривами
Деякі харчові відходи можуть стати в нагоді вам і вашому городу. Якщо є така можливість, спробуйте облаштувати місце для збору чайної заварки, використаної кавової гущі, бананової та апельсинової шкірки, картопляних очисток, яєчної шкаралупи та цибулевого лушпиння.
10 найважливіших справ у квітнику в січні
Приділіть увагу хвойним
Незважаючи на те, що переважну більшість хвойних культур, що вирощуються на вітчизняних ділянках, складно назвати ніжними, на зиму їх все-таки краще вкрити. Особливо це стосується молодих рослин.
Якщо ви буваєте на дачі не надто часто і не впевнені, що заїдете туди в лютому, коли помітно зростає рівень сонячної активності, почніть продумувати варіанти притінення рослин вже зараз.
Звільніть пагони від снігу
Регулярно оглядайте кущі та періодично струшуйте з них налиплий сніг. Якими б красивими не здавалися вам вкриті кристаликами сніжинок гілочки, це не скасовує того факту, що в разі настання сильних морозів тендітні пагони можуть обламатися під вагою снігу.
Перевірте укриття
Переконайтеся в тому, що вкриті від негоди рослини продовжують залишатися в безпеці. Кожного разу, приїжджаючи на ділянку, уважно оглядайте укривні конструкції на предмет пошкоджень. За необхідності поправляйте або замінюйте полотна.
Особливу увагу приділіть добре замульчованим посадкам — саме в цьому субстраті найчастіше влаштовують свої зимові притулки шкідники.
Складіть план посадок
Взимку, поки у вас ще є вільний час, подумайте над тим, яким ви хочете бачити свій квітник наступного року. Ознайомтеся зі спеціалізованою літературою, продумайте колірну гаму, розробіть проєкт клумби безперервного цвітіння.
Перевірте посівний та посадковий матеріал
Вже в січні можна зайнятися попередньою перевіркою закладених на зберігання бульб та цибулин квітів і позбавленням від усіх хворих та підгнилих екземплярів. Якщо в процесі ревізії ви виявили цибулину з невеликим пошкодженням, акуратно зріжте уражену тканину гострим ножем і присипте місце зрізу товченим вугіллям, а саму цибулину ізолюйте від інших, щоб уникнути поширення інфекції. Не забудьте перевірити і пакетики зі зібраним або купленим насінням.
Приступіть до вирощування розсади квітів
У січні можна починати висівати на розсаду насіння вербени гібридної, кальцеолярії зморшкуватої, лобелії ерінус, ехінацеї пурпурової, еустоми, тирличу, лаванди, примули, геленіуму. Про те, як зробити це правильно, читайте в нашому спеціальному матеріалі.
Проведіть «інвентаризацію»
Для того щоб зустріти сезон розсади у всеозброєнні, обов'язково перевірте свої запаси ємностей. Огляньте їх на наявність пошкоджень і без жодних жалювань позбавтеся від тріснутих і поламаних ящиків та стаканчиків.
Звіртеся зі своїм планом посадок на майбутній рік і складіть перелік ємностей, які вам доведеться докупити.
Складіть список покупок на майбутній сезон
Поки не почався сезон і попит на садовий інвентар не почав зростати, подумайте, яких предметів вам не вистачає. Навіть якщо ви не збираєтеся займатися посівом у найближчі тижні, обов'язково продумайте організацію додаткового підсвічування розсади.
Також складіть список речей, які вам хотілося б оновити. Вирішивши для себе ці питання зараз, навесні ви зможете втриматися від невиправданих покупок.
Захистіть цибулинні від гризунів
Основні заходи щодо захисту цибулинних культур від мишей та інших гризунів проводяться восени. Проте, як показує практика, багато способів не дають стовідсоткової гарантії на успіх.
Саме тому в холодну пору року періодично оновлюйте розкладені восени отруйні приманки.
Проведіть прибирання ділянки
Постраждати від несприятливих погодних умов можуть не тільки рослини, але й будівлі на вашій ділянці.
Уважно огляньте паркани, огорожі та декоративні конструкції — можливо, деякі з них потребують ремонту. За можливості приділіть увагу цим поломкам. Якщо ви буваєте на дачі часто, варто задуматися про профілактику обледеніння садових доріжок.
Як бачите, у справжнього господаря і господині навіть у січні завжди знайдеться добрий десяток справ. Головне, продумати їх заздалегідь, і тоді навесні вам буде набагато легше справлятися з садово-городніми клопотами.