В Україні пропонують припинити приватизацію житла

У п’ятницю 3 січня Уряд України схвалив Проєкт Закону «Про основні засади житлової політики». 

Про це написав Сергій Комнатний, директор Державного фонду сприяння молодіжному житловому, почесний президент Housing Ukraine, регіональний консультант Європейської економічної комісії ООН.

Законопроєкт є першим і загальним документом у межах Ukraine Facility Plan. Він визначає принципи, пріоритети і завдання житлової політики відповідно до міжнародних стандартів.

  • Скасовує застаріле колізійне законодавство.
  • Усуває можливості для зловживань у процесі ведення квартирних обліків
  • Передбачає заборону на відчуження житла державного і комунального житлового фонду, зупинення приватизації такого житла.
  • Передбачає розвиток державно-приватного партнерства. 
  • Встановлює можливості залучення інвестицій.
  • Створює сталі житлові фонди для доступної оренди.
  • Запобігатиме зловживанням при використанні фінансово-кредитних механізмів (іпотека, лізинг).
  • Розширює можливості для забезпечення житлом військовослужбовців.

Житло, яке набувається у власність через фінансово-кредитні механізми, не може бути відчужене протягом 10 років з моменту набуття права власності на нього.

Встановлюється механізм револьверного фонду — надходження від використання житла з державного житлового фонду і житлового фонду територіальних громад, надходження від виконання зобов’язань за фінансово-кредитними механізмами підтримки будівництва (придбання) житла зараховуються до револьверного фонду, видатки з якого спрямовуються на формування, утримання або експлуатацію житлового фонду.

Цифровізація процесів

Усі процедури відбуватимуться через Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему.

Подання заявки, фактичне укладення договору, за яким житло набувається у користування або у власність (у разі застосування фінансово-кредитних механізмів) – в електронному форматі.  Це дасть змогу уникнути будь-якого втручання з боку чиновника (геть корупційні ризики!), спростити, скоротити процесі у часі. Усі довідки/інформація будуть збиратися онлайн, без необхідності громадянам особисто звертатися до органів влади.

Інформація про житлові програми, можливості для громадян вирішити їхнє житлове питання, про доступне для соціальної оренди житло буде зібрана в єлиній системі. Всі громадяни без винятку матимуть повний доступ до відповідної інформації та можливостей, що вона відкриватиме, а це:

  • інформація про наявні фонди соціального житла
  • джерело достовірної інформації про потреби для цілей стратегічного планування.

Соціальне житло

Доступна орендна плата для широкого кола громадян. Ринок приватної оренди в Україні традиційно в "тіні". Створення фондів житла з доступною орендною платою створить конкурентне середовище для приватного власника орендного житла, що сприятиме детінізації ринку приватної оренди;

Передбачені механізми створення сталого житлового фонду для використання його як соціального житла. Таке житло, навіть у разі відчуження власником, може використовуватися тільки як соціальне. Орендна плата за соціальне житло передбачатиметься для всіх. Проте громадяни, що не мають достатнього рівня доходів, отримуватимуть субсидію для сплати оренди. Це дасть змогу створити соціальний мікс у відповідних житлових будинках.

Оператори доступного житла

Оператори доступного житла — юридичні особи всіх форм власності, що створюються з метою будівництва і управління доступним житлом. Доступне житло є широким поняттям, яке включає в себе соціальне житло і житло, що набувається у власність з використанням фінансово-кредитних механізмів. Основна мета – створення та управління доступним житлом на умовах самоокупності;

Держава створює умови для здешевлення вартості доступного житла. Зокрема: пільгові умови надання земельних ділянок для будівництва доступного житла, надання пільгових довгострокових кредитів, грантів і компенсацій за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, коштів міжнародної технічної допомоги, отримання державних та місцевих гарантій для забезпечення виконання частини боргових зобов’язань за кредитами (позиками), що залучаються для фінансування будівництва доступного житла та управління ним.

Стратегічне планування

Встановлюється обов’язкове затвердження Державної житлової стратегії, яка визначатиме напрямки, політики, цілі, механізми, джерела фінансування, індикатори і систему моніторингу на період планування (5-7 років).

Обов’язкове затвердження регіональних житлових стратегій, які базуються на Державній стратегії.

«Особисто для мене — це великий день! Реформа у цій сфері давно назріла, поточний стан вітчизняного житлового законодавства не влаштовує ані громадян, ані державу, ані наших міжнародних партнерів. Саме тому ця реформа є однією зі складових UF Plan», — зазначив Сергій Комнатний.

Над законопроектом протягом року працювала група експертів із низки поважних міжнародних організацій. Передусім це ЄЕК ООН, Норвезька рада у справах біженців, УВКБ ООН, МОМ, Офіс ради Європи в Україні, Habitat for Humanity, Світовий банк, Європейський інвестиційний банк та інші. Окремо варто зазначити, що проект погоджений не лише національними органами влади, а й Єврокомісією.

Робоча група Міністерства розвитку громад та територій України провела сотні годин постатейного обговорення проекту. Було організовано десятки заходів для узгодження позицій і, звичайно ж, громадське обговорення.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.