В Україні можуть ліквідувати фермерські господарства

Через імовірне прийняття ВРУ законопроекту №6013 про скасування Господарського Кодексу існує високий ризик поглинання фермерських господарств структурами великого агробізнесу.

Документом запроваджується період для поступового перетворення підприємств, у тому числі фермерських господарств, у господарські товариства. 

Таку думку висловили фахівці Всеукраїнського конгресу фермерів.

Прийняття законопроекту призведе до погіршення становища фермерів. Це суперечить як внутрішній, так і зовнішній державній аграрній політиці, та практиці Європейського Союзу.

«В аграрному секторі економіки виробництвом сільськогосподарської продукції займаються понад 50 тис. сільськогосподарських підприємств, 92 % з яких є фермерські господарства. Кількість статистично активних фермерських господарств становить 32 452 одиниці, з яких 28 788 одиниць, за оперативними даними Держстату, мають в обробітку 4,7 млн гектарів сільськогосподарських угідь», — кажуть експерти.

Реалізація пропонованих проектом законом рішень, фактично відбудеться без врахування позиції та бачення фермерських господарств.

Важливо: Законопроєкт про ГМО негативно вплине на експорт українського насіння.

Сам по собі шлях прийняття законопроекту 6013 та його зміст не може мати місце в практиці державотворення України, адже в результаті реалізації таких пропозицій фермерські господарства:

  • вимушені будуть не лише витрачати свій час на процедури перереєстрації юридичної особи та ланцюгу дій, який має бути забезпечений даним процесом, але й оплачувати дороговартісні юридичні процедури, які з цим пов’язані. Зокрема, фермерські господарства мають забезпечити переоформлення статутних документів, правовстановлюючих документів на земельні ділянки, нерухомість, інші об’єкти права власності
  • зобов'язані будуть створювати веб-сайт, на якому оприлюднювати вci редакції статутів протягом останніх п'яти років; положення про органи управління та контракти з посадовими особами у редакціях, що діяли протягом останніх п'яти років; всі рішення наглядової ради та власника щодо підприємства за останні п'ять років річну фінансову звітність за останні три роки; документи звітності, що подаються відповідним державним органам; річні звіти наглядової ради та керівника підприємства; перелік афілійованих осіб. Такі законодавчі ініціативи створюють широкомаштабну платформу для агрорейдерства, та інших злочинних дій, пов’язаних з посяганням на земельний ресурс фермерського господарства, адже всі дані про діяльність фермерського господарства буде в зоні прямого доступу будь-якого суб’єкта
  • будуть позбавлені можливості укладання договорів контрактації, які базуються на державному замовлені на поставку державі сільськогосподарської продукції. Відповідно, скасування ГК України фактично означатиме скасування державних закупок сільськогосподарської продукції за державним контрактом, які наразі складають основу для ведення господарської діяльності для вагомої частини фермерських господарств
  • будуть позбавлені можливості отримання державної підтримки, яка на даний час базується на особливому статусі фермерських господарств як ланки малого та середнього агробізнесу, в основі якої покладені сімейні традиції та родинні відносини. Адже за умови реалізації законопроекту, фермерські господарства будуть стояти в один ряд з компаніями, які складають бізнес капіталів. Проте, в даному випадку, перетворення фермерських господарств за формою не означатиме те, що вони за майновою складовою будуть знаходитись на рівні з компаніями великого агробізнесу.

Громадська спілка «Всеукраїнський Конгрес Фермерів» вважає, що законопроект № 6013 не може бути прийнятий як такий, що не лише не враховує інтереси та статус фермерських господарств, а й тому що прийняття даного законопроекту має високий ризик поглинання фермерських господарств структурами великого агробізнесу, що суперечить як внутрішній, так і зовнішній державній аграрній політиці, та практиці Європейського Союзу.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.