Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
ТОП-10 ферм для туристів в Україні
Агротуризм поєднує одразу кілька видів подорожей: екотуризм, заміський відпочинок, сільський і кулінарний туризм. Туристи з усіх куточків України тільки відкривають для себе такий туризм. Допомогла трохи і пандемія коронавірусу, коли через карантин були закриті кордони і багатьом довелося шукати альткрнативу звичному відпочинку за кордоном...
Щороку мешканці мегаполісів бажають ознайомитися з екзотикою сучасного села, де кожен отримує позитивні емоції та унікальний досвід.
Фермерські господарства, які відкриті для туристів, є в кожній області. Там можна навчитися варити сири, спробувати мед, навчитися доїти козу, вирощувати равликів чи жаб та багато іншого.
Пропонуємо підбірку ферм у різних куточках України, де можна відпочити з незвичайними тваринами та спробувати органічні продукти.
Оленяча ферма під Конотопом
Розташована між селами Козацьке і Бочечки неподалік від Конотопа в Сумській області
Контактний телефон: +38 096 930 29 06
На Сумщині між селами Козацьке і Бочечки Конотопського району розмістилась оленяча ферма. Побачити та погодувати цих благородних тварин приїжджає чимало туристів.
Олені в угіддя Конотопського району були завезені у 70-х роках минулого століття. У зв’язку з тим, що спарювання постійно відбувалося всередині популяції, то з часом вона занепала і виродилася. Ідею Русанова щодо збільшення популяції тварин підтримали в Конотопському держлісгоспі, куди і був привезений перший олень угорської селекції.
Згодом Дмитро Русанов збудував оленячу ферму. Взагалі він 15 років працює за кордоном професійним каскадером у парку розваг Movieland park, виконуючи трюки з кіньми.
Свою ферму Дмитро облаштовував за підтримки однодумця, голови правління «Агрофірма Козацька» Віктора Гала. Орендували паї, близько 80 гектарів, побудували вольєр. Сітку для огорожі, батутну і не травмуючу, привезли з Англії.
Зараз ферма налічує близько 200 тварин. Популяцію оленів складають 100 голів самок, 20 самців, 4 з них дорослі, інші — молодняк, якому 7-8 місяців. Окрім того, на фермі близько 80 ланей.
Більшість тварин привезені із-за кордону — з Англії, Румунії, Австрії, Нової Зеландії. Вже є потомство від завезених оленів.
На фермі 4 дорослих самців — Руні, Спартак, Румин та Мирко. Кожен з них з різних країн та різних стад.
Частину потомства, яке вирощуватимуть на фермі, випускатимуть у дику природу для розведення генофонду.
Корму на одну тварину в день йде 6 кг — це сіно та різні добавки. Взимку холодно, тож треба більше їжі, щоб вони гріли організм. По підрахункам, на утримання йде 50-70 тис. грн щомісяця. Такі витрати 4 місяці у рік, поки їх годують і запасають сіно. А коли піде трава, тварини пастимуться і не коштуватимуть майже нічого.
Власник ферми залюбки приймає туристів, які їдуть поспостерігати, погодувати благородних тварин. Вхід на ранчо безкоштовний.
Tante Snails — ферма з вирощування жаб та равликів
Село Яблунівка у Буському районі Львівщини
Контактний телефон: +38 097 655 72 27
Фермер-ресторатор Орест Давидко впевнений, що бізнес на розведенні равликів та жаб має великі перспективи.
Ферма «Tante Snails» спеціалізується саме на розведенні равликів і жаб. Розташована у селі Яблунівка, що у Буському районі Львівщини. Її заснували троє компаньйонів, що є власниками львівського ресторану «Tante Sophie», який спеціалізується на стравах французької кухні, — Орест Давидко, Артем Хмиз, Андрій Дзюбан. Для того, щоб задовольнити потреби у стравах із жаб’ячих лапок, вони вирішили вирощувати жаб на власній фермі.
Засновники навчались, отримували досвід у професіоналів Франції. Через деякий час отримали майже 2 га землі для ведення своєї справи. Спочатку заснували фермерське господарство «Давидко» у 2017 р., а згодом створили міні-ферму з розведення равликів під назвою Tante Snails.
Для повноцінної роботи жаб’ячої ферми було закуплено маточне стадо, обладнали невеличку водойму та розплідник. За словами засновника ферми, пара породистих жабок для розведення коштує від $100. При цьому необхідно дотримуватися правильних умов транспортування, температурного режиму, води та кормів, бо породисті жаби досить чутливі до цього.
Основні роботи були проведені восени 2019 р.
Для запуску жаб’ячої ферми підприємці презентували свій бізнес-план у рамках проєкту «Село. Кроки до розвитку» і отримали від МХП грант у розмірі 50 тис. грн.
Читайте Жаба за 50 доларів: як заробити на розведенні жаб
«Багато чого для жаб’ячої ферми ми зробили самостійно, але ці гроші по гранту МХП ми витратили на спеціальні ємності для транспортування жабок, знаряддя праці, сітки, огорожі, корми і підготовчі роботи для запуску поголів’я на постійне місце проживання. Про перспективи розвитку жаб’ячого бізнесу в Україні поки не готовий говорити — наші люди звикли до іншої їжі. Але завдяки фермі, екскурсіям і дегустаціям ми потихеньку прививаємо культуру споживання цих смачних делікатесів», — каже Орест Давидко.
Також на території ферми для всіх охочих проводять екскурсії та дегустації страв із вирощених тут же молюсків і земноводних.
Страусина ферма «Страус-Південь»
Розташована в Мелітополі на Запоріжжі
Контактний телефон: +38 067 799 67 92
Страусина ферма «Страус-Південь» — одна з найбільших подібних ферм в Україні.
Була заснована в 2002 р. в будівлі старої радянської ферми. Комплекс знаходиться на відстані 12 км на північ від Мелітополя.
Ферма розводить чорних африканських страусів, торгує страусячим м'ясом, шкірою, яйцями, пір'ям і різними сувенірами. Частина молодняка також йде на продаж.
Продукція ферми продається в багатьох містах України. Її також експортують за кордон.
В 2012 році на фермі нараховувалося 100 страусів.
Для більшої зацікавленості туристів ферма поступово обзавелася власним зоопарком.
Туристи, які приїхали подивитися на страусів, зможуть також відвідати контактний міні-зоопарк, погодувати та погладити тварин.
В ньому водяться хижаки, копитні, гризуни та птахи:
- лев та левиця; вовк та руда лисиця;
- борсук та собака, подібна до єнота;
- носуха та єнот-полоскун;
- камерунська вівця та в'єтнамська свиня;
- міні-піг та вівці;
- кінь Пржевальського та віслюки;
- кози та нутрія;
- білка та морська свинка;
- карликові декоративні кролики та африканський страус;
- павич та жовтий золотий фазан;
- кури Бентамки та кохинхин карликовий.
Найбільший хижак зоопарку — вовк Акелла — ще вовченям був подарований зоопарку мисливцями. Директор ферми відмовлялася приймати небезпечного хижака і погодилася тільки після того, як мисливці пригрозили вбити вовченя.
Серед птахів можна побачити гірського та полярного гусаків, ламу, канадську казарку, індійського бігуна, чорного лебедя, журавля степового, хвилястих папуг, голубів та інших.
Є басейн з з кольоровими коропами Кои.
На території розташовані місця відпочинку: дитячий майданчик, лавки для відпочинку. Для малеча є можливість покататися на віслюках.
На фермі проводяться як індивідуальні, так і групові екскурсії.
Екскурсії проводять щодня з 8:00 до 20:00, в холодну пору року — з 8:00 до 17:00.
Вартість квитка: Дитячий: до 7 років — безкоштовно, від 7 до 14 р. —50 грн/чол.
Дорослий від 14 років — 100 грн.
Бананова ферма
Розташована в с. Рожни Київської області
Контактний телефон: +38 097 956 51 76
В Київській області працює «Бананова ферма» — ферма, на якій вирощують екзотичні дерева та фрукти.
Власник цієї ферми Анатолій Патій винайшов інноваційну теплицю — термос, яка дозволяє у 15 разів економити тепло. Вона запатентована у Німеччині ще в 1995 р. і тепер винахідник успішно продає патенти. В теплиці немає електричного освітлення, але тут в рази світліше, ніж на вулиці.
Якщо на вулиці мороз і сонячно, то температура в теплиці досягає 20°C. Якщо ж на вулиці похмуро, то передбачені звичайні котли, які завдяки особливому пристрою споживають в 15 разів менше електроенергії.
В своїх теплицях-термосах фермер-селекціонер вирощує такі саджанці: ананас, апельсин, банан, гуаява, гранат, інжир, кава, карісса, лимон, мандарин, мирт, мурайя, наранхилла, папайя, пепіно, фейхоа.
Є й чудеса селекції: на одному дереві одночасно зростають лимони, мандарини і апельсини.
На фермі вивидено найбільший сорт ананасів — 15 кг вагою та найменший у світі карликовий банан 80 см висоти.
Кавове дерево і полуниця плодоносять тут цілий рік.
Виведені Анатолієм Патієм рослини можуть зростати як в теплиці, так і в квартирі, посаджені в горщик для квітів.
На фермі проводять екскурсії для груп від 15 осіб. А будь-яку рослину або саджанець можна купити додому.
Ферма «Устриці Скіфії»
Розташована в с. Українка Миколаївської області
Контактний телефон: +38 095 629 80 56
Перша українська устрична ферма заснована у 2014 р. в екологічно чистій акваторії Чорного моря в Миколаївській області.
Кожен день ферма «Устриці Скіфії» (Сілвео) приймає до 100 відвідувачів, які з'їдають близько 1 тис. устриць. Власник ферми Андрій Пігулевський продає в роздріб устриці по 30 грн.
На фермі вирощують їстівну устрицю з матеріалу, отриманого з розплідника на Заході Франції.
В меню ресторану ферми є не тільки устриці, але і гарніри, вино, спеціально підібране під устриці і морепродукти, плов з мідіями, креветки, устричний суп і багато інших страви, які приготовані на відкритому вогні.
Кожен день власники «Устриці Скіфії» проводять екскурсії та дегустації для гостей. Під час екскурсії знайомлять з історією краю з часів Великої Скіфії і до сучасних подій в розрізі устричної культури. Екскурсантам розповідають про устриць, їх види, принципи вирощування та історію появи в Україні. Крім того, проводять невелику екскурсію по самій фермі.
В спеціально обладнаному дегустаційному шатрі співробітник ферми проводить дегустацію. В дегустаційний сет входять 2 келихи вина і 6 устриць.
Гості мають можливість відпочити в комфортній обстановці на великому критому майданчику або за окремим столиком на березі моря.
Для відвідувачів дегустаційний зал «Устриці Скіфії», як і сама ферма працюватимуть щодня з 11:00 до 22:00. З собою можна взяти головні убори і рушник, оскільки на території можна скупатися.
Равликова ферма «Snails House»
Розтащована в с. Циркуни на Харківщині
Контактний телефон: +38 098 783 25 08
В селі Циркуни працює найбільша ферма равликів. Власник ферми Валерій Ігнатов розпочинав з невеликих ділянок, і щороку додавав нові території.
У листопаді 2020 р. на фермі представники національної книги рекордів зафіксували тут рекорд. Була проведена експертна оцінка і «Snails House» присвоєно офіційний статус найбільшої ферми України.
Площа поля, де вирощуються равлики становить 30 га і в планах збільшити ще на 30 га.
Подружжя Ігнатових працювало в будівництві, але подорож до Іспанії змінила життя. Там, за вечерею вони спробували равликів. Так Валерій і Дар'я стали першими фермерами в Україні, які розводять молюсків.
Кілограм таких равликів в Європі коштує від 3 до 7 євро.
Ферма «Snails House» вирощує два види сухопутних равликів — сірих малих і великих. У равликах корисне все — м'ясо, ікра, слиз і навіть панцирі. У 2020 р. з ферми до Європи відправили 10 тонн живого товару. Серед напрямків равликового експорту — такі країни, як Франція, Італія, Португалія.
Соковите м’ясо равлика є складовою багатьох кулінарних делікатесів французької кухні. Власники ферми також вивчають лікарські властивості слизового секрету равликів для використання його у косметології.
За словами Валерія Ігнатова, на даний час через пандемію коронавірусу заклади громадського харчування працюють з обмеженнями, споживацький попит скоротився, тому в планах створити сімейний ресторан, де до страв із равликів пропонувати крафтові вино і сири.
Під час екскурсії на фермі розповідають про життя та цікаві факти про равликів, можно переглянути відео презентацію ферми, наприкінці відвідати дегустацію і зробити фото на пам’ять.
Козина ферма «Шеврет» Фромаж д’Еліз
Розташована в селі Дмитровичі Львівської області
Контактний телефон: +38 067 673 49 70
Сімейна ферма Chevrette La Ferme d’Elise запрошує туристів прогулятися зеленою територією ферми із стадом кіз, відвідати майстерню з виробництва козячого сиру, спробувати фермерську продукцію.
Майже за 50 км від Львова у селі Дмитровичі подружжя Віллемів — бельгієць Бернар та українка Марія у 2009 р. заснували органічну козину ферму Chevrette.
Chevrette в перекладі з французької значить «кізонька».
Коли у подружжя народилася донька Еліза, ферма отримала на честь дівчинки додаткову назву – «Шеврет» Фромаж д’Еліз (ТМ «Fromages d’Elise» (сири Лізи)).
У 2020 р. на фермі налічувалось понад 600 кіз. Кожна кізонька за період лактації дає до 750 кг молока. Але кількість надоїв залежить від породи кози.
Власники ферми поставили за мету отримати породу, дуже близьку до французької Зааненської породи кіз, але добре адаптованої до кліматичних умов України. Тому самок придбали в селах Львівської та сусідніх областей, а самці Зааненської породи, були привезені з Європи і були знайдені в дрібних українських фермерів.
Також на фермі розводять велику рогату худобу, овець, птицю, виробляють яблучний сік, вирощують фрукти, варять варення.
На фермі є кури, але незвичайні — французькі, вони дають темно коричневі яйця.
Донька власників Еліза проводить екскурсії фермою по стежкам які кози та інші місцеві тварини протоптують кожен день, покаже місця проживання тварин, предмети догляду за ними. Діти можуть гратися з козенятами, кіньми, або покататися на віслюку.
Під час екскурсії чекає відвідування цеху, де виробляють козині сири за традиціями французьких сироварів. Тут розповідають про виробництво різних сортів сирів, таких як: «Дмитров’єн», «Кроттен», «Сігалон», традиційний «Бюш», «Томет» з річною витримкою, «Том» з піврічною витримкою, легку «Рікоту» та «Десертний».
La Ferme d’Elise виготовляє не лише сири, а ще такі види фермерської продукції: молоко, згущене молоко, печінковий паштет, рієт з козиного м’яса, террін із яловичини з ялівцем, варення: чорничне, полуничне, вишневе і абрикосове.
Продукцію ферми Елізи можна побачити у супермаркетах, на фестивалях та у ресторанах. Звичайно, жодна екскурсія не обходиться без смачної дегустації продукції. Також можна придбати органічну продукцію на фермі за оптовими цінами.
Вхідний квиток на ферму в який входить дегустація сирів: 210 грн (дорослий), 105 грн (дитячий 6-12 років), безкоштовно (діти до 5 років включно, якщо разом з батьками).
Якщо група в більшості складається із школярів, то потрібно щоб на 7 дітей був принаймні 1 дорослий.
Вінницькі крокодили
Розташована в м. Вінниця
Ферма базується у Вінницькому універмазі: адреса на Google-картах
Контактний телефон: +380 (66) 307 52 33, +380 (98) 991 67 18
Для сім’ї Бичковських вирощування крокодилів — справа життя. Ферма працює більше 10 років і займається збереженням та розширенням різних видів хижих рептилій. Крокодилів та інших рідкісних тварин підбирали та викуповували в мандрівних зоопарках, в цирках, у приватних колекціонерів.
Фермери прагнуть зберегти вимираючі види, тому в планах відкриття великого заповіднику для рептилій неподалік Одеси.
Декілька крокодилів спочатку були у приватній власності. Та коли рептилії підросли люди зрозуміли, що не можуть з ними впоратися, тому й віддали їх до ферми.
Світлана та Дмитро Бичковські навчилися вирощувати крокодилів в інкубаторі із яєць. Своїх підопічних нікому не продають, ні дорослих, ні новонароджених.
На фермі проживає близько 30 тварин: пітон, анаконда, дві черепахи, дві носухи, чотири єноти, мавпа, сурикат, кролі та шістнадцять крокодилів. Крокодили представлені кількох видів: нільські, кубинські, гребінчасті, індійські, прісноводні, болотяні, гостроморді та кайманові, тут є і малюки, і солідні особини довжиною 3,5 м.
Відвідавши ферму можна поспостерігати за найдавнішими та найнебезпечнішими хижаками нашої планети, під час екскурсії дізнатися багато цікавого про їх життя і полювання.
Місця для розташування рептилій вистачає всім. Крокодили у своїх ваннах вміщуються повністю, місця на березі під лампами – також вистачає. У тераріумах є денне світло та червоні лампи для обігріву.
Рептиліям необхідне тепло, а також велика водойма для спарювання.
Годують улюбленців добре: м’ясом, рибою і добірними кормами.
Тварини ніколи не тікали. Носуха, може вибратися з тераріуму, але всього на кілька метрів. Якщо таке відбувається, то екскурсовод, або наглядальник поверне її назад. А крокодили взагалі вважаються малорухливими. Можуть цілими днями знаходитися в одному положенні, іноді з відкритою пащею. Так вони уникають гіпертермії. У дикій природі крокодили відкривають пащу ще й для того, щоб туди залітали маленькі пташки, щоб виїдають залишки м’яса.
Для всіх відвідувачів приємний бонус — безкоштовне фото з крокодилами (наприклад з дворічним Аркашею) або з тигровим пітоном.
Екоферма «Климівка»
Розташована в місті Благовіщенське Кіровоградської області
Контактний телефон: +38 095 311 0078
Екоферма «Климівка» пропонує відпочинок на території ферми, з комфортним проживанням у зручних заміських будинках.
На території ферми є господарство з розведення баранчиків Романівської породи, сад та город, а також невеличка пасіка. Романівська порода унікальна, тому що баранчики народжуються повністю чорними, а з часом світліють до попелястого кольору. На відміну від звичайної баранини, м'ясо романівців більш ніжне та пісне.
На фермі овечок випасають в екологічно-чистій місцевості та годують поживним кормом, який не містить шкідливих домішок. В «Климівці» можна не лише скуштувати страви із баранини, а й замовити м'ясо із собою.
На території еко-ферми можна відвідати баню на дровах, відпочити у гамаку, купатися в озері, орендувати квадроцикли, грати у настільний теніс, більярд, є дитячий ігровий майданчик та басейн, міні-зоопарк. Також тут можно порибалити на коропа, білого амура, товстолоба, окуня чи карасика. Всі снасті можна орендувати на місці.
Для відпочинку та ночівлі, для гостей ферми побудовані гостьові будиночки і окремі номери з комфортом.
Еко-ферма «Климівка» одночасно може прийняти 8 дорослих і 6 дітей.
Ціна за проживання на еко-фермі становить 1,3 тис. грн з людини за добу. Ціна за дітей від 3-х до 13-ти 900 грн, малюки до 3-х років безкоштовно.
У ціну за відпочинок у входить триразове харчування з фермерських сезонних продуктів.
Віслюча ферма Osloff
Розташована в селі Великі Дмитровичі Київської області
Контактний телефон: +38 097 625 37 58
У дворі фермера Володимира Васильєва неподалік від Києва оселилися три десятка ослиць. Всього за півроку підприємець зібрав їх по всій Україні і тепер продає віслюче молоко.
Ідея створення ослиного господарства з'явилася з простого інтересу. Дружина Володимира Світлана підбирала тварин для домашнього міні-зоопарку. На очі попалися публікації про користь ослиного молока.
Світлана запропонувала чоловікові завести осла. Так до вже наявних у дворі косулям, страусів, єнотам, совам і собакам, привезли нових сусідів — ослицю з осля. Згодом домашній зоопарк розформували і створили цілу ослячу ферму, щоб прищеплювати культуру по споживання ослиного молока, одночасно монетизуючи проект.
Зараз в господарстві, яке вони назвали Osloff, уже 30 ослиць і один осел. Ослиці щодня дають близько 10 л молока. Літр молока на фермі Osloff продають за 1 000 грн. Поки постійних покупців небагато і продукт в надлишку, Васильєв знайомить з ним відвідувачів ферми.
За катання на віслюках відвідувачі ферми платять благодійні внески — хто скільки може. Залежно від внеску, кожен гість ферми отримує порцію ослиного молока.