Захист саду навесні: питання та відповіді

Із приходом весни господарі та господині планують і активно працюють у саду. Дерева потребують захисту від шкідників та хвороб, аби принести хороший урожай у новому сезоні.

Разом із В'ячеславом Поліщуком, керівником садівничого напряму Ukravit, та колегами онлайн-медіа Kurkul.com зібрали найбільш поширені питання і відповіді на них щодо захисту саду в березні.

Який оптимальний час для початку весняних профілактичних робіт у саду? 

Весняні роботи в саду розпочинаються залежно від погодних умов сезону та фази розвитку плодових. 

На кісточкових обробки зазвичай розпочинають раніше, ніж на зерняткових, вони можуть проводитися в середині березня. На зерняткових — це зазвичай кінець березня–початок квітня. 

Наприклад, цього року в Україні була нетипова зима, коли температура не опускалася нижче -12°С. Тож садівники вже провели перші обробки мідними препаратами на кісточкових культурах, щоб запобігти моніліозу та іншим поширеним хворобам.

Які основні шкідники та збудники хвороб зимують у садах? 

Найперші загрози, які необхідно проконтролювати в ранньовесняний період, — це зимуючі стадії шкідників та хвороб. 

Серед найбільш поширених шкідників можна відзначити яйця червоного плодового кліща, зеленої яблуневої попелиці, різні види щитівок (каліфорнійську та комоподібну). 

Щодо хвороб, то, у першу чергу, мова йде про паршу, борошнисту росу тощо.

Які ознаки свідчать про наявність тих чи інших хвороб та як визначити ступінь зараження після зими?

Наявність тих чи інших хвороб та інтенсивність їх розвитку після зими можна визначити візуально. Наприклад, борошнисту росу можна побачити на верхівках однорічних пагонів і бруньках дерев, прояви парші — на опалому листі. Остання є первинною інфекцією, з якою дуже складно боротися навесні.

Які особливості весняної обробки яблунь та груш? Чим відрізняється обробка кісточкових культур (вишня, слива, абрикос)? 

Навесні груша, особливо сорту Ноябрьська, сильно потерпає від медяниці, яка при температурі +12°С починає відкладати яйця. 

Для боротьби з цим шкідником доцільно використати інсектицид Хлорпірівіт-агро (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л), 1,5-2,0 л/га із додаванням ад’юванта Інгрес для кращого розтікання по дереву. Таку обробку можна проводити в «лютневі вікна», коли температурний режим складає +10-12°С. 

Для яблуні цей шкідник не актуальний, тому зі шкідниками (квіткоїдами, брунькоїдами, попелицями) ми починаємо боротися із фази «зеленого конуса». 

Читайте ТОП найбільш поширених сисних шкідників садових дерев

Значна проблема кісточкових культур — моніліоз. Проти нього варто провести і осіннє внесення мідьвмісних препаратів, і весняне, в середині березня, коли дозволяє температурний режим (Гарт, 2,5-3,0 кг/га).

Що важливо враховувати при обробці молодих саджанців?

Для молодих саджанців велике значення має правильна посадка і догляд. До висаджування потрібно підготувати ґрунт, внести необхідні добрива, обробити кореневу систему укорінювачем та інсектицидним протруйником. 

На перших етапах розвитку важливо забезпечити саджанцям надійний фунгіцидний та інсектицидний захист, проводити позакореневі підживлення мікродобривами.

У перший рік необхідно проливати прикореневу зону препаратами, що містять укорінювачі.

Також у цей період важливо боротися із ґрунтовими шкідниками, аби вони не пошкоджували кореневі волоски, оскільки це негативно впливає на розвиток рослини. Окреме питання — полив, що сприятиме укоріненню та правильній вегетації.

Які профілактичні заходи допоможуть зменшити кількість шкідників у майбутньому?

Найкращий спосіб для зменшення кількості шкідників — робота на випередження. Працюючи профілактично, ми можемо уникнути перевищення рівня ЕПШ шкідників і таким чином ефективніше їх контролювати.

Наскільки важлива санітарна обрізка дерев навесні для боротьби зі шкідниками? 

Санітарна обрізка — один із елементів обрізки плодових дерев. Вона  може проводитися восени і рано навесні. 

Санітарна обрізка передбачає видалення зламаних, сухих, пошкоджених шкідниками, уражених хворобами гілок. Це роблять, аби в подальшому не допустити ураження здорової деревини. 

Чи потрібно обробляти зрізи після обрізки і чим саме? 

Обрізка несе за собою пошкодження плодової деревини. Якщо йдеться про зріз діаметром до 1,5 см, його можна не заробляти. Якщо ж він більший, можна використати садовий вар, фарби на олійній основі. Ця операція спрямована на знезараження деревини, швидшого зарубцювання пошкоджень та попередження низки хвороб. 

Рано навесні у фазі «розтріскування бруньки» плодові також доцільно обробити препаратом на основі тіофанат-метилу Захисник в нормі 1,6 л/га.  

Обрізка саду навесні

Яка роль обробітку міжрядь у боротьбі зі шкідниками, чи є різниця між залуженими та культивованими смугами міжрядь?

У плодових насадженнях, де посаджена підщепа М9, міжряддя часто залужують сумішшю злакових і бобових трав.

Пристовбурову смугу біля дерев (40-50 см) обробляють фрезами для знищення бур’янів, які виснажують ґрунт та є резерватором шкідників і хвороб. 

Однак є й садівники, які тримають міжряддя чистими. Вони їх дискують, що сприяє кращому накопиченню вологи, знищенню бур’янів і шкодочинних організмів. Другий варіант має невеличний недолік: якщо будуть рясні дощі, буде складно обробляти насадження. 

Що робити, якщо сад був сильно уражений шкідниками чи хворобами минулого року?

Сад, сильно уражений шкідниками і хворобами минулих сезонів, свідчить про прогалини в догляді та недотримання системи захисту. Це можна виправити, хоч і не відразу. 

Варто розробити систему захисту, спрямовану на посилену боротьбу із прогресуючими хворобами та шкідниками. Це дозволить вирішити цю проблему за рік-два.

Які препарати найбільш ефективні для ранньовесняного обприскування саду?

Перші обробки проти хвороб варто провести контактними мідьвмісними препаратами Гарт (гідроксид міді, 770 г/кг), 2,0-2,5 кг/га або Віоліс (хлорокис міді, 350 г/л), 2,5-3,0 л/га. Це дозволить знешкодити паршу та первинну інфекцію. 

Слід врахувати, що на кісточкових культурах такі обприскування потрібно проводити раніше, ніж на зерняткових, оскільки вони відновлюють вегетацію першими. 

Щодо шкідників, то ефективним захисним прийомом є ранньовесняна «обмивка» крони препаратами на основі олій, зокрема Захват Ойл у нормі 1,5-2,0%. Він створює на поверхні плівку, що спричиняє удушення зимуючих стадій шкідників: яєць червоного павутинного кліща, яблуневої попелиці тощо. Складники препарату – натуральні, тож не чинитимуть на деревину додаткового хімічного навантаження, якого й так вистачає у сезон активних обробок. 

У багатьох регіонах поширеною проблемою є комоподібна та каліфорнійська щитівки. Для їх контролю при олійній обмивці потрібно додавати до робочого розчину інсектицид Хлорпірівіт-агро (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л), 1,5-2,0 л/га.

Оптимальні умови для використання мінеральних олій — середньодобова температура +5°С.  При використанні мінеральних олій важливо дотримуватись норм виливу робочого розчину, що буде залежати від віку насаджень і підщепи, а також від об’єму крони: для молодих насаджень — 300 л і більше, а на насадженнях із більшою кроною — до 1000 л, щоб забезпечити якісне покриття без стікання.

Які існують органічні методи захисту саду від шкідників та хвороб рано навесні?

Для органічного захисту саду в ранньовесняний період можна використовувати й біологічні препарати, що мають відповідну реєстрацію та дозволені для застосування в органічному землеробстві. 

Однак варто пам’ятати, що не всі такі продукти, на жаль, здатні контролювати певні стадії шкодочинних об’єктів.

Які особливості видалення та утилізації опалого листя і муміфікованих плодів? 

Опале листя та муміфіковані плоди можуть бути первинним джерелом поширення хвороб для плодових культур. На опалому листі перебувають збудники грибкових та вірусних хвороб. 

Тому важлива задача садівника — їх прибирання та утилізація. Щоб знезаразити опале листя, після збору врожаю його варто обробити 5% і 7% розчином карбаміду, в результаті чого відбувається пришвидшення мінералізації опалого листя.

Із листям можна справитися й механічно: вимести спеціальними «мітлами» та утилізувати. Муміфіковані плоди несуть загрозу плодових гнилей та інших хвороб. Тож якщо вони лишилися на дереві, їх потрібно зірвати, якщо знаходяться під деревами — зібрати і винести для подальшої утилізації. 

(с) Юлія Маковей, Катерина Капустіна, 2025.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.