ТОП-10 хвороб томатів: як врятувати помідори від плям і гнилі

Ви вирішили вирощувати томати. Сіяли насіння томатів, доглядали, поливали, виростили розсаду, правильно висадили її в теплицю чи відкритий ґрунт. І відтепер почалося: чи не побив її вчорашній дощ з градом? Чи шкідники не почали їсти коріння? Чи не дав про себе знати грибок?

Ці переживання цілком виправдані. Адже кожному, хто хоча б раз мав справу із власним садом чи городом, знайоме це прикре відчуття, коли сезон видався провальним, а вкладені гроші, сили і час — даремними. І не важливо, наскільки великі масштаби вашої плантації — цілі поля чи присадибна ділянка — у будь-якому разі з цим варто щось робити. Як то кажуть «ворога треба знати в обличчя», тому давайте розбиратися з основними хворобами помідорів і тим, як з ними боротися.

Основні збудники хвороб на помідорах — це віруси, бактерії або гриби. І, на жаль, зустрітися з ними ви можете не лише на пізніх етапах чи під час плодоношення, а й на самому початку, ще тільки вирощуючи розсаду. Чорні та білі плями на листі, засихання, гниль на стеблах, зміна кольору і структури плодів — це ознаки хвороб томатів, але сучасний світ дає нам можливості з ними боротися.

Через недостатню вентиляцію, відсутність сівозміни і високу вологість повітря з першими хворобами томатів ви можете «познайомитися» вже на етапі розсади. І один з перших недугів, який може спровокувати грибок — це фітофтороз.

Фітофтороз

Це одна з найбільш розповсюджених хвороб томатів. Збудник живе і в насінні, і в самому ґрунті, куди може проникати через садовий інвентар, рослинні рештки тощо. Виникає фітофтороз на фоні надмірної вологості повітря і ґрунту, а також при різких перепадах денних і нічних температур, туманах, частому випаданню роси. Розповсюджується повітряно-крапельним шляхом, часто «приходить» на томати із зараженої фітофторозом картоплі. Слабкою ланкою для цієї хвороби можуть стати рослини, яким не вистачає йоду, міді, калію і марганцю.

Зазвичай спочатку проявляється на листі (ближче до країв пластини) і стеблах у вигляді коричневих плям, які з часом чорніють, унаслідок чого листя згодом засихає і відмирає, а стебла втрачають стійкість. Грибок уражає і кореневу систему рослини, тому фітофтороз на молодих сіянцях може нагадувати ознаки іншої хвороби — чорної ніжки (стоншується прикоренева частина стебла, чорніє, рослина в’яне і гине). Фітофтороз на самих плодах також виглядає як темні коричневі або чорні плями неправильної форми, поверх яких інколи виникає білий наліт. 

У тепличних умовах фітофтороз швидко розвивається, тому важливо не «заливати» томати та вчасно вилучити заражені рослини. 

 Методи боротьби. Лікування фітофторозу — непроста справа.

Зазвичай рекомендована обробка рослин контактними або системними фунгіцидами на основі азоксистробіну, мандіпропаміду, манкоцебу, оксадиксилу, сульфату міді триосновного, полікарбацину тощо.

А також застосування препаратів на основі триходерми та сінної палички. Окрім цього — підживлення калійними та фосфорними добривами.

Для профілактики хвороби помідори на відкритому ґрунті можна регулярно обробляти молочною сироваткою, яка не дає спорам гриба розвиватися.

Що стосується тепличних рослин, то для уникнення надмірного поливу і вологості нижніх листків та стебла рекомендують поливати рослини через пластикову пляшку з відрізаним дном. По боках пляшки (у тій зоні, яка буде занурена у землю) цвяхом робите отвори і частково закопуєте біля куща томатів. Надалі наливаєте воду у пляшку і крапельний полив своїми руками готовий, а рослина не мокне зайвий раз.

Якщо ж фітофтороз вже почав «косити» ваші томати, то решту ще здорової розсади рекомендовано обприскати бордоською рідиною (водний розчин сульфату міді та вапна).

З народних методів — обробка часниковою настоянкою. У 10 л води додати 1,5 склянки протертого часнику, 2 столові ложки рідкого мила та 1,5 г марганцівки. Суміш треба розмішати, настояти та процідити. Обробляти помідори таким розчином рекомендовано кожні 2 тижні. Також радять обробляти рослини йодним розчином (10 л води, 20 крапель йоду та 1 л молока невисокої жирності). Для профілактики — кожні 7-14 днів обприскувати томати розчином 1 л скислого кефіру у відрі води.

Важливо: краще не компостуйте «хвору» розсаду, щоб у майбутньому уникнути розповсюдження хвороби. Уражені рослини краще спалити.

Чорна ніжка (коренева гниль)

Вже з самої назви зрозуміло, як проявляється ця хвороба на томатах. Частіше всього це відбувається ще на етапі розсади. Причина чорної ніжки — знову-таки, висока вологість ґрунту і повітря, або ж надмірна густота рослин. Спори гриба поширюються з грудками ґрунту, насінням, рослинними залишками. Вражають кореневу шийку рослини, після чого розсада не отримує достатньої кількості вологи та поживних елементів. Прикоренева частина стебла стоншується, чорніє, згодом сіянці гинуть.

Залежно від типу гриба, який спричинив хворобу, на місці уражених ділянок стебла може з’являтися павутинний або просто білий наліт.

Методи боротьби. Значно пошкоджені томати навряд вдасться врятувати, адже грибок уражає судини прикореневої зони стебла рослини, і навіть якщо їй вдасться вижити, то на урожай розраховувати не варто. Для упередження розвитку чорної ніжки слід обробляти томати протигрибковими фунгіцидами, а помідори із легким проявом хвороби рекомендовано обприскати мідним купоросом. Серед народних методів — обробка рослин розчином 2 чайних ложок соди у 1 л води.

Для профілактики чорної ніжки радять підсипати висаджені рослини піском (товщина шару — близько 2 см), поливати їх марганцевокислим калієм (3-5 г на 10 л води), часто провітрювати теплицю, вапнувати та розпушувати ґрунт.

Хворі сіянці слід видалити, а місце, де вони росли, притрусити просіяною золою та прожареним річковим піском.

Альтернаріоз (суха плямистість)

Найчастіше ця хвороба вражає ранньостиглі сорти томатів. Сприяє розвитку альтернаріозу тепла і волога погода. Перші ознаки сухої плямистості — сіро-коричневі цятки діаметром близько сантиметра на нижніх листках томатів. Наступна фаза доволі очевидна із назви хвороби — сухі плями із чорним нальотом на листках та плодах. Розмір таких плям сягає кількох сантиметрів, і незалежно від погоди вони залишаються сухими.

Методи боротьби. Для профілактики можна проводити обробку томатів хлорокисом міді або бордоською рідиною.

Альтернаріоз — доволі серйозна проблема, бо може спричинити знищення близько 85% вашого врожаю. Тому на ранніх етапах розвитку хвороби все-таки доцільно застосувати фунгіциди на основі дифеноконазолу, манкоцебу, хлорокису міді. Також радять використовувати препарати на основі сінної палички та триходерми.

І загальна рекомендація — помірно поливати рослини та не садити томати на ділянках, де раніше росла картопля чи пасльонові овочі, оскільки багато хвороб на ваших помідорах може з’явитися саме від «попередників». І бажано, щоб ділянка з томатами та картоплею навіть не межували між собою.

Септоріоз (біла плямистість)

Частіше всього зустрічається на ранніх сортах томатів на відкритому ґрунті, але може вражати й рослини у теплицях та парниках. Виглядає як брудно-білі плями розміром 2-4 мм із численними чорними цятками та бурою окантовкою на листі (інколи й на стеблах). Спочатку хвороба атакує нижній ярус листя томатів і поступово йде догори. Може вражати й зелені плоди. За активного перебігу плями зливаються і покривають майже всю листкову пластину.

Традиційно хвороба активно розвивається у спекотну погоду із надмірною вологістю повітря (понад 75%). Пошкоджене листя скручується, сохне та опадає, часто від септоріозу гинуть цілі кущі томатів.

Зазвичай біла плямистість виникає на томатах із надмірним азотним живленням. Також сприяє розвитку хвороби загущена посадка помідорів.

Методи боротьби. Для профілактики септоріозу рекомендують обробляти ґрунт перед посівом розсади. Для цього підійде 3-5% розчин марганцю або звичайна гаряча вода (понад 80 °C). Для боротьби з білою плямистістю рекомендовано використовувати фунгіциди на основі манкоцебу, гідроксиду міді, ципродинілу та хлорокису міді, або обробляти томати бордоською рідиною. Перш ніж висадити рослини у відкритий ґрунт, рекомендовано повторити обприскування (за 1,5-2 тижні до висадки). Уражене листя слід негайно видалити.

Фузаріоз (фузаріозне в’янення)

Характерною ознакою хвороби є рожевий наліт на прикореневій зоні стебла (нижня частина, дотична із ґрунтом), втрата кольору, блідуватість та пожухлість нижнього листя томатів, пожовтіння прожилок на листі. Спочатку грибок уражає кореневу систему, а згодом в’яне і решта листя зі стеблом та гине весь кущ. Загалом рослина виглядає так, ніби їй недостатньо води. Фузаріоз активно розвивається при температурі 22-30 °C, нестачі світла та надмірній вологості повітря. Часто причиною виникнення фузаріозу є пошкодження кореневої системи під час пікіровки розсади. Хвороба розвивається доволі швидко, тож інколи рослина може загинути за одну ніч. 

Характерною особливістю фузаріозу є те, що значно пошкоджена рослина легко витягується із землі, немов зовсім не має коріння. 

Методи боротьби. Для профілактики хвороби рекомендовано обробити ґрунт і насіння 3% розчином марганцю.

Для боротьби з фузаріозом можна використовувати ті ж методи, що і при фітофторозі. Загальні рекомендації — дезінфікувати ґрунт мідним купоросом (50 г речовини на 10 л води), обробляти томати препаратами на основі хлорокису міді, обприскувати рослини, які контактували з хворими томатами біопрепаратами на основі бактерії Bacillus subtilis (сінної палички). Можна застосовувати фунгіциди на основі беномілу, тіофанат-метилу, тіофанат-метилу, азоксистробіну, флудиоксонілу та ципродинілу. Також доцільно підгортати землю під кожним кущем на висоту 15 см.

Тютюнова мозаїка

Це вірусна хвороба, яка атакує розсаду на етапі пересадки в ґрунт, або ж може зберігатися на самому насінні чи потрапити на томати внаслідок контакту зі звичайною попелицею (тлею). Основні симптоми — листя помітно жовтіє, зовні стає схожим на строкату мозаїку зі світло-жовтих та світло-зелених зон, починає скручуватися, у занедбаних випадках — з’являються сухі плями. Вірус уражає і стовбур рослини, він стає крихким. Самі плоди також покриваються плямами, а при їх розрізі ви побачите некротичні зелені зони.

Неозброєним оком видно, як кущі, заражені вірусом тютюнової мозаїки, відстають у рості й розвитку від інших рослин та дають дрібний несмачний урожай.

Методи боротьби. Лікування від такого роду вірусних хвороб, на жаль, немає. Тому дуже важливо дотримуватися загальних рекомендацій при роботі із насінням і розсадою: якісний насіннєвий матеріал, обробка ґрунту перед посадкою, чистота робочого інвентарю та відсутність рослинних решток на ділянці, де будуть рости томати. Хворі рослини слід негайно вилучити з грядки (бажано разом із грудкою ґрунту довкола) та спалити.

Місце, де ріс хворий томат, слід обробити розчином марганцівки. І один із головних моментів — боротися з комахами-шкідниками, адже саме вони є переносниками вірусу. Тож слід вчасно подумати про застосування інсектицидів та підживлення рослин, а також можна робити профілактичні обприскування томатів розчином знежиреного молока із сумішшю мікроелементів (2-3 рази за сезон).

Борошниста роса

Збудник хвороби зимує на рослинних рештках бур’янів. Розпізнати це захворювання доволі просто — виглядає воно так, ніби на листя томатів натрусили борошна.

Спочатку грибок уражає нижній ярус рослини і поступово рухається догори. На місцях, де був білий пил, утворюються виразки. Листя поступово жовтіє та опадає. Згодом весь кущ засихає, а плоди м’якнуть і осипаються.

Методи боротьби. Для тепличних томатів борошниста роса — ворог номер один, тому для профілактики слід часто провітрювати теплицю, протирати її стіни, уникати утворення парникового ефекту. Як тільки ви помітили ознаки цієї хвороби — не зволікайте. Інколи рослинам може допомогти збільшення калійного та фосфорного живлення та зменшення кількості азотних добрив. Серед народних методів боротьби — обприскування томатів содово-мильним розчином (50 г харчової соди, 2-3 столові ложки натертого господарського мила, до повного розчинення, та 10 л води) або розчином марганцівки. Також можна застосувати і настій часнику.

У складніших випадках доцільно використовувати біопрепарати та фунгіциди на основі пенконазолу, беномілу, карбендазиму, міклобутанілу.

Вершинна гниль

Цю хворобу часто можна сплутати з фітофторозом. Але насправді це захворювання має і бактеріальну, і фізіологічну природу. Тому виявивши його на своїх томатах, одразу бігти до обприскувача не варто.

Якщо причина виникнення гнилі фізіологічна, то на перших етапах хвороба виглядає як невеликі цятки, які часто виникають ще на зелених плодах. Коричневі плямки доволі швидко розростаються, покриваючи собою значну частину плода. Згодом ділянки бурого кольору, що постраждали, стають увігнутими, зморщеними та чорними. 

Бактеріальна вершинна гниль також уражає верхівку плода, там з’являється сіро-зелена водяниста пляма, яка згодом буріє і починає гнити зі специфічним запахом.

Але найчастіше причина верхової гнилі — недостатня кількість кальцію та різка зміна температур. Чому може не вистачати кальцію? Через посуху, надлишок гною чи аміачної селітри (іон амонію не дає рослині засвоювати кальцій), або ж штучна посуха внаслідок перенасиченості ґрунту добривами, через що рослина не може спожити солону воду, а відтак — і кальцій.

Методи боротьби. Основний метод — це достатній полив. Також можна зробити позакореневе підживлення кальцієвою селітрою. Пошкоджені томати прибирати з ділянки не обов’язково, адже єдине, що може статися — рослина може почати «тягнути» кальцій з плодів.

На перших етапах розвитку захворювання може допомогти обробка рослин 0,2% розчином хлориду кальцію. Також рекомендовано зробити кореневе підживлення настоєм із попелу. Практикується також використання кальцієвої селітри та обприскування томатів розчином нітрату кальцію (0,5-1%) чи йодним розчином.

Бура плямистість (кладоспоріоз)

Ця хвороба дуже швидко поширюється та прогресує. Збудник кладоспоріозу — грибок — осідає спочатку на листі рослини, а потім перебирається і на самі плоди. Розпізнати хворобу можна за жовтими плямами на листках, які спочатку з’являються на тильній його частині, а потім і на лицевій. Через деякий час на плямах з нижньої сторони листків формується коричневий пухкий наліт, а самі плями також стають коричневими. Листя скручується, кущ починає всихати. Якщо хвороба вразила томат на етапі цвітіння, то зав’язь також опадає. Спори гриба швидко розносяться вітром на сусідні рослини, а з водою потрапляють у ґрунт. Тому реагувати треба швидко і обмежити полив на час загострення хвороби.

Розвиток кладоспоріозу сповільнюється, якщо вологість повітря падає до 70-75%. А при вологості 60% вже не відбувається нових заражень.

Методи боротьби. Ушкоджене листя слід зрізати. На початку вегетації рослини можна обробити препаратами, що містять мідь. У другій половині вегетації доцільно використати біопрепарати на основі псевдомонади чи сінної палички.

Для обприскування вже хворих рослин можна зробити розчин 15 крапель йоду та 0,5 л молока у 5 л води. Також може допомогти суміш відвару із деревної золи та молочної сироватки або настій часнику. Щодо фунгіцидів — можна спрацювати препаратами на основі хлороталонілу, азоксистробіну, хлорокису міді, тебуконазолу.

Фомоз (бура гниль)

Впізнати цю хворобу можна за коричневою плямою на плодах томатів, яка утворюється довкола плодоніжки або поблизу неї. Зовні розмір плями — близько 4 см, але всередині гнилі значно більше. Інколи зовні ушкодження навіть може здаватися зовсім незначним, а всередині весь овоч буде гнилим.

Причини фомозу — надмірний полив та надлишок азоту.

Найчастіше ця хвороба зустрічається наприкінці сезону і доволі згубно впливає на зберігання та транспортування овочів, на яких могли не помітити перші ознаки фомозу. Щоб запобігти бурій гнилі, радять уникати підгодівлі томатів свіжим гноєм.

Методи боротьби. Ушкоджені плоди слід зірвати, решту рослин обробити бордоською сумішшю або застосувати хлорокис міді.

Для профілактики захворювання у народі радять кожні два тижні поливати корені рослин розчином марганцівки та соди (10 л теплої води, 1-2 столові ложки соди та 1 г марганцівки). Або ж використати відвар із соснових голок (600 г голок залити 6 л води та кип’ятити 20 хв. Дати настоятися дві години та додати 3 столові ложки цукру). Обприскувати помідори таким розчином радять раз на тиждень протягом всього сезону.

Якщо ж біда вже настала і профілактика вам ні до чого, варто скористатися препаратами для захисту рослин на основі хлорокису міді, металаксилу, цимоксанілу, флутріафолу, крезоксим-метилу та інших доступних фунгіцидів або біологічних препаратів — тут все на ваш розсуд.

Тепер ви знаєте головних «томатних ворогів» в обличчя і маєте на озброєнні цілий арсенал методів та порад, як вберегти ваш урожай від хвороб. Звісно, їх існує значно більше, ніж ті, що ми описали вище, але головні поради, які вам слід запам’ятати при роботі з томатами — це:

  • вибирати стійкі сорти;
  • тримати у чистоті та стерильності робочий інвентар;
  • дотримуватися сівозміни та за можливості не садити поруч картоплю та томати;
  • застосовувати кореневий полив;
  • регулярно провітрювати теплиці та стежити за мікрокліматом у парниках ;
  • не загущувати посадку томатів;
  • відразу ж видаляти пошкоджене листя та плоди;
  • за необхідності застосовувати пестициди.

Тож будьте пильними та уважними до своїх томатів і вони віддячать вам щедрим урожаєм.

© Вікторія Сумченко, Zemliak.com, 2021.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.