Як правильно висадити розсаду томатів у ґрунт і теплицю

Щороку господарі й господині висаджують на своїх земельних ділянках, городах, дачах помідори. Хтось сам вирощує томати з насіння, а комусь більш зручно одразу купити розсаду томатів.

Однак у будь-якому випадку ключову роль для отримання хорошого урожаю томатів на грядці має правильна висадка в ґрунт чи теплиці та подальший догляд за рослинами впродовж усієї вегетації.

Як правильно висадити розсаду помідорів та як підживлювати рослини, аби отримати соковиті помідори, Земляк розкаже в матеріалі.

Якою має бути розсада помідорів

Готова до висадки на постійне місце розсада помідорів повинна бути висотою 25-35 см, мати добре розвинену кореневу систему і 8-10 справжніх листків.

Важливо, щоб рослини були загартовані, бо рослини, які звикли до постійної кімнатної температури, погано перенесуть різку зміну оточення і перепади температур (день-ніч).

Щоб загартувати розсаду, зазвичай її виносять на вулицю за пару тижнів до висадки. Спочатку залишають рослини в тіні на кілька годин і з кожним днем збільшують час перебування на сонці і на вулиці взагалі. Останні дні перед висадкою розсада повинна повністю провести на вулиці.

Для профілактики й боротьби з фітофторозом, макроспоріозом та іншими хворобами можна обприскувати розсаду томатів 1%-ною бордоською сумішшю за 1-2 дні до висаджування.

За 1-1,5 години до висадки розсаду потрібно як слід пролити, щоб при пересадці земляна грудка не розсипався і коріння не пошкодилося. 

При висадці розсаду ставлять в лунки вертикально і засипають родючим ґрунтом до сім'ядольних або першої пари справжніх листків. Потім землю ретельно обжимають і поливають. Якщо розсада переросла, її висаджують «лежачи» або заглиблюють сильніше, ніж зазвичай.

Важливо одночасно поставити кілочки заввишки 50-80 см, щоб приблизно на 12-й день підв'язати до них рослини. 

Полив томатів після висадки

Томати після висадки протягом перших 5-10 днів краще не поливати. Потім помідори поливають приблизно раз на тиждень, витрачаючи на кожен кущ по 3-5 л води. Якщо стоїть суха погода, рослини поливають частіше.

Підживлення помідорів на городі і в теплиці

Першу підгодівлю помідор проводять через 10 днів після висадки. Рослини поливають сумішшю коров'яку та нітрофоски (0,5 л першого добрива і 15 мл іншого на 10 л води) з розрахунку 0,5 л розчину на один кущ.

Другу підгодівлю проводять через 20 днів после першої. Цього разу готують інший розчин: 0,4 кг курячого посліду, 1 ст.л. суперфосфату и 1 ч.л. калію сульфату на 10 л води. Під кожен кущ виливають 1 л суміші.

Третю підгодівлю проводять ще через 10-14 днів. Готують робочий розчин із розрахунку 15 г нітрофоски і 15 мл гумату калію на 10 л води. Витрата робочого розчину — 5 л на 1 кв.м.

А ще через 2 тижні томати поливають розчином суперфосфату (1 ст.л. на 10 л води) з розрахунку 1 відро на 1 кв.м.

Перед кожною підгодівлею добре поливайте кущі, щоб не «спалити» їхнє коріння.

Томати після висадки в ґрунт також потрібно підгодовувати і позакореневим способом — по листу. Протягом усього сезону помідори 3-4 рази обприскують таким розчином: 15 г сечовини (карбаміду) і 1 г перманганату калію (марганцівки) на 10 л води (цієї кількості вистачає на 60-70 кущів). 

У посуху можна обприскувати томати розчином борної кислоти: 1 ч.л. кристалів бору на 10 л води. 

Як і полив, позакореневе підживлення рекомендують проводити ввечері в суху погоду.

Довідка

Бордоська суміш — розчин мідного купоросу у вапняному молоці, використовується в якості фунгіциду; можна приготувати самостійно або придбати в магазинах.

Коров’як — натуральне органічне добриво, отримане в результаті відходів життєдіяльності свійських тварин та призначене для удобрення грунту, збагаченням його важливими елементами.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.