Рада ухвалила закон, щоб українці змогли показати свої активи

З 1 вересня 2021 року в українців буде рік на те, щоб одноразово й добровільно задекларувати свої активи. Це пов’язано з тим, що ВРУ у вівторок 15 червня підтримала законопроект №5153, яким вводиться «нульова декларація».

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив народний депутат України Максим Гузенко.

За таке рішення проголосували 243 нардепи.

Законопроектом передбачено введення податкової амністії активів з метою детінізації економіки.

«Збір з одноразового добровільного декларування — це одноразовий обов'язковий платіж, розмір якого самостійно розраховує декларант, виходячи з вартості належних йому активів з урахуванням ставок такого збору», — ідеться в пояснювальній записці проекту закону.

Законопроектами про податкову амністію пропонується сплата збору з грошової вартості задекларованих активів за такими ставками: 

  • 5% — загальна ставка, 
  • 9% — щодо активів, розміщених за кордоном, 
  • 2,5% — за ОВДП, придбаними з 1 січня 2021 до 20 червня 2022 року до подачі декларації.

Активи, що підлягають декларуванню: 

будь-які активи, в тому числі рухоме/нерухоме майно, цінні папери, корпоративні права, щодо яких суб’єкт декларування є власником чи від яких має право отримувати дохід.

Активи, які не можуть об’єктом декларування:

  • Активи отримані внаслідок кримінальних правопорушень, за виключенням тих, що були отримані від ухилення від сплати податків/зборів чи порушень валютного законодавства;
  • Активи осіб, щодо яких відкритого судове провадження за статтями 209 (легалізація доходів здобутих злочинним шляхом) 258-5 (фінансування тероризму) та 306, ч. 1-2 368-4, 369 та 369-2 ККУ;
  • Готівкові кошти.

Активи, що підлягають звільненню, без подачі спеціальної декларації:

  • нерухоме майно в Україні відповідно до державних реєстрів у вигляді:
    квартира — до 120 кв. м. чи майнові права на таку квартиру;
    житловий будинок до 240 кв. м. чи його незавершене будівництво, за умови права власності на земельну ділянку;
    нежитлова нерухомість (в тому числі незавершена) некомерційного призначення до 60 кв. м.;
    земельні ділянки у межах нормативів безоплатної приватизації;
  • один транспортний засіб, що є в реєстрі (крім ТЗ, призначеного для перевезення 10 осіб і більше або об’єм двигуна ТЗ не менше 3000 куб. см, або середня ринкова вартість 375 МЗП (більше 2,3 млн грн), мотоцикл — 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти, катера),
  • інші активи — сумарною вартістю не більше 400 тис. грн.

Особи, які мають право на добровільне декларування і не скористалися ним, вважаються такими, які повідомили контролюючому органу про відсутність у власності активів, отриманих за рахунок доходів, з яких не сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.

Декларантами не можуть бути особи, які на дату початку періоду добровільного декларування є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави, або є особами, дієздатність яких обмежена і над такими особами встановлено опіку/піклування.

Такі декларації не можуть подавати особи, які за будь-який період, починаючи з 1 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції, передбачені Законом україни «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення».

Декларантами не можуть бути особи, щодо яких Україна застосувала спеціальні економічні та інші санкції.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.