Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
В Україні скорочується сільськогосподарське машинобудування — НААН
Розвиток промислових підприємств вітчизняного сільськогосподарського машинобудування знаходиться під негативним впливом наслідків повномасштабного вторгнення рф на територію України.
Значна частина виробничих потужностей підприємств галузі знищена, пошкоджена, опинилася під окупацією або знаходиться у зоні бойових дій.
Про це зазначив провідний науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Ярослав Навроцький.
«Перш за все, на державному рівні слід створити сприятливі інвестиційні умови. Проведення виваженої протекціоністської митної політики дозволить, з одного боку, захистити вітчизняного виробника сільгосптехніки, а з іншого — забезпечити безперешкодне ввезення в Україну машин і обладнання, які відноситься до категорії критичного імпорту», — зауважив Ярослав Навроцький.
За період з лютого 2022 року донині кількість активних підприємств галузі помітно скоротилася. Якщо у 2021 році в Україні налічувалося 441 активне підприємство, то у 2022 році — 411 (-6,8 %), а у 2023 році — лише 382 підприємства (-13,4 % проти 2021 року).
Читайте також: Незламна: як Тетяна Зайцева боролася за виживання під час російської окупації в селі Мартове
Тенденція до скорочення працівників на підприємствах сільськогосподарського машинобудування та зростання їх питомої ваги саме у малих формах господарювання — з 16 % у 2012 році до 33 % у 2023 році — містить у собі цілу низку системних ризиків. Перш за все, призводить до зменшення обсягів виробництва на цих підприємствах у цілому і високотехнологічної та інноваційної продукції.
Якщо у 2012 році обсяг реалізації сільськогосподарської техніки українськими виробниками на внутрішньому ринку складав 773,9 млн дол. США (44,1 % реалізації техніки на ринку України), то до 2023 року обсяги реалізації скоротилися до 339,7 млн дол. США (18 %).
«Це свідчить про глибоку кризу галузі сільськогосподарського машинобудування, якості та технологічності продукції вітчизняного виробництва та рівня попиту на неї», — наголосив Ярослав Навроцький.
На думку науковців Інституту аграрної економіки, заходи, спрямовані на подолання негативних наслідків впливу воєнних дій рф на території України на розвиток галузі сільськогосподарського машинобудування та її відновлення, необхідно розробляти та впроваджувати вже сьогодні.