Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
Попелиця в саду: як розпізнати, шкода та ефективні методи боротьби
Із приходом весняного потепління й пробудження природи активізуються не лише корисні комахи, а й справжні вороги наших садових насаджень — попелиці (тля).
Ці крихітні шкідники здатні завдати значної шкоди плодовим деревам, ягідним кущам та декоративним рослинам, висмоктуючи з них життєдайні соки та послаблюючи їхній ріст і плодоношення.
Як розпізнати непрошених гостей, якої вони завдають шкоди та які існують ефективні способи боротьби з попелицею в саду — детально розповів Тарас Ліснічук, агроном-консультант компанії HIMAGRO M.
Що сприяє активному поширенню попелиці?
Погодно-кліматичні умови мають великий вплив на довкілля, не виключенням є і комахи, в нашому випадку шкідники. Попелиця починає активно розмножуватися при температурі +20…+25°C. Саме в таких умовах один цикл розвитку триває лише кілька днів і чисельність колоній стрімко зростає.
Сухе повітря, яке спостерігається разом з підвищеними температурами, також знижує ефективність ентомофагів (природних шкідників), котрі стримують чисельність шкідників.
Одним із основних факторів активного поширення попелиці є відсутність своєчасного захисту. Якщо не ідентифікувати попелицю на початкових етапах і не провести обробку – вона дуже стрімко формує великі колонії та шкодить майбутньому врожаю.
Читайте Захист саду навесні: питання та відповіді
Які садові рослини найбільше приваблюють цього шкідника? Чому?
Попелиця являється надзвичайно поширеним шкідником, який вражає десятки видів садових рослин.
Смородина, особливо чорна, часто уражається цим шкідником. Яблуня, вишня, слива, черешня — усі ці рослини дуже приваблюють попелицю. Це пов’язано з ароматом, високим вмістом амінокислот у клітинному соку та низьким вмістом захисних сполук, типу воскового нальоту.
Яку шкоду несе попелиця для саду?
Попелиця вважається одним із найнебезпечніших шкідників саду, що завдає комплексної шкоди, як фізичної так і інфекційної.
Вона:
-
послаблює рослини
-
погіршує якість плодів
-
поширює віруси
-
створює умови для вторинних інфекцій
-
висмоктує сік з молодих частин рослини
Тому її варто вчасно виявляти та контролювати, з урахуванням хімічного та біологічного захисту.
Який відсоток врожаю знищує попелиця?
Попелиця — дуже шкодочинний шкідник, вона здатна знищити від 25% до 60% врожаю.
За відсутності хімічного захисту та при сприятливих для її розмноження умовах можете втратити врожай повністю на окремих ділянках.
Як визначити, що дерево уражене попелицею?
Щоб визначити, що дерево уражене попелицею, варто знати основні ознаки ураження:
-
Наявність колоній на нижньому боці листків і пагонах
-
Скручене, зморщене листя
-
Сповільнення росту верхівок
-
Клейкі виділення
-
Бутони і квіти не розкриваються
-
Вторинні шкідники (комахи)
Читайте ТОП найбільш поширених сисних шкідників садових дерев
Яка технологія захисту садових культур від попелиці?
Будь-яка система захисту має базуватися на комплексному підході, щоб не просто знищити шкідника, а і контролювати його чисельність.
Інсектициди слід застосовувати при перевищенні порогу шкодочинності.
Варто використовувати препарати контактної та системної дії, на основі піретроїдів та неонікотиноїдів. Слід враховувати вид садової культури, ступінь ураження, погодні умов та екологічність обраних методів. Регулярний моніторинг рослин є ключовим для своєчасного виявлення та контролю попелиці.
Можна порадити до застосування низку інсектицидів: Оперкот Акро, Ньюстар, Міст Супер.
Які особливості застосування препаратів у технології захисту? Умови? Терміни? Перспективи?
На моє глибоке переконання, ефективність захисту від попелиці залежить не лише від правильного вибору препаратів, а й від точного дотримання термінів і способу внесення.
Найкращий час для обробки це початок заселення, коли популяція ще не значна. Зазвичай це фаза розпускання листя та активного росту пагонів. Оптимальна температура для внесення від +15°C, саме тоді діюча речовина проявляє найбільшу ефективність. Швидкість вітру має бути не більше 3-4 м/с, інакше розчин знесе і препарат не потрапить на шкідника.
Щоб уникнути звикання, тобто резистентності, не варто обробляти одним і тим самим препаратом кілька разів поспіль. Якщо планувати бакові суміші, то обов’язково потрібно перевіряти сумісність діючих речовин та pH розчину.
Коли варто починати профілактику попелиці?
Профілактику попелиці варто починати завчасно — ще до масової появи шкідника, орієнтуючись на фенофази культур та погодні умови.
Обробки можна впроваджувати до активної вегетації (рання весна).
Потрібно утриматися від активного внесення азотних добрив, бо надлишок азотного живлення призводить до росту вегетативної маси, а це ідеальне середовище для попелиці.