Як обрати якісне насіння для посіву

Городники зазвичай готуються до сезону заздалегідь. Адже вже у січні перші культури висівалися на розсаду, а навесні проводяться посіви на ділянці.

Сьогоднішній вибір насіннєвого матеріалу поставить у безвихідь навіть бувалого городника. Виробники постійно працюють над тим, щоб створити нові гібриди культур, вдосконалюють їх, упаковують у красиві упаковки і дають багатообіцяючі назви. 

Купуючи готове насіння, ви економите купу часу і сил, а ще отримаєте можливість спробувати нові сорти і випробувати сили у вирощуванні незвичайних культур. Тож як обрати якісне насіння городніх культур?

Відбір і калібрування насіння

Рекомендуємо купувати насіння перевірених і тих, що добре зарекомендували себе, виробників. Особливо уважно слід ставитися до посівного матеріалу, зібраного власноруч або придбаного у приватних колекціонерів. Таке насіння потребує обов'язкового знезараження та інших процедур.

Перша дія, яка застосовується до посадкового матеріалу. Нестиглі й нежиттєздатні насіння можуть не зійти або дати слабкі сходи. Сили й час будуть витрачені даремно. Великі насінини з більшою ймовірністю здорові та сильні. Їх і слід вибирати.

Для масової перевірки насіння на якість надходять у такий спосіб. У 100 мл звичайної чистої води розводять 3-5 г кухонної солі. В отриманий розчин засипають насіння і залишають на 10 хвилин. Порожні й легкі спливуть вгору, а зрілі опустяться на дно. Спливли насіння викидають, а ті, що опустилися на дно, збирають і просушують. Їх і слід використовувати для посівів.

Упаковка насіння: на що звернути увагу

Щоб вибір насіння не був помилковим, а ви не розчарувалися неякісним урожаєм, вибирати посівний матеріал краще у великих стаціонарних і онлайн точках. Рекомендується не просто послухати поради продавця, а самостійно оглянути упаковку. Виробники, які дорожать репутацією і своїми покупцями, вказують усю інформацію про товар. На що треба звернути увагу:

 • Назва культури, сорту/гібриду. Дані, які вказуються на упаковці великими літерами і на видному місці.
 • Номер партії товару. Кожна партія, яка є в роздрібній торгівлі, має «Сертифікат якості». У разі виникнення претензій до якості насіння, вистежити партію легко саме по номеру.
 • Термін придатності або зберігання. Подивіться на місяць і рік фасування та придатності. Дата, в ідеалі, повинна бути проштампована, а не надрукована в друкарні.
 • Номер ДСТУ. Насіння в пакетиках, якщо воно упаковане офіційними виробниками, проходить контроль на відповідність ДСТУ. Якщо таке позначення зазначено, воно вказує на певні посівні характеристики.
 • Кількість насіння в упаковці. Виробник посівного матеріалу, який поважає себе і покупця, вказує не вагу в грамах, а кількість насіння в упаковці.
 • Схожість посівного матеріалу. Виробник не може гарантувати 100%-ву схожість насіння, який би не був хороший продукт. Але 80% і вище — це високий показник схожості.
 • Опис сорту/гібриду. На упаковці має бути зазначено стислий опис сорту або гібриду. Він містить інформацію про переваги та особливості такого сорту. В описі овочевих культур вказані і рекомендації щодо застосування.
 • Рік врожаю посівного матеріалу. У більшості культур, хоч і не у всіх, схожість вище у молодого насіння.
 • Дивіться і на попередження виробника. Наприклад, на упаковці може бути напис: «Насіння не потрібно прогрівати і протруювати». Це означає, що передпосівний обробіток насіння вже провели до реалізації. Якщо ви спробуєте самі підвищити схожість, то тільки нашкодите насінню. Якщо такої вказівки немає, можна проводити протруювання до посіву.

Сорт або гібрид — що вибрати

Садівники і городники часто сперечаються, яке насіння купувати: вибрати сорт або краще гібрид? І тих, і інших складно переконати, адже у кожних є свої переваги і недоліки.

Плюси і мінуси сортового насіння:

+ Сорти багато поколінь зберігають свої властивості;

+ Невибагливі, краще переносять перепади температури і досить байдужі до умов утримання, можуть рости на будь-якій землі. Тобто ідеальні для дачників вихідного дня;

- Сорти примхливі в запиленні, більшість з них потребують запилення, що в умовах теплиць нереально;

- Багато сортів люблять схрещуватися самі по собі, домогтися чистоти сорту буде дуже складно;

- Деякі сорти огірків, як за ними не доглядай, можуть дати гірчинку;

- Нестабільна врожайність  на одному кущі може бути десятки плодів, на іншому ледь визріє два;

- Не стійкі до грибних і вірусних захворювань і передають це у спадок.

Плюси і мінуси гібридів:

+ Як правило, всі гібриди приблизно однакові за розміром, що зручно для засолювання, вони красиві, рівні;

+ Гарна, стабільна врожайність на всіх кущах;

+ Стійкі до більшості хвороб і шкідників;

+ Самозапилюються, тобто не потребують ні людського втручання, ні бджолиного;

- Один з головних мінусів — часто вимагають гарного, родючого ґрунту, сприятливих умов утримання;

- Вимагають своєчасну підгодівлю, найчастіше, більшу, ніж сорти;

- Погано переносять як недолив, так і перелив;

- Ціна: можуть коштувати в два, а то і три рази дорожче сортів. Вся справа в тому, що підбір «батьків» для гібридів  робота трудомістка, займає не один рік, тому і вартість насіння буде вище.

Вибирати гібриди або сорти — особиста справа кожного. У кожного з них є свої плюси і мінуси. Але якщо Ви помічаєте, що ваша сортова рослина хворіє з року в рік однією болячкою, то краще на її місце посадити «свіжесенький» гібрид, який буде стійкий до цієї хвороби.

Коли купувати насіння для посіву

Магазини, які спеціалізуються на реалізації насіння, продають його цілий рік. Випускається насіння в спецупаковці, в якій зберігати насіння можна тривалий час у правильних умовах. Тому купувати насіннєвий матеріал можна тоді, коли вам зручно. Недосвідченим дачникам рекомендуємо дотримуватися таких правил покупки:

 • Насіння овочів краще купити з січня по червень.
 • Квіти-однорічники — з січня до кінця весни.
 • Насіння багаторічних рослин — з початку осені.

Цибулини і бульби краще купити заздалегідь, з осені. Ціна на них в цей період нижчі, а зберігається такий посадковий матеріал добре до початку посадки на розсаду.

Підготовка насіння до сівби

Барботування

Це обробка насіння у воді, насичення його киснем повітря. Проводиться до знезараження. Прискорює появу сходів і підвищує схожість насіння, особливо тих, які важко сходять. Експерименти показали, що барботоване насіння сходить на тиждень раніше.

Для виконання процедури знадобиться акваріумний компресор. У високу скляну банку наливається тепла вода на 2/3 об'єму. Насіння поміщаються в банку в марлевому, нещільно зав'язаному, мішечку. Шланг компресора з наконечником опускається на дно. Тривалість барботування для різного насіння різна:

 • редис — 8-10 год;
 • огірки, томати — 15-20 год;
 • перець — 24-36 год;
 • морква, буряк, цибуля, петрушка, селера — 20-24 год;
 • кавун — 24-48 год.

Після закінчення обробки шляхом барботування насіння підсушують і висівають.

Загартовування насіння

Процедура загартовування дозволяє зміцнити паростки й зробити їх стійкими до зниження температури навколишнього середовища. Насіння розкладають на зволоженій марлі та поміщають в тепле місце на 1-3 доби, в залежності від виду культури. Коли насіння почнуть прокльовується, їх необхідно помістити в холодне місце з температурою 0... + 3°С. Там їх залишають на 18-20 годин, потім заносять в тепле приміщення на 6 годин. Цей цикл повторюють 5-7 разів протягом декількох днів. Розсада, отримана з такого насіння, може бути висаджена в ґрунт раніше.

Замочування в стимуляторах росту

Ця процедура підвищує енергію проростання насіння, збільшує відсоток схожості. Проводити її рекомендується після знезараження і після відразу висівати в ґрунт. 

Хороші результати можна отримати, використовуючи препарати Епін, Циркон. Застосовують і народні засоби: настій деревної золи, медовий розчин. Можна не тільки замочувати насіння в стимуляторах зростання, але і пророщувати.

Пророщування

Висівати сухе насіння в ґрунт недоцільно. Набагато зручніше їх попередньо проростити. Але робити це потрібно правильно. Насіння поміщають на зволожену багатошарову марлю, тонку бавовняну тканину або між ватних дисків. Потім кладуть на блюдце, зверху накривають поліетиленовою плівкою, щоб довше не випаровувалася волога. 

Важливо постійно підтримувати марлю або ватяні диски у вологому стані. Блюдце з насінням відправляють в тепле місце 24-28. Через 2-3 дні насіння почнуть прокльовуватися. Такі пророслі насіння можна висаджувати в ґрунт. Вони швидко рушать в зростання.

Використовуючи вищевикладені поради, ви зможете правильно вибрати і вдало купити хорошу розсаду і отримати гарний урожай.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.