Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
Топ-15 порід м’ясо-яєчних курей
При виборі птиці для вирощування в домашніх умовах первинною метою зазвичай є вигода при менших витратах, чого досягти складно.
Є породи курей, що чудово поєднують високу несучість і велику вагу, — це м’ясо-яєчні курі. Тож обираючи курей для розведення, варто звернути увагу на несучість і показники набраної маси, так як від цього безпосередньо залежить ефективність розведення.
Особливості м’ясо-яєчних курей
М’ясо-яєчні курі досить невибагливі і хорошо адаптуються, також не потребують занадто високих огорож і окремих майданчиків для вигулу. До того ж, через 6 місяців після виведення несучки починають нестися. Окремої уваги заслуговує той факт, що вони є прекрасними квочками.
Однак господарям важливо забезпечити якісне і збалансоване харчування, яке наситить їх і буде містити оптимальний рівень вітамінів і мікроелементів. Від цього залежить їх доглянутість і висока продуктивність.
Переваги м’ясо-яєчних курей:
- життєздатні птиці
- володіють прекрасною запліднюваністю
- невибагливі у догляді
- м’ясо і яйця мають відмінні смакові якості
Недоліки:
- порівняно невеликі показники несучості
- відносно до м’ясних порід більш повільно набирають масу (у віці двох місяців їх вага близько 1 кг)
- існує ризик втрати поголів’я при клітковому утриманні і скупченості.
Рейтинг порід курей
Фоксі Чік (Foxy Chick)
Фоксі Чік — порода, що належить до категорії кросів, тобто отримана в результаті схрещування, при якому потомство не успадковує якості своїх батьків, але перевершує багато інших показників.
Курі Фоксі Чік входять у європейську десятку кращих як за несучістю, так і за приростом м'яса. А поступливий характер і висока адаптивність до холодного клімату роблять її ще цікавішою для українських фермерів.
Назва кросу Фоксі Чік (в оригіналі — Foxy Chick) перекладається як «лисяче курча», яке кури отримали за характерне забарвлення оперення, схоже на лисицю.
Були виведені в Угорщині завдяки використанню в селекційній роботі місцевої птиці та високопорідних орпінгтонів з Англії.
Ці кури стануть відмінним варіантом для розведення в домашніх господарствах і фермах. Вони приносять досить великі яйця — до 70 г. Вага птиці також непогана: півники виростають до 7 кг, курочки — 3-4 кг.
Несучки Фоксі Чік мають високі показники несучості — до 300 яєць на рік від однієї особини.
Ломан браун
Особи набирають не надто велику масу: півні — 3 кг, курки — 1,9-2,1 кг.
Курки починають відкладати яйця у віці 21 тиждень при масі тіла в 1,7-1,9 кг. Від однієї курки отримують приблизно 310-320 яєць масою 63-64 грам світло-коричневого кольору. Пік виробництва 26-30 тижнів.
Кури Ломан Браун витривалі до хвороб, складних кліматичних умов, високих та низьких температур.
Тетра
М’ясо-яєчний гібрид курей, який створили селекціонери з Угорщини. Для домашнього господарства особливо значуща універсальність птиці.
Кури тетра готові принести господарям близько 300 яєць на рік. Шкаралупа світло-коричнева.
М’ясо молодих півників вважається дієтичним. Старі несучки можуть бути використані для приготування курячого фаршу, м’ясо не стає надмірно жорстким.
До мінусів гібриду відносять неможливість відтворення в домашніх умовах.
Бресс-гальська
Бресс-гальські кури великі, м’ясисті, з потужним корпусом, великими лапами і широкими грудьми. Оперення у них білосніжне.
Кури досягають ваги 3,5 кг, а півні виростають до 5 кг.
За хороших умов утримання кури приносять 180-240 яєць на рік. Починають нестися рано — із 6 місяців. Кожне яйце важить 60-85 г.
Нью-Гемпшир
Порода виведена у США у 1935 році з участю породи род-айленд.
Кури мають спокійний характер і чудову несучість.
Жива маса півня сягає 3,5 кг. Якщо говорити про курок, то цей показник знаходиться в межах 2,5 кг. Щорічно вони здатні давати 210 яєць.
Виживання молодняку становить близько 87%. Цей вид курей невибагливий в утриманні, тому досить популярний у приватних господарствах.
Загорська Лососева
Ця птиця була названа так через забарвлення оперення, яке має колір м’яса лосося, а також тому, що була отримана в Загорському інституті птахівництва (у місті Загорськ, нині Сергіїв Посад).
Півники набирають масу 3,5 кг, а курочки — 2,7 кг. Якщо говорити про несучість, то вона практично, як у всіх яєчних порід курей, і може досягати до 260 штук на рік.
Московські кури
Порода стійка до багатьох хвороб та з хорошою несучістю: за рік можуть давати до 200 яєць. До того ж, ці кури є відмінними квочками.
Враховуючи всю вигоду продуктивності м’ясо-яєчних особин, їх невибагливість у догляді, високу виживаність молодняку, варто відзначити, що універсальна порода створена саме для домашнього господарства або приватних невеликих ферм.
Плімутрок (Plymouth Rock chicken)
Плімутроки — це американська порода домашніх курей.
Представники цієї породи відрізняються строкатим оперенням, смачним м’ясом і доброзичливим характером. Курі стійкі до холоду, легко розмножуються.
За кольором бувають білі, крапчасті, палеві.
Показники несучості середні: за рік виходить близько 170 яєць. Квочка спокійно і довго може висиджувати яйця.
Кучинська ювілейна
Кури цієї породи відрізняються невибагливістю і врівноваженістю, також вони швидко звикають до господарів. Цей вид — наслідок вітчизняної селекції і вважається адаптованим під різні кліматичні пояси.
Кучинські ювілейні кури досить плодовиті: м’яса дють від 3 до 3,8 кг, а яєць виходить близько 170 штук.
Адлерська срібляста (Adler silver)
Несучки досить масивні, мають декоративне забарвлення: сріблястий з краплинками візерунок на шиї і чорні хвости. За кількістю і масою кінцевої продукції кури близькі до Кучинської ювілейної породи.
Серед особливостей можна виділити високу адаптивність до клімату і життєздатність.
При виведенні породи були схрещені російська біла, Нью-Гемпшир, білий плімутрок, першотравнева, юрловська голосиста.
Маса курей у 12-місячному віці — 2,5-2,8 кг, півнів — 3,5-3,9 кг. Несучість на першому році продуктивності 170-190 яєць при масі 58-59 г. Птах починає нестися в 6-6,5 місяців.
Род-Айленд (Rhode Island Red)
Це найстаріша з м’ясо-яєчних порід курей.
У Род-Айленд яскраве коричневе з червоним відтінком або біле оперення. Як правило, отримують 180 яєць від несучки, але є спеціальні яєчні підвиди, у яких це число досягає 240 штук.
За масою вони не сильно відрізняються від конкурентів, досягаючи 3-3,6 кг.
Фавероль
Ці м’ясо-яєчні кури володіють привабливим зовнішнім виглядом. На голові у птиці пухнасті бакенбарди, а на лапах пишні «штани» з пір’я.
Цінують їх, звичайно ж, завдяки ніжному смачному м’ясу. Однак деякі тримають їх як декоративних.
Жива маса курочок доходить до 3 кг, півників — 3,8 кг. Несучість — 190 шт. за рік.
Полтавські глинясті кури
Це порода курей яєчно-м'ясного напрямку, що виведена в Україні у місті Полтава.
Ці кури широко поширені. Вони рано починають нестися (з 5-ти місяців), продуктивність за рік може становити 180 яєць.
Маса птахів невелика, півні бувають 3 кг. Кури здатні набрати лише близько 2 кг.
Брама
Це широко відома порода курей, виведена в Сполучених Штатах з дуже великих птахів, імпортованих з китайського порту Шанхай. Брама була головною м'ясною породою в США, але має водночас непогані показники несучості.
Забарвлення курей породи Брама відрізняється різноманітністю. Існує кілька різновидів курей Брама, що розрізняються між собою зовнішніми особливостями і напрямком використання: крім відмінних м'ясних і яєчних якостей, брам вирощують як декоративних і навіть бійцівських птахів.
Брама добре переносить холод, не припиняючи нести яйця навіть взимку.
Вага курки може досягати 3,5 кг, а вага півня — до 4,5 кг. Яйценосність може складати до 100 яєць на рік.
Малин
Це бельгійська порода великих домашніх курей.
Статура горизонтальна, крила маленькі, прилеглі до тулуба, очі круглі. Гребінець яскраво-червоний, невеликих розмірів. Півні мають також червону борідку і мочки вух. Лапи міцні, сильно оперені, на відміну від хвоста.
Вага курки може досягати до 4 кг, а вага півня — до 5 кг. За рік курка може знести до 160 яєць.
(с) Вікторія Палажченко, Zemliak.com, 2021.