Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
Важливі справи на городі, клумбі та в саду: посівний календар на грудень 2024
Дні стали коротшими, а роботи в саду, городі та квітнику, в основному, перейшли на інший рівень — домашній. Але навіть у цей час деякі активні справи у господаря й господині однаково залишаються. Про них ми розповімо нижче.
Чи подбали ви про свої хвойні? Стратифікували кісточкові? Перевірили теплицю після снігопаду? Про ці та інші справи першого місяця зими — докладніше.
Основні роботи у грудні
Фази Місяця у грудні 2024 року:
-
1 грудня – новий Місяць, або Молодик.
-
2-14 грудня – зростаючий Місяць.
-
15-16 грудня – повний Місяць, або Повня.
-
17-30 грудня – спадаючий Місяць.
-
31 грудня – новий Місяць.
Сприятливі і несприятливі дні для роботи з рослинами
Сприятливі дні для посівів і посадок — 4, 8-10, 17, 23-28 грудня
Несприятливі дні для посіву і посадок — 1-3, 5-6, 11, 14-16, 19, 21, 30-31 грудня
Городні роботи в грудні
1. Складіть план посадок
Детальний план городу допоможе наступного року дотриматися правил сівозміни. Одночасно займіться створенням маркерів для розсади та дорослих рослин. План посадок можна «накидати» від руки.
2. Посійте город на вікні
Якщо це зробити на початку грудня, то виростити окремі культури якраз вийде до Нового року.
3. Підрахуйте та докупіть насіння
Орієнтуючись на заплановані площі посадок, прикиньте, чи вистачає вам заздалегідь заготовленого насіння.
Наприклад, на кожні 10 кв.м площі потрібно посадкового матеріалу (насіння або зубчиків): капуста — 2 г, цибуля — 80-100 г, морква, пастернак — 5-6 г, огірок — 6-8 г, томат, перець — 2-3 г, буряк — 10-12 г, гарбуз — 3-4 г, квасоля — 100-140 г, часник — 500-800 г.
Якщо ви виявили нестачу, доведеться навідатися до спеціалізованого магазину.
4. Перевірте стан урожаю та консервації
Іноді навідуйтеся в льох для перевірки врожаю різних плодів і закоток.
5. Займіться збиранням залишків продуктів
Ця порада, звичайно, виглядає смішно, але, проте, багато харчових відходів будуть кориснішими на дачі, ніж на звалищі. Це, наприклад, бананова шкірка, чайна заварка та кавова гуща, картопляні очищення. А про лушпиння цибулі і яєчну шкаралупу і говорити нічого: це взагалі найдешевші корисні добрива для вашого грунту.
6. Приділіть увагу компостній ямі
Якщо морози ще не встигли гримнути, то у вас є час для поповнення компосту залишками продуктів та зіпсованою консервацією.
Відразу після цього перелопатьте вміст ями, пролийте її водою або гноївкою і утепліть. Для цього використовують гілки та шар землі близько 50 см.
7. Запасіться ємностями для розсади
Пластикові стаканчики, а також обрізані пляшки з цього матеріалу відмінно згодяться для цієї мети. та більш оригінальні варіанти ємностей для вирощування розсади.
8. Проростіть насіння
Ще один спосіб отримати цілий набір вітамінів для організму, якого він так потребує холодної пори року. Помістіть насіння різних культур у ємності, підібравши окрему місткість для кожної з майбутніх рослин. Акуратно промийте і залийте насіння водою, щоб вона його зовсім трохи покривала, і залиште на деякий час: насіння овочів – на п'ять годин, злакові – на 12 годин. Потім викладіть посівний матеріал на блюдця з вологою тканиною і дочекайтеся, коли паростки досягнуть висоти 4-5 см. Після цього їх можна зрізати та включати до свого раціону.
9. Огляньте теплиці
З полікарбонатної теплиці регулярно струшуйте сніг, щоб уникнути провалювання даху та деформації всієї споруди. А іноді така будова і зовсім потребує зміцнення. Зробити його нескладно: виготовте дерев'яні опори у формі літери Т, обмотайте верхню перекладину тканиною і вкопайте в теплиці так, щоб дах спирався на них. Для стандартної 4-метрової теплиці достатньо 4-6 таких опор, у великих спорудах кількість краще збільшити.
10. Займіться тепличними овочами
У зимовій теплиці, що опалюється, вже можна посіяти скоростиглі огірки, які в ідеалі потраплять на ваш стіл до лютневих свят. У міжряддях огіркових посадок непогано розташуються петрушка, кріп та листовий салат. А ось томатам, перцям і баклажанам для гарного зростання в холодну пору року обов'язково буде потрібно досвічування.
Садові справи в грудні
1. Подбайте про живці
Поки не настали сильні морози, підготуйте живці насіннєвих та кісточкових культур для весняного щеплення. Для цього вибирають пагони завдовжки 40-45 см із добре розвиненими нирками. Розсортуйте живці, зібравши кожен різновид в окремий пучок, і підпишіть їх. Потім покладіть у ящик з вологим піском і віднесіть у підвал, льох чи покладіть у холодильник. Періодично оглядайте відправлені на зберігання пагони. При виявленні на них цвілі негайно промийте чистою водою, а в занадто запущеному випадку світло-рожевим марганцівки. Потім зануріть живці в 5% розчин залізного купоросу на кілька секунд, після цього просушіть їх поверніть в місце зберігання. Систематично повторюйте огляд.
2. Захистіть сад від гризунів
Ще до випадання снігу вкрийте полуницю гілками ялини, клена, липи, осики, смородини чи тополі. Оскільки гризуни не дуже люблять запахи цих рослин, покуситися на суницю садову вони вже не захочуть. З цією ж метою вже після випадання снігу втопчіть його ногами навколо штамбів плодових дерев. Інші способи захисту – кожух та отруєні приманки.
3. Приступайте до стратифікації кісточкових
На початку місяця для більш швидкої появи весняних сходів настав час стратифікувати кісточки вишні та сливи. Спочатку насіннєвий матеріал замочують у воді на 2-3 дні, потім змішують кісточки з вологим піском або сфагнумом і відправляють у приміщення з температурою 3-5°С. Після розтріскування кісточок ємності закопують у снігу. Термін стратифікації сливи становить 4-5 місяців, вишні – 5-6 місяців. А деякі кісточкові взагалі реально виростити на підвіконні.
4. Контролюйте обрізання кущів та дерев
Під час відносно теплого грудня не пізно провести обрізку зимостійких ягідних культур – барбарису, калини, агрусу, смородини та шипшини. При появі на деревах і кущах зламаних гілок їх також потрібно негайно зрізати, оскільки через них рослини проникають інфекції. На місця зрізів обов'язково наносити замазку.
5. Знайдіть корисне застосування для снігу
Гілки дерев і чагарників часто ламаються під вагою снігу. Тому після рясного випадання снігу (особливо мокрого) потрібно своєчасно струшувати його з рослин. . При цьому утрамбовувати сніг не потрібно, оскільки він погано утримує. тепло.
6. Знищте шкідників, що зимують на деревах.
Зберіть з дерев і знищіть гнізда комах, що зимують – глід, зимової п'ядениці, мідяниці та різних видів кліщів. Про те, де і як їх шукати, ми докладно розповідали в одній із наших статей.
7. Займіться оглядом виноградника
Осмотрите шпалеры в винограднике. Вначале очистите проволоку от остатков лозы, затем, при необходимости, почините шпалеры или даже натяните вместо них новую проволоку. Убедитесь, что кусты надежно укрыты. Если это не так, создайте растениям дополнительную теплоизоляцию, набросав часть выпавшего снега на виноградник.
8. Відремонтуйте техніку та інвентар
Огляньте садову техніку та інструменти, що вийшло з ладу, обладнання та інвентар викиньте, інше – відремонтуйте.
9. Розвісьте в саду годівниці для птахів
Для того щоб залучити до свого саду живих помічників, "підгодуйте" їх. Якщо у листопаді у вас не було часу зайнятися виробництвом годівниць, то й у перший місяць зими це зробити не пізно. З пластикових пляшок, консервної банки, тетрапака та інших підручних засобів можна створити чудові годівниці. До речі, за відсутністю термінових справ варто подумати і про нову шпаківню.
10. Спиляйте старе або хворе дерево
Грудень — саме час для спилювання дерев, що «вийшли з ладу». І часу більше, і мінімум небезпеки для городу, якщо старе або пошкоджене дерево впаде. А навесні, коли земля відтає, можна і пень, що залишився, викорчувати, якщо у вас на нього немає інших планів. Якщо ви ніколи не займалися спилюванням дерев і вас долають сумніви, запросіть спеціаліста.
Основні роботи у квітнику у грудні
1. Підготуйте ящики та ґрунт для розсади
Дерев'яні ящики, в яких будуть рости сіянці, очистіть від бруду, ошпарьте і промийте темно-бордовим розчином марганцівки. Змішайте підготовлені з осені інгредієнти для ґрунту. Дернову землю, низинний торф і зрілий компост і змішайте в пропорції 1:1:0,5. Знезаразьте отриманий ґрунт, добре прожаривши його в духовці або потримавши кілька днів на морозі.
2. Посійте квіти, що повільно ростуть, на розсаду
Настав час сіяти квіткові культури, у яких період до початку цвітіння становить 130-200 днів. Це вербена гібридна, кальцеолярія зморшкувата, лобелія ерінус, ехінацея пурпурна, бегонія, гвоздика Шабо, еустома, тирлич, лаванда, пеларгонія, примула, геленіум осінній та інші. Насіння деяких з них потребує попередньої стратифікації, а значить, чим раніше ви почнете, тим більше у вас шансів побачити квітник, що сяє яскравими фарбами, вже на початку літа.
3. Займіться вигонкою цибулинних рослин
Якщо провести відповідні заходи на початку місяця, то отримати квітучі рослини до весняних свят ще цілком можна встигнути. Цибулини гіацинтів протягом тижня витримайте при температурі 24°C у темному місці, а згодом зберігайте на світлі. Щойно рослини зацвітуть, знизьте температуру до 15-18°C. Вигін нарцисів проводять у світлому приміщенні при температурі 12-15°C, поступово збільшуючи її до 18°C, а з початком цвітіння – зменшуючи до 15°C.
4. Огляньте посадковий матеріал
Цибулини гладіолусів, бульби жоржин та бегоній, кореневища калли – весь посадковий матеріал, раніше відправлений на зберігання у підвал, систематично оглядайте, обрізаючи ділянки, що підгнили і пошкоджені. Місця зрізів присипайте подрібненим вугіллям – деревним або активованим. Зіпсований посадковий матеріал негайно викидайте. Рапті, що раптово з'являються на бульбах жоржинів, обрізайте.
5. Обв'яжіть штамби
Стовбури молодих декоративних рослин теж потребують захисту від вимерзання. Її легко забезпечити за допомогою вже згаданого ялинового лапника або щільної тканини. Одночасно це убезпечить ваші посадки від нападок всюдисущих зайців, мишей та інших тварин із гострими зубами.
6. Правильно розподіліть сніг
Струшуйте зайвий сніг із декоративних рослин: якщо його багато або він мокрий, то цілком може зашкодити їх пагони. Отриманими надлишками краще підгорнути багаторічні рослини (астильби, іриси, півонії, флокси). В ідеалі шар снігу над ними має становити 30-40 см. Проте слідкуйте за тим, щоб на поверхні не утворювався наст: його поява сприятиме випрівання рослин. Щоб цього не сталося, акуратно руйнуйте тверду кірку.
7. Подбайте про хвойні рослини
Ще до випадання снігу обв'яжіть крихких представників цієї групи мотузкою чи сіткою. При цьому намагайтеся, щоб обв'язування не було занадто щільним, інакше рослина може випріти зсередини. Молоді хвойні, що вирощуються на штамбі, зміцніть розтяжками. Рослини, які не дуже добре укоренилися, з настанням стійких заморозків рекомендується вкрити мішковиною чи спанбондом.
9. Захистіть цибулинні від гризунів
Пізньоцвіти, крокуси, лілії, нарциси, проліски та інші холодостійкі цибулинні, що зимують у землі, запросто можуть стати "здобиччю" гострозубих шкідників взимку. Для того, щоб цього не сталося, розмістіть по периметру посадок приманки з отрутою.
10. Організуйте досвітлення орхідей
Багато хто з цих південних кімнатних рослин парадоксально цвіте саме в грудні. Для того щоб домогтися від них пишного і тривалого цвітіння в той час, коли світловий день коротень, організуйте для квітів досвітлення. Світловий день, якого потребують ці рослини, становить не менше 12 годин. А ось полив та підживлення потрібно скоротити.
Щиро бажаємо наснаги і щоб усі роботи вам вдавалися!