Календар на жовтень 2023 для городу, саду та клумби

У жовтні холоднішає, але роботи в саду та городі продовжуються, як і раніше. Розповідаємо, що потрібно зробити з урахуванням місячного календаря садівника та городника на жовтень 2023 року

Фази Місяця у жовтні 2023 року:

 • Місяць спадає — із 1 по 13 жовтня і з 29 по 31 жовтня.

 • Молодик — 14 жовтня 2023 о 20:55 за київським часом.

 • Місяць зростає — з 15 по 27 жовтня.

 • Повня — 28 жовтня 2023 о 23:24 за київським часом.

​Читайте також Посівний календар на вересень

Сприятливі і несприятливі дні для сівби, посадок рослин у жовтні 2023

Сприятливі дні для посівів і посадок — 2, 3, 6-8, 15-17, 21, 22, 25, 26, 29, 30 жовтня

Несприятливі дні для посіву і посадок — 13, 14, 18-20, 23, 24, 28 жовтня

Збір урожаю у жовтні

Жовтень ще тішить останнім урожаєм та останніми заготівлями. На грядках чекають турботливих господарських рук хрумкі качани, солодка морква та буряк пізніх сортів, яскравий гарбуз, селера та деякі інші культури. На деревах свої стиглі бочка підставляють останнім теплим променям осіннього сонця пізні сорти яблук та груш.

Яблуко в руці

Прийматися за збирання коренеплодів, а також овочів і фруктів, які планується прибрати на тривале зберігання, місячний календар радить у період, коли місяць спадає. Якщо ж ви збираєтеся одразу відправити врожай на переробку, краще дочекатися, коли нічне світило почне рости і плоди максимально наллються соками. У ці ж дні добре зайнятися домашніми заготовками та консервуванням.

Підзимові посіви та посадки

У жовтні городники не лише збирають і переробляють, а й дбають про врожай наступного року: садять цибулю та часник, сіють буряк та моркву, кріп та петрушку. По-перше, це дозволяє заощадити дорогоцінний час навесні, коли справ і без того безліч. А по-друге, дає можливість отримати врожай раніше.

Однак підзимовий посів має кілька тонкощів. Що стосується насіння, то їх сіють сухим і по морозцю.

Якщо температура буде вищою за нуль, вони набухнуть і проростуть, а з настанням холодів неминуче загинуть. Тому не поспішаємо — орієнтуємося на погоду (якщо занадто тепло, сміливо відкладаємо захід до листопада).

Місячний календар говорить нам про те, що посів варто планувати на спадаючий місяць. Цибулю та часник, навпаки, треба посадити за 2-3 тижні до заморозків, щоб дати час укоренитися і при цьому не перерости. Тому посадку краще запланувати на початок місяця. Добре, що перша декада жовтня пройде під спадним нічним світилом, що нам і треба.

Також у жовтні ще можна посадити молоді саджанці чагарників і плодових дерев, але цей захід варто намітити на місяць, що росте.

Боротьба зі шкідниками та хворобами у жовтні

Осінь — час, коли врожай вже зібраний, тому можна сміливо використовувати не лише біопрепарати, на які ми наголошували влітку, а й хімію: від хвороб, наприклад,  мідний купорос або 3%-ву бордоську суміш, від комах — потужні інсектициди.

Місячний календар підказує нам ще один спосіб боротьби з комахами, які вже пішли зимувати в землі. Це перекопування пристовбурних кіл. Так ми піднімемо шкідників на поверхню, а далі свою справу зробить мороз. Після цього приствольні кола можна замульчувати опалим листям (тільки здоровим), щоб захистити землю від пересихання і перепадів температур і внести до неї додаткове живлення.

Обрізка та побілка

Жовтень — саме час провести в саду санітарну обрізку: видалити покручі, а також старі та хворі гілки. І фінальний акорд — побілка деревних стволів. Вона не тільки допоможе у боротьбі зі шкідниками, а й стане на захист саду навесні, коли тепле березневе сонце змушує соки почати рух, а ще лютий нічний морозець сковує їх знову, призводячи до опіків та тріщин.

Перекопування ґрунту в жовтні

Всі роботи з грунтом варто проводити, коли місяць росте. Тому друга половина місяця — найкращий час, щоб узяти в руки лопату та перекопати ґрунт на грядках та у теплиці.

Одночасно варто внести різні добрива:

 • гній,

 • пташиний послід,

 • компост

 • мінеральні підживлення,

 • сидерати.

Якщо рослини на грядках минулого сезону хворіли, то, орієнтуючись на поради місячного календаря, доведеться виділити час на обробіток ґрунту. Якщо все не так страшно, допоможуть біопрепарати, але вони працюють за температури не нижче +10 градусів. Якщо ж все запущено, доведеться вдатися до старої доброї бордоської суміші, розведеної до 1%-ної концентрації. Саме приміщення теплиці можна продезінфікувати сірчаною шашкою.

Передзимове прибирання

У дні молодика та повного місяця, коли працювати з рослинами не рекомендується, можна зайнятися постсезонним прибиранням саду та городу. Винести з ділянки падалицю, здатну поширити садом заразу.

Прибрати з грядок останнє бадилля: здорове відправити в компостну купу, хвору — пролити засобами захисту рослин, дати просохнути і відправити на окрему купу. Точно також потрібно вчинити з опалим листям.

Прибирання листя

Крім того, варто зайнятися садовим інвентарем: зламане — полагодити, щоб не витрачати на цей час навесні, все добре почистити і прибрати в сарай.

Укриття рослин на зиму у жовтні

Багато садово-городніх жителів не зможуть перенести суворі морози без гарного укриття. Тому у вільні від основних робіт дні саме час цим зайнятися. За місячним календарем орієнтуйтеся на молодика та повного місяця.

Укутати слід:

 • клематис,
 • гортензії,
 • півонії,
 • виноград,
 • грядки з озимими посадками часнику та цибулі.

А ось з трояндами поспішати не потрібно — їх поки що достатньо лише підгорнути, а споруджувати теплі конструкції будемо у листопаді. Крім того, жодні рослини, навіть ті, які і без укриттів чудово зимують, не відмовляться від мульчування.

Увага газону

Після того, як з газону прибрано все листя, слід внести підживлення. Зараз травам знадобляться фосфор та калій. Також є можливість підсіяти газон у тих місцях, які не пережили літо і були, наприклад, витоптані. Всі ці роботи краще запланувати на місяць, що росте.

Ну а щоб щоразу не намагатися згадати, яка там сьогодні у нічного світила фаза, краще зберегти собі наш місячний календар.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.