На Вінниччині під загрозою існування опинилася гора Лисківка

Історичну гору Лисківка у селі Буша, що на Вінниччині, продали на аукціоні для видобутку надр. Товариство сплатило 2 мільйони 666 тисяч 800 гривень за отримання спецдозволу на видобуток корисних копалин. Унікальні історичні місця зраз під загрозою знищення.

Про це повідомляє журнал Музеї України.

Чим відомий Державний Iсторико-культурний заповiдник Буша й чому так важливо зберегти його територію та навколишні місця?

Тут відкрито поселення трипільської, черняхівської, скіфської, давньоруської культур (4 пам'ятки археології від ІІІ тис. до н. е. до ХІІ ст. н. е.).

«Також в Буші розташований унікальний козацький цвинтар. Ви ж, певно, знаєте, що козацьких поховань в Україні дуже небагато? А тут сотні могил XVIII—XIX століть. Є тут латинські прямі хрести, є хрести «мальтійські», а деякі з них виглядають дуже незвично: високий рівнобедрений трикутник з круглим навершником — «головою» і поперечними раменами — «рукою». Зустрічаються також могили з круглими хрестами, вставленими в основу монумента»,  — розповіли історики.

Ще тут є залишки фортеці та підземних ходів XVI—XVII ст, єдиний у Європі (!) дохристиянський та християнський скельний храм V—XVI ст. н. е. з унікальним художнім рельєфом. На скелі висічено зображення людини, дерева без листя, півня, оленя.

Всі ці унікальні історичні місця зраз під загрозою знищення. Територію коло заповідника викупила ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН», засноване 19 лютого 2024 року, з установчим капіталом 1000 грн.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.