Кріп запашний, кріп пахучий, кріп (Anethum graveolens) — однорічна трав'яниста рослина родини окружкових.
Синоніми латиною: Anethum graveolens, Anethum graveolens, Anethum sowa Roxburgh, Ferula marathrophylla W. G. Walpers, Peucedanum anethum Baillon, Peucedanum graveolens L., Peucedanum sowa (Roxburgh) Kurz.
У дикому стані росте в Південно-західній та Центральній Азії. Перші згадування про кріп зустрічаються в працях стародавніх греків і римлян. Батьківщиною кропу є Азія.
Біологічні характеристики
Кріп містить тіамін, рибофлавін, нікотинову кислоту, біфлавоноїди, аскорбінову кислоту, кверцетин, фолієву кислоту, солі заліза, калію, кальцію, фосфору, летку олію, каротин, флавоноїди, ізорамнестин, камферол.
Виростає у висоту до 140-160 см, має тонкі майже голі та добре розгалужені стебла. Листя: рідкі, тонкі та м'які 10-20 см в довжину, відростки мають в ширину 1-2 мм, ниткоподібні шириною менше 1 мм.
Квіти: мають забарвлення від білого до жовтого, зібрані в невеликі зонтики (парасольки) діаметром 2-9 см.
Насіння: 4-5 мм в довжину та 1 мм в товщину, злегка викривлені, з поздовжніми боріздками.
Плоди: мають приємний специфічний запах, пряний смак.
Практичне використання
Кріп є поширеною городньою культурою, яка широко використовується як їстівна рослина для виготовлення приправ, соління огірків, помідорів та іншої городини.
У кулінарії використовують зелень та насіння як ароматичну приправу, додаючи до страв з м'яса, риби, овочів, салатів та маринадів, а в цвітучому стані при солінні і маринуванні овочів.
Зелень кропу містить багато вітамінів (до 132 мг/% аскорбінової кислоти і до 7 мт/% каротину) та мікроелементів, які добре впливають на стан всіх органів і систем організму. Змолоте насіння кропу додають у чай, що робить його ароматним.
У дієтичному харчуванні зелень кропу застосовується при ожирінні, захворюваннях печінки та жовчного міхура, дискинезії жовчних шляхів, гастритах, метеоризмі.
Кріп дуже багатий мінеральними солями, кальцієм, залізом і фосфором, містить провітамін А, вітаміни D, E, До, B1, B2, B6, B12, H, велику кількість вітаміну С, а також інші активні сполуки, флавоноїди, ефірні олії, тому він незамінний в безсольових дієтах. Його благотворний вплив на травлення був відомий на Близькому Сході ще в біблійські часи. Рекомендується як ліки проти колік, здуття, проблем з травленням (включаючи важке нетравлення шлунку). Кріп стимулює роботу печінки і нирок, зменшує завзятий кашель. Його рекомендують використовувати для боротьби з безсонням, для усунення неприємного запаху з рота і як засіб, що підсилює утворення молока у жінок, що годують грудьми.
Агрономічні особливості
Висадка: в домашніх умовах протягом року, у відкритий грунт — травень.
Збір врожаю: серпень.
Тривалість вегетації: 30-60 діб.
Хороші попередники: капуста, огірок та інші культури, для яких землю удобрювали гноєм, непогано уживаються один з одним кріп і картопля.
Погані попередники: морква, петрушка, кмин, фенхель і пастернак.
Висадка
У підготовленому з осені і зволоженому перед посівом ґрунті роблять борозну, продавивши ґрунт дошкою завширшки 5 см на глибину 1-2 см, і в цю борозну зигзагоподібно сіють насіння, після чого засипають її ґрунтом, ущільнюють поверхню, але не поливають. Борозни розташовують на відстані 10-12 см одна від одної. Після появи сходів їх проріджують, залишаючи інтервал між рослинами 8-10 см.
Насіння кропу перед посівом заливають на 3-4 години водою, кілька разів змінюючи її, щоб вимити з насіння речовини, що уповільнюють проростання. Після цього насіння опускають на дві години у міцний розчин марганцівки, потім промивають, підсушують і сіють у борозенки завглибшки 2 см, розташовані через 15-20 см одна від одної. У борозні насіння розкладають на відстані 1-2 см і, закривши насіння, поливають посіви. Проростає кріп при температурі 5 ºC, а щоб прискорити появу сходів, ділянку накривають агроспаном. Перші паростки можуть з'являться за тиждень-два.
Добрива
Передпосівна підготовка грунту може включати внесення аміачної селітри (200-300 кг/га), суперфосфату (100-150 кг/га), а також хлориду калію.
На легкі грунти висівається більше насіння (70-80 кг/га), ніж на важкі (40-60 кг/га). Двічі на місяць сіянці підживлюють розчином комплексного мінерального добрива, наприклад, Ідеал або Радуга у слабкій концентрації. Уникайте передозування, воно може погубити молоді рослини.
Розсаду необхідно попередньо полити, а після внесення добрив бажано обприскати сіянці чистою водою, щоб виключити опік листя. Можна проводити позакореневе підживлення, що називається, по листю, але концентрація цих розчинів повинна бути значно слабшою.
Шкідники
- кропова моль,
- морквяна листоблішка,
- морквяна муха,
- смугастий щитник,
- попелиця.
Хвороби
- борошниста роса,
- пероноспороз,
- фомоз (суха гниль),
- церкоспоріоз,
- фузаріоз,
- вертіцілльоз,
- чорна ніжка.
Сорти
- Аллігатор,
- Амброзія,
- Анет,
- Атлант,
- Голдкрон,
- Грін Слівс,
- Ділл КЛ,
- Елла,
- Кронос,
- Монарх,
- Мораван,
- Олівер,
- Санат,
- Скіф,
- Татран,
- Туркус,
- Харківський 85,
- Шмарагд.