Капуста білоголова

Дворічна рослина родини капустяних, овочева культура.

2548

Капуста білоголова (Brassica oleracea var. capitata) — дворічна, трав’яниста, перехреснозапильна, холодостійка, вологолюбна та світлолюбна культура.

У перший рік життя формує розетку листків і продуктовий орган, який називається головка, на другий рік —  розлогий облистнений кущ, який зацвітає, дає насіння, після чого рослина відмирає.

Капуста білоголова була виведена в Стародавній Греції, де її називали «крамбе». Поважали капусту всі стародавні народи. Єгиптяни подавали її в кінці обіду, як десерт. Про капусту згадує Аристотель у своїх комедіях, які були написані у 425 р. до н. е.

Піфагор стверджував, що довгими роками життя зобов'язаний саме вживанню великої кількості капусти. Слов'янські південні племена дізнались про капусту від греко-римських колоністів, які на той час жили у Криму і почали активно її використовувати як у харчовому раціоні, так і у лікуванні.

Біологічні характеристики

В перший рік життя рослини формується головка (або качан), що являє собою своєрідну бруньку, що розрослася на стеблі. Головка може бути колоподібна або приплюснута.

Далі стебло росте до 20 см у висоту, потовщується та утворює кочеригу. Нижні листки утворюють прикореневу розетку, мають світло-зелений або темно-зелений колір. На другий рік виростає міцне головне стебло до 1,5 м висотою з численними боковими гілками, на яких розквітають жовті квітки (іноді вони бувають білі або кремові).

Плід капуста має — стручок, довжиною 5 — 15 см. Насіння колоподібне, темно-бурого або чорного кольору, до 2 см в діаметрі.

Насіння капусти починає проростати за температури 4-5°С. При 11°С сходи з’являються на 12-у добу, а при 20°С — на 3 добу після сівби. Однак, за такої температури та нестачі освітлення в зимовий період рослини витягуються і можуть загинути. Тому відразу за з’явленням сходів температуру повітря знижують до 6-8°С та покращують світловий режим.

Кращою температурою для росту рослин капусти у розсадний період є 14-16°С вдень і 8-10°С вночі. За вищої температури рослини витягуються. Перед висаджуванням у відкритий ґрунт розсаду загартовують. Добре загартована розсада переносить зниження температури у відкритому ґрунті до мінус 6-8°С протягом 3-5 годин.

При вирощуванні розсади капусти за температури 5-6°С протягом 40-60 днів у рослин може відбуватися диференціація бруньок і вони переходять до генеративного розвитку, що інколи практикується в насінництві південних регіонів при безпересадній культурі.

Листки: сходи характеризуються виходом із ґрунту двох зелених серцеподібних сім’ядольних листочків на короткому підсім’ядольному коліні.

Через 8-10 діб після виходу сім’ядолей між ними з бруньки починає розвиватися перший справжній неопушений листок.

А наступні листки в капусти білоголової бувають трьох типів: суцільні, малоліровидні та ліровидні, черешкові або сидячі завдовжки 25-90 см. У ранньостиглих сортів вони менші та припідняті над головкою. У пізньостиглих — великі, середньо-припідняті або горизонтально розміщені до ґрунту.

Поверхня листків гладенька або зморшкувата, краї гладенькі або злегка хвилясті. Жилкування добре виражене. Воно буває слабке, нерізке, грубе, рідке, напіввіялоподібне та віялоподібне. За забарвленням листки бувають світло-зелені, зелені, темно-зелені, світло-сіро-зелені, сизо-зелені, зелені з блакитним відтінками та зелені з фіолетовим відтінком на краях і вздовж жилок.

Для ряду сортів, особливо пізньостиглих, характерним є антоціанова пігментація на головках та листках. Листки розетки вкриті різного ступеня восковим нальотом. З сильним восковим нальотом сорти (гібриди) найбільш придатні для зберігання.

Головка (продуктовий орган) утворюється з верхівкової бруньки. Листки, які з неї формуються, не розкриваються, а продовжують наростати від качана та обгортати рівномірно за колом верхівкову бруньку. Внаслідок цього формується головка, різна за величиною, масою і щільністю. Величина її залежить від кількості та величини листків розетки, тривалості вегетаційного періоду, умов живлення та інших факторів зовнішнього середовища.

Бокові бруньки, які сформовані всередині розетки листків на качані, залишаються сплячими. Однак, в скоростиглих сортів при загибелі центральної бруньки або зрізуванні головки у верхніх листках ці бруньки пробуджуються, утворюють пагони завдовжки 5-15 см і більше, на яких з верхівкових бруньок зрізаного качана формуються головки менших розмірів.

Стебло: у перший рік життя рослини формується качан (стебло) заввишки 10-45 см залежно від сорту і завтовшки 3-6 см. На ньому скупчено розміщені листки.

За формою качани бувають циліндричні або конусовидні. У ранньостиглих сортів, як правило, вони короткі, у пізньостиглих — довгі. Довжина зовнішнього качана залежить від сорту, ранньостиглості його та погодних умов вирощування. У посушливі роки качан довший, ніж у вологі. У пазухах листків формуються бруньки, які в ранньостиглих сортів здатні після зрізування головки або загибелі центральної бруньки пробуджуватися і на пасинках формувати дрібні головки.

Коренева система стрижнева. Рослини капусти розвивають досить велику, добре розгалужену кореневу систему. При безрозсадній культурі формується головний корінь, який проникає в грунт на глибину 150-180 см. При розсадній культурі, внаслідок обриву кореневої системи при пересаджувані рослин, формується мичкувата коренева система. Окремі корінці її проникають у грунт на глибину до 100-130 см.

Основна маса кореневої системи капусти розміщується на глибині до 60-80 см і в діаметрі до 120-140 см. При підгортанні рослин вологим ґрунтом на підсім`ядольному коліні та основі стебла (качана) рослини швидко утворюють додаткові корінці. Це покращує стійкість їх у вертикальному положенні та посилює живлення рослин.

Суцвіття: видовжена китиця.

Плід: стручок.

Практичне використання

Капусту білоголову використовують в народній медицині, офіційній медицині, кулінарії та косметології.

Регулярні косметичні процедури у вигляді масок значно покращують пружність і колір шкіри обличчя та стан волосся. За допомогою капусти утворюють:

  • маски для сухої шкіри обличчя 
  • маски для обличчя проти пігментних плям 
  • маски для тонкого посіченого волосся

В народній медицині разом з листям капусти застосовують капустяний сік, який містить всі поживні речовини свіжої капусти. Склянка соку фреш, (при умові його регулярного вживання), стимулює енергетичний обмін, має загальнозміцнюючу, жовчогінну дію, виводить холестерин з організму та токсини і шлаки з кишечнику. 

Страви з капусти та капустяний сік обов'язково слід включати в раціон харчування хворим на цукровий діабет, атеросклероз, закрепи, бронхіти, трахеїти.

Салати зі свіжого листя капусти входять в дієтичне меню людей, які мають ожиріння, тому що капуста містить малу кількість вуглеводів, має низьку калорійність, в її хімічний склад входить тартронова кислота, яка гальмує перехід вуглеводів в жири та калій, який виводить з організму надлишок рідини.

Зі свіжого листя капусти також можна робити компреси. Вони допомагають в лікуванні опіків, трофічних виразок, синців, гематом, головного болю, знімають ревматичний біль у суглобах. Метилметіонін (вітамін U), який виявили в капустяному соку — ефективна противиразкова сполука. Він стимулює процес загоєння травмованої слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.

Агрономічні особливості

Висадка: травень.

Збір врожаю: червень.

Тривалість вегетації: 130-180 днів.

Хороші попередники: морква, картопля, баклажан, цибуля, бобові, зернові, часник, огірки.

Невдалі попередники: буряк, редька, різні види капуст, помідори, редис, ріпа.

Сівба

Капусту білоголову вирощують розсадним і безрозсадним способами: розсадним — ранньостиглі сорти, а розсадним і безрозсадним — середньо та пізньостиглі сорти та гібриди.

Вирощування ранньостиглих сортів і гібридів капусти білоголової у відкритому ґрунті: насіння капусти ранньостиглих сортів і гібридів висівають у посівні скриньки, парники та теплиці з 5 січня до 15 лютого, залежно від ґрунтово-кліматичної зони. Розсаду вирощують з пікіровкою в горщечках (насипних або торфоперегнійних) чи в субстраті парника, теплиці, а також без пікіровки. Ширина міжрядь при безпікіровочному способі 7-10 см. Глибина сівби насіння 0,5-1,5 см. На 1 м² при вирощуванні сіянців висівають 8-10 г насіння, а без пікіровки — 1,0-2,0 г/м². 

Ширина міжрядь 60-70 см. У рядку рослини висаджують на відстані 30-35 см.

Вирощування ранньостиглих сортів і гібридів капусти білоголової у закритому ґрунті: в теплиці розсаду висаджують у першій половині березня дворядковими стрічками, а в парниках — трирядковими. Відстань між рядками 40 см і між рослинами 30 см. Урожай збирають на 15-20 діб раніше, ніж із відкритого ґрунту. Розсаду вирощують так само, як для відкритого ґрунту.

Вирощування середньостиглих та пізньостиглих сортів і гібридів капусти білоголової у відкритому ґрунті: насіння на розсаду висівають у третій декаді березня — на початку травня. Спосіб сівби широкосмуговий (ширина міжрядь 45-60 см, смуги — 7-15 см відповідно) або стрічковий (8-11 рядків із відстанню між ними 15 см і між стрічками 50-70 см). Норма висіву насіння 18-20 кг/га. Глибина загортання насіння 1,0-2,5 см.

Особливості догляду

Капуста рослина довгого дня. За недостатнього освітлення в зимовий період сіянці капусти витягуються і можуть загинути. Тому, щоб забезпечити оптимальний ріст їх зразу за з’явленням сходів температуру повітря знижують і покращують світловий режим (у парниках змивають бруд із парникових рам, своєчасно знімають мати тощо).

В період росту розсади за нестачі світла нижні листки починають жовтіти та передчасно відмирають. Тому при вирощуванні зимою в закритому ґрунті розсади без штучного досвічування капуста не зав’язує головки.

Щоб покращити забезпечення рослин вологою, капусту висаджують у понижених елементах рельєфу та на торфовищах. За нестачі вологи в ґрунті в період квітування рослини сильно потерпають. 

Капуста досить вимоглива до родючості ґрунту. З метою поліпшення ґрунтового та повітряного живлення рослин капусти перед висаджуванням розсади на площу вносять 40-60 т/га органічних добрив, 3-4 ц/га сульфату амонію, 4-6 ц/га суперфосфату та 4 ц/га калійної солі, а на кислих ґрунтах ще й вапно, яке краще вносити під попередник.

Шкідники

  • Велика картопляна попелиця
  • Капустяна попелиця
  • Персикова зелена (оранжерейна) попелиця
  • Блішка хвиляста
  • Білан капустяний
  • Білан ріпний
  • Білянка ріпакова
  • Капустяна міль
  • Бурякова нематода
  • Клоп капустяний
  • Муха капустяна весняна
  • Муха капустяна літня
  • Муха паросткова
  • Зелений бруквяний барид
  • Капустяна вогнівка
  • Стручкова (обпалена) вогнівка
  • Совка бавовникова
  • Совка городня
  • Совка капустяна
  • Совка озима
  • Совка помідорна (карадріна)
  • Прихованохоботник ріпаковий (насіннєвий)
  • Прихованохоботник стебловий капустяний
  • Трипс тютюновий (цибулевий)
  • Ріпаковий листоїд
  • Цикадка коренева
  • Ріпаковий квіткоїд
  • Ріпаковий пильщик (трач)
  • Мінер пасльоновий
  • Теплична білокрилка
  • Шкідлива довгоніжка

Хвороби

  • Альтернаріоз
  • Сіра гниль
  • Іржа
  • Борошниста роса
  • Переноспороз
  • Фузаріоз
  • Антракноз
  • Аскохітоз
  • Бактеріальна плямистість
  • Бактеріальне в'янення
  • Біла гниль
  • Вертицильоз
  • Глеоспоріоз
  • Едема
  • Іржа біла
  • Кіла
  • Кільцевий некроз
  • Кладоспоріоз (Бура плямистість)
  • Мозаїка капусти
  • Парша звичайна
  • Пітіозна гниль
  • Ризоктоніоз
  • Різопусна гниль
  • Склеротіоз (Вугільна гниль)
  • Слизистий бактеріоз
  • Судинний бактеріоз
  • Тифульоз
  • Філостіктоз
  • Фітофтора (Фітофтороз)
  • Фомоз
  • Церкоспороз
  • Червона гниль
  • Чорна бактеріальна плямистість
  • Чорна гниль
  • Чорна ніжка
  • Аспергільоз (Чорна пліснява, чорна цвіль)

Сорти і гібриди

  • Авак F1
  • Блоктор F1
  • Парел F1
  • Тобия F1
  • Новатор F1
  • Амтрак F1
  • Лєннокс F1
  • Краутман F1
  • Мегатон F1
  • Галакси F1
  • Ринда F1
  • Фарао F1
  • Ярославна
  • Амагер 611
  • Білосніжка
  • Дитмаршер фрюер
  • Українська осінь 
  • Харківська зимова
  • Агрессор F1
  • Яна
  • Арривист F1 
  • Лангесвит Бевар 
  • Еліза 
  • Нозомі
  • Золотий Акр
  • Пандион F1
  • Калібро F1
  • Ліон F1
  • Бронко F1
  • Трансам F1
  • Леся
  • Мідор F1
  • Атрия F1 
  • Анкома F1
  • Єтма F1
  • Марселло F1
  • Арос F1
  • Вестри F1
  • Гермес F1
  • Бригадир F1
  • Лексікон
  • Атіла
  • Хіпо
  • Джинтама
  • Секома
  • Джетодор F1
  • Сіркон
  • Сторідор
  • Браво
  • Септима
  • Мадісон
  • Адема F1
  • Каунтер
  • Аванте
  • Кебтон
  • Сінтекс
  • Унікум
  • Циклон F1
  • Аркадія
  • Голден Бол
  • Скай Ейс
  • Лазурна
  • Парадокс F1
  • Славанова
  • Герда
  • Ярмарка
  • Кандіша
  • Калорама F1
  • Каунт F1
  • Муксума F1
  • Такома F1
  • ГАЛЛІКАН
  • Голден Кросс F1
  • Сунта F1
  • Глоуб Мастер F1
  • Супермаркет F1
  • Акіра
  • Наомі
  • Свірель 
  • Тесла F1
  • Перлина F1
  • Славія
  • Сілема F1
  • Бірюза 
  • Селма F1
  • Харікейн F1
  • Капорал F1
  • Аммон F1
  • Ладора
  • Тафма F1
  • Сторема F1
  • Кастелло F1
  • Кубок F1 
  • Центуріон F1 
  • Томас
  • Тріперіо F1
  • Кілогерб F1
  • Адаптор F1
  • Мірор F1
  • Кевін F1
  • Ріекшн F1
  • Заріссіма
  • Емілі
  • Бурбон F1
  • Менді F1
  • Леопольд F1
  • Рейма F1
  • ГЛОРІЯ СТАР
  • КАТАТОР
  • ПРОФЕССОР
  • ЕЛАСТОР
  • Ірма
  • Лема
  • БОЛІКОР
  • Орієнта F1
  • Чекмейт
  • Експект
  • Артек
  • Харківська Супер
  • Кентавр
  • Гарантія
  • Асканія
  • Декуріон
  • Радан 
  • Ларсіа
  • СВ3394ЖХ
  • Саті
  • Магнус
  • Бузоні
  • Кілатон F1
  • Грегоріан F1
  • Лібератор F1
  • Зенон F1
  •  
  • Глорія F1
  • Зеніт F1
  • Мензанія 
  • Тіара F1 
  • Церокс F1
  • Структа
  • Бетті
  • Магіон
  • Хітомі F1 
  • Дулсіма
  • Владіма
  • Джубілі F1
  • Мультіма F1
  • Конгама
  • Діта
  • Тайфун
  • Байонет F1
  • Карафлекс F1
  • СВ3389ЖЛ
  • СВ3388ЖЛ
  • Легат
  • Роял Вантаж
  • Сір F1
  • Шармант
  • Циклоп
  • Чамп F1
  • Колія F1
  • Фуріос F1
  • Фундаксі F1
  • ОРІГАМІ
  • Ферро
  • Канто
  • Місато F1
  • Хонка F1 
  • Янісоль 
  • Габріель
  • Констебль
  • Заказ
  • ТОРЕАДОР
  • ПРОДІКОС
  • Оксілус
  • Тропікана 
  • Аструс Плюс 
  • РОСБЕРГ
  • Раніні
  • Талі
  • Ботран
  • Таргет F1
  • Сонсма
  • Рапідіон
  • Ортус 
  • Бруно
  • Брескул
  • Рітейл
  • Болерома
  • Хом Ран
  • Голт
  • Беатрікс
  • Альбатрос
  • КЕПЛЕР
  • Риналдо
  • Динамік
  • Зеус
  • Туріма
  • МАРКОНІ
  • СВ3404ЖЛ
  • КІЛАСІС
  • Полар
  • Аксіома
  • Калуга 
  • Флексима
  • РІНГТОН
  • КІЛАСТОР
  • МАВУНОР
  • КАРБОНАРА
  • ЕПІКУР
  • САКСЕСОР
  • Компасс 
  • Отм Квін
  • Золтан
  • Раменос
  • Галватрон
  • Редженсі 
  • Лібрето
  • Пушма
  • Пассат 
  • Катаріна
  • Статус
  • Монро
  • Корсума
  • СВ3336ЖБ
  • Воітель
  • Лагріма
  • Топма
  • КІЛАСТРЕСС
  • ДЕРБЕНТ
  • КВАЛІТАТОР
  • ЛАУДА 
  • Бухарест
  • Тіама 
  • Грін Флеш
  • Пилон