Томат

2383

Томат, або Помідор (Lycopersicon) — рослина сімейства Пасльонових, овочева культура.

В 1519 році конкістадор Фернандо Кортес вперше побачив яскраво-червоний плід в садах Монтесуми. Під враженням, він привіз насіння томата в Європу, де його почали вирощувати як декоративну рослину.

У Франції томат називали «яблуком кохання» («pomme d’amour»), так як вважалося, що він має властивості афродізіака.

Латинську назву томата, Lycopersicum esculent, було введено французьким ботаніком Жозефом Піттон де Турнефор в 17 столітті і означало «вовчий персик». Круглий і соковитий, плід томату помилково прирівнювався до ягодів беладони і вважався отруйним — звідси і назва.

Томат, в свою чергу, походить від іспанського tomate — похідного від стародавнього ацтекського слова tomatl. Назва помідор до нас прийшло з італійської мови, «золоте яблуко» — pomo d’orо, так як, ймовірно, спочатку в Європі використовувалися жовті сорти плода. Першою країною, яка почала культивувати томати, стала Італія. З точки зору ботаніки, плоди томата вважаються ягодами, але в побуті і за способом їх використання, здавна зайняли свою позицію серед овочів.

Існують сотні видів помідорів — маленькі черрі розміром з виноградину, величезні томати «Волове серце» вагою в 600-800 г, соковиті для салатів і м’ясисті для пасти, кампари і «вершки», — це лише найвідоміші з безлічі сортів. Колір плоду, крім червоного, може варіюватися від білого, помаранчевого, жовтого, зеленого до фіолетового і шоколадного.

Біологічні характеристики

Рослина може бути однорічною або багаторічною.

Однорічний кущ досягає висоти 60-90 сантиметрів, на кінчиках гілок замість листів – бруньки. Плоди дозрівають, як правило, всі одразу, а після дозрівання рослина вмирає.

Багаторічний томат – витка рослина, яка вимагає підтримки за допомогою кілків або клітки. Такий помідор буде плодоносити до тих пір, поки не замерзне. Плід зазвичай дозріває пізніше, ніж у однорічної рослини, але в цілому приносить більший урожай. Квітка, як правило, знаходиться на головних гілках. Висота досягає 1,5-3 метра, за умови, що рослина постійно підтримується і в’ється.

Томат — теплолюбива  посухостійка рослина, вимоглива до родючості грунту. Потреба до вологи залежить від фази розвитку рослин (сходи-завязування плодів 70-80%, масове плодоутворення 80-85%, завершення плодоутворення 70%)

Листя лопатеві роздільнорозсічені, які поділяються на три типи: звичайний розсічений, проміжний, картопляний. Листки черешкові, звичайні, розсічені, гофровані або гладенькі. Забарвлення листків помідора від світло- до темно-зеленого. При недостатньому фосфорному живленні та тривалих похолоданнях набувають ледь помітного антоціанового забарвлення вздовж жилок.

Стебло травянисте, симподіальне, складається з бічних пагонів (пасинків) покрите залозистими волосками заввишки 40-120 см. У разі присипання грунтом утворюються стеблові корені. За характером росту стебла рослини помідора поділяють на індерермінантні (високорослі), напівдетермінінтні (середньорослі) і детермінантні (низькорослі).

Коренева система стрижнева, дуже розгалужена, проникає в грунт на глибину до 2 м і більше.

Суцвіття китиця, яка формується на стеблі після 7-14 листка. за будовою суцвіття розрізняють: просте (нерозгалужене), проміжне (одноразово розгалужене) і складне (дво- і багато розгалужене).

Плід — велика сплюснута куляста соковита, м'ясиста, дво- чи багатокамерна ягода. Стиглі плоди жовтого, оранжево-червоного і червоного кольору. За формою округлі, плоско-округлі, видовжено-овальні. Маса одного плоду 20-200г і більше. за кількістю насінних камер у плоду сорти помідора поділяються на малокамерні (2-5 камер), середньокамерні (6-9 камер) і багатокамерні (більше 9 камер). Навколо насіння зосереджений драглистий шар, який захищає насіння від проростання.

Насіння — плоске, злегка витягнуте, жовтувато-сіре, вкрите густим коротким опушенням.

Маса 1 тис. насінин складає 3-3,5 г, в одному плоді 50-300 насінин. Вихід насіння — 0,4-0,6% від перероблених плодів, або 4-6 кг з 1 т.

Практичне використання

Помідори широко використовуються в кулінарії. Вони застосовуються як інгредієнт в закусках, перших і других стравах, салатах — як в сирому, так і в готовому вигляді. З томату готують салати, томатні супи, соуси, піца і паста з томатною заправкою. Томати успішно використовують для приготування різних видів консервів.

Плоди містять значну кількість кислоти, що дає можливість при виготовленні консервів обмежитися стерилізацією їх в киплячій воді. Залежно від того, якого смаку бажає домогтися господиня, помідори можна маринувати, солити, варити солодкий соус, сік або компот.

Як правило, в будь-якому вигляді консервування використовується цукор, сіль, оцет, лимонна кислота і всілякі спеції. При правильній заготівлі, продукт може зберігатися в темному прохолодному місці протягом декількох років. Дані консервації завжди є відмінним доповненням до гарнірів, м’яса, риби, салатів і самостійною закускою. Найвідомішим продуктом з томатів є кетчуп — солодкий помідорний соус з додаванням приправ.

Дієтологи цінують томати, перш за все за їх корисні і лікувальні властивості. До їх складу входять цукри (в основному фруктоза і глюкоза), мінеральні солі (йод, калій, фосфор, бор, магній, натрій, марганець, кальцій, залізо, мідь, цинк).

Помідори також багаті вітамінами — A, B, B2, B6, C, E, K, P, бета-каротином. У томатах містяться органічні кислоти і потужний антиоксидант лікопін, здатний запобігати рак передміхурової залози, шийки матки, припинити ділення клітин пухлини і мутації ДНК, знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань. У термічно оброблених томатах лікопіну ще більше, ніж в сирих, тому готові томати часто рекомендуються дієтологами.

Томати регулюють роботу нервової системи, мають протизапальний і антибактеріальний ефект, покращують метаболізм і травлення, допомагають при астенії і атеросклерозі, а також є хорошим сечогінним засобом при хворобах нирок і сечового міхура.

У томатах представлено багато органічних кислот, особливо яблучна і лимонна. Солі органічних кислот в процесі засвоєння залишають в організмі значний запас лужних мінеральних компонентів і таким чином сприяють підвищенню лужності організму та запобіганню кислотних зрушень.

Таким чином, томати підтримують в організмі необхідний кислотно-лужний баланс. Невисокий вміст пуринів в помідорах є важливою ланкою в структурі безпуринового харчування для профілактики атеросклерозу. У томатах міститься фолієва кислота, яка відіграє важливу роль у кровотворенні, а також сприяє утворенню в організмі холіну — речовини, яка нормалізує холестериновий обмін. Отже, помідори можуть широко використовуватися в харчуванні людей зрілого та похилого віку, а також хворих з порушеним обміном сечової кислоти (подагра).

Цікаві факти про помідор

У 1959 році в американському журналі Ellery Queen’s Mystery Magazine з’явилася історія про те, як кухар, політичний прихильник Британії, спробував отруїти президента Америки Джорджа Вашингтона блюдом з помідорів.

У ті часи, в 18 столітті, томат вважався отруйним. Кухар, скориставшись застудою містера Вашингтона і порушенням його смакового сприйняття, додав в рагу м’якоть помідора. Подавши блюдо, кухар наклав на себе руки. В останньому листі він написав: «Як кухар, я не вірю в самогубство від отрути; я занадто товстий для повішення; але, за покликанням, я майстерно управляюся ножем». Як з’ясувалося пізніше, історія була вигадкою, але цілком могла б бути правдою, адже помідор і справді довгий час вважався отруйним.

Помідор часто зустрічається в народній творчості, наприклад в прислів’ях. У німецькій мові говорять, що у того, хто не бачить реальної ситуації — «помідори в очах». В арабському «бути як помідор» означає «бути товариським і приємною людиною». Ну а ми згадуємо про помідори, коли говоримо про найголовніше — про любов. Адже, на жаль, «пройшла любов — зів’яли помідори».

Агрономічні особливості

Висадка: травень

Збір врожаю: липень

Тривалість вегетації: 85-140 днів 

Хороші попередники: буряк, огірок, цибуля, морква, боби, горох, зелень, кабачок, кукурудза.

Невдалі попередники: картопля, пізня капуста, баклажан, перець

Місце для посадки 

Томат краще інших овочів переносить вторинне засолення й високу кислотність ґрунту, рн ґрунту = 5,5...6,5. Винос елементів живлення, у кілограмах на 1 тонну плодів: N-3,2; Р205- 1,1; К20-4,6.

Використовуваний для вирощування томатів ґрунт повинен відповідати певним вимогам: мати високу пористість (65-75%), найменшу вологоємність 45-50%, повітроємність 20-25%, щільність — 0,4-0,6 г/см2. Тому до складу ґрунту вводять органічні компоненти, що мають підвищену пористість й водопроникність, такі як торф, перегній, гній, що перепрів, тирса і т.д.

Обробіток грунту 

Розсаду томату висаджують коли температура ґрунту становить 18-20°С, а сама конструкція продезінфікована й прибрана, ґрунт заряджений стартовими добривами відповідно до результатів ґрунтового аналізу на вміст азоту, фосфору й калію, грунт перекопано, підпушено, гребені нарізані. 

Сівба 

Біологічною особливістю помідора є й те, що він розмножується як насінням, так і вегетативним способом — частками стебел та пагонами. Вони добре вкорінюються у вологому ґрунті. В них розвивається мичкувата коренева система.

Томат — теплолюбна культура. Насіння його за температури 25-30°С проростає протягом 3-5 діб. При зниженні температури ґрунту до 13°С на глибині загортання насіння сходи з’являються лише через 17-22 дні. Після з’явлення повних сходів на ріст і розвиток рослин позитивно впливає зниження температури на 3-4 доби (вдень-до 12-15°С, а вночі — до 8-10°С). Це сприяє більш швидкому росту і розвитку кореневої системи і формуванню компактних (невитягнутих) добре облистнених рослин.

У фазі першого справжнього листка (20-25-денного віку) сіянці пікірують до сім’ядолей у торфоперегнійні та насипні горщики розміром 6x6, 8x8 та 10×10 см або в касети.

Відразу після пікірування сіянці поливають водою з температурою не нижче 18-20°С. При вирощуванні розсади в парниках і плівкових теплицях сіянці можна пікірувати у ґрунт споруди з шириною міжрядь 6-7 см і в рядку 5-6 см. У сонячні дні протягом 2-3 днів сіянці захищають від надмірного сонячного опромінення, щоб вони не прив’яли.

При безпікіровочному способі вирощування розсади насіння висівають у парники і теплиці на грядки з міжряддям 6-7 см, а у фазі 1-2 справжніх листків рослини проривають на відстані 5-6 см. 

У відкритий ґрунт розсаду висаджують, коли ґрунт прогріється до 14-15°С і мине загроза весняних приморозків. Розсаду висаджують до першого листка. Перерослу розсаду висаджують похило в ґрунт, залишаючи на ній 7-8 листків. Ширина міжрядь 70 см або за схемою 90+50 см.

Особливості догляду 

Вимоги до світла. Томат — культура дуже вимоглива до світла, особливо в розсадний період та у фазі цвітіння. При недостатньому освітленні сіянці витягуються, листки ростуть дрібними, світло-зеленого забарвлення. Зниження інтенсивності освітлення на 25 і 50% від природного денного при вирощуванні розсади помідора зменшує кількість квіток, чашолистків у суцвіттях і камер у плоді. Нестача ж освітлення у фазі цвітіння призводить до значного опадання квітів.

Мінімальна інтенсивність світла, при якій можливий вегетативний Ріст рослин, становить 2-3 тис. лк. Для формування бутонів і переходу до цвітіння вона повинна бути не нижче 4-5 тис. лк, а для безперервного розвитку та плодоношення — не нижче 10 тис. лк. Оптимальною інтенсивністю освітлення для рослин помідора є 20-35 тис. лк залежно від фази росту й розвитку, тривалості освітлення і сортових особливостей. Висока освітленість також негативно впливає на рослини. Так, при збільшенні інтенсивності освітлення (більше 40 тис. лк) листки помідора жовтіють і опадають.

Протягом вегетації потреба рослин у воді неоднакова. Найбільша вимога в них до вологості ґрунту проявляється під час проростання насіння. При недостатній вологості ґрунту після висаджування розсади на постійне місце вирощування рослини погано приживаються, затримується відновлення кореневої системи, а відповідно і продуктивність їх знижується. Нестача вологи в ґрунті з часу від початку зав’язування до дозрівання плодів призводить до затримання росту рослин, опадання квітів, зниження середньої маси й урожайності плодів, тому вологість ґрунту в період плодоношення підвищують до 80% НВ. Оптимальна вологість ґрунту при вирощуванні помідора — 70-80% НВ. 

Добрива 

Після висаджування розсади у відкритий ґрунт дози азоту збільшують до рівня фосфорно-калійного живлення. У подальшому (до утворення плодів на першій китиці) рослини помідора потребують помірного азотного живлення і посиленого фосфорного. У період формування плодів на перших трьох китицях для помідора необхідне посилене азотне живлення, а при їх дозріванні - калійне.

Формуючи врожай, рослини виносять із ґрунту поживні елементи.

Середній винос їх на 10 т продукції становить: азоту — 33 кг, фосфору — 13,0, калію — 45,3, кальцію — 44, магнію — 8 кг. Незважаючи на те, що помідор виносить з ґрунту фосфору в 2,9 рази менше, ніж азоту, і в 4 рази менше, ніж калію, він швидко реагує на його нестачу, особливо в розсадний період і під час формування репродуктивних органів. 

Шкідники

 • Баштанна (бавовникова) попелиця
 • Бурякова листкова (бобова) попелиця
 • Велика картопляна попелиця
 • Персикова зелена (оранжерейна) попелиця
 • Блішка картопляна жовта
 • Картопляна міль
 • Південноамериканська томатна міль (Тута абсолюта)
 • Золотиста картопляна нематода
 • Нематода галова північна
 • Стеблова нематода цибулі
 • Дзюрчалка цибулева
 • Муха паросткова
 • Іржавий кліщ томатів
 • Колорадський жук
 • Совка бавовникова
 • Совка городня
 • Совка капустяна
 • Совка картопляна (болотна)
 • Совка озима
 • Совка помідорна (карадріна)
 • Трипс тютюновий (цибулевий)
 • Цикадка березкова
 • Мінер пасльоновий
 • Помідорний (п'ятикрапковий) бражник
 • Теплична білокрилка

Хвороби

 • Альтернаріоз (Суха плямистість)
 • Аскохітоз
 • Сіра гниль
 • Мокра гниль
 • Іржа
 • Борошниста роса
 • Переноспороз (Несправжня борошниста роса)
 • Септоріоз
 • Антракноз
 • Бактеріоз
 • Бактеріальна плямистість
 • Бактеріальне в'янення
 • Бактріальна гниль
 • Бактеріальний рак
 • Біла гниль
 • Бронзовість томату
 • Вертицильоз
 • Гельмінтоспоріоз (бура плямистість)
 • Жовтуха айстри
 • Кільцева плямистість
 • Макроспоріоз
 • Мозаїка тютюну
 • Плеоспороз
 • Плямистість бактеріальна чорна
 • Ризоктоніоз
 • Склеротіоз (Вугільна гниль)
 • Фузаріоз
 • Церкоспороз
 • Чорна ніжка

Сорти і гібриди помідорів

Господар Інкас Ігранда Любимий Лагідний
Флора Хіларіо F1 КДС-5 F1 Раїса F1 Дуєл Єрли F1
Атласний Попільнянський Денар Баллада Биг Биф F1
Іришка Кіммерієць Астерікс F1 Данило F1 Миколка F1
Побратим F1 Оберіг Карась Чайка Ріо Грапо
Кібіц Толстой F1 Женарос F1 Дуєл Плас F1 Хайпил 108 F1
Президент ІІ F1 Санрайз F1 Яки F1 Перфектпил F1 Фастівський 1
Флорида 47 Р F1 Наддніпрянський 1 Шаста Топкапі Ольга
Джокер Беллє Беллавіза F1 Беріл F1 Щедрик F1
Раллі Бармалєй F1 Багіра F1 Клондайк Малинове Віканте
Астероїд Солероссо Малиновий дзвін Максіфорт Сомма
Колібрі F1 Дама Зореслав Адміро Тарпан
Магнус Елеонора Джеронімо Дональд Чіблі F1
Український Дебют F1 Бобкат F1 Сілует F1 Уліссе F1
Прогресс F1 Ядвіга Казумі Тайлер Конорі
Батлер КС Хітомакс Комплімент Педро F1 Ганія

Полбіг F1

Баджіо

Алькасар F1

Лампо

Ламантин

Лугаш F1

Мобил

Абелюс F1

Алтей

Сармат

Інгулецький

Золотой поток

Боярин

Талан

Бенефіс

Торбей F1

Полфаст F1

Лабадо

Даруна

Періус F1

Аканто F1

Діафант F1

Ахтіар F1

Просідон F1

Аксіома

Беніто F1

 

Річі F1 

Тайм

Лілос F1

Берберана

Еней F1

Бодерін F1

Удавчик

Тісато

Топспорт F1

Ред скай

Вулкан

Гродена F1

Садін

Белла Роса

Фенда F1

Муна F1

П'єтро F1

Кристал F1

Лінда

Пінк Райз

Джампакт

Пінк Парадайз

Марті

Луізет

Мелман

Мелодія F1

Пінк Унікум F1

6 пунто 7 F1

Елегро F1

Гвадалетте F1

Мірсіні F1

Пандароза

Розаліса F1

Рапіт F1

Айвенго РЗ F1

Миролюбівський

Сандра F1

ВП 1

Арте F1

Юджі 8168 F1

Юджі Ред F1

Тропікал Джем F1

Бріксол F1

Уно Россо F1

Юнірекс F1

Уракан F1

Торрос F1

Халлар F1

Саргон F1

Темис F1

Адванс

Логур F1

Грифон

Платон F1

Шкіпер F1

Касаморі F1

Вірта F1

Магали F1

Асвон F1

Зута

Легінь

Карато

Міленіум F1

Лідер F1

Каріока

Корольок

Арнольд F1

Терра Кота F1

Т 47110 F1

Шейк

Семапрім F1

Парто F1

Бейбіно F1

ТЕХ2721

Комітт F1

Велоз F1

Хердон F1

Фузер

Пулрекс F1

Таня F1

Дочет F1

Монті F1

Леванцо F1

Гаяна F1

Івановець F1

Остоженка F1

Якиманка F1

Барбадос F1

Фоккер

Майсалун

Т 97082 F1

Гравітет F1

Кумач

Чінто F1

Ярина F1

Діаграмма

Есміра F1

Албаросса

НАМІБ

Бостіна F1

Панекра F1

Мерліс

Форонті

Старбак

Томімару Мучоо

Махітос

Анталія F1

Мейс F1

Тайгер

Сашер

Дофу

Пінк Буш F1

ФАНТАСТІНА

КЛІМСТАР

БОЛЕНА

ГЕМЛЕКС

ДЖУБОКС

Афен

П'єтра Росса

Дельфо

ТЕЙЛОР

Аттія

Ендевор

Емперадор

Чудо

Адель

Анаконда

Техас

Аріозо

Кінг

Рожеве серце

Гейзер

Роса

Рожевий велетень

Дімероза

Кітару

Кібо

Аніта

Айсан

Волна

Трібека

ВП 2

Сурія

Пінк Клер

Галілея

Чезена

Аламіна

Тореро

Компак

Матіас

Ігідо

ЯГ 8810

Рок

Канна 218

Корвінус

СВ8840ТМ

СВ1521ТД

СВ5215ТД

СВ8320ТД

Нун 03560

Фаундейшн

Метро

Каста

Акела

Розі Пінк

Пінк Енжел

Джагернаут

Уманья

Палава

Дафне

Даліміл

Азія

Пінк Роуз

Пінк Пантер

Зульфія

Камелот

АБ 0311

ТО 1435

Біоранж

Ферст

Секьюрітас

Прунус

ДР0141ТХ

Інтерленд

Н 6416

Кендрас

Беллфорт

Сакура

Томаджіно

Санстрім

Кампарі

Гранадеро

Оазис

Айдар

Ханні Мун

Сарра

САГАТАН

ЕДАМСО

МАМСТОН

СУОМІ

БАРІБІН

Томск

Українець

Редбері

Мегрез

Реактор

Пінк Піонєр

IНХ 1624

IНХ 1577

Ругантіно

Васанта

Кайзер

Тастієр

Теріон

Гарді

СВ1491ТМ

Белларіва

Мей Шуаі

Партова

Агіліс

Авалантіно

Морелія

Весполіно

Бехрам

Поззано

Бартеза

Арділес

Лоджейн

Лезафорта

Байконур

Апгрейд

Черокі

Сігнора

Руфус

КАПОНЕТ

ХЕПІНЕТ

МАМАКО

Флагман

Горисвіт

Баланкан

Матіссімо

Ріхам

Діно

Елва

ЦЛХ 38310

Йолнар

Разан

Селестін

БРОНСОН

Розалба

Тобольськ

Тойво

Томоко

Уссар

Нюта

Джайро

Аватар

Леонероссо

Крисс

Малинка Стар

Пінк Делайт

Ронда

Пріос 

Глоріанс

РІЗОТТА

Н 6438

СВ3725ТЧ

Етерей

Хуаніта

Севанс

Рестлер

Ківу

Перун

Ромус

Венус

Спенсер

Хуго

Шерола

Цітріна

Атерон

Радана

Вілма

Баяя

Брутус

Златава

Дуо

Галера

Геродес

Мандат

Сассарі

Мануса

Бріозо

ЛАДЖЕНДА

АЛЬТАДЕНА

РОМАНЕЛЛА

БЕЛІДО

АНГЕЛЛЕ

УМЕКС

ДЕВОНЕТ

МІЦЕНО

ПІНК КРИСТАЛ

Аннаіса

САНМІНО

Максеза

Пінк Джаз

Джангсі

Хайд

Асано

Деріка

Ямамото

Арома

Колеос

Біг Сашер

Літерно

Ротерно

Сенсерно

Волантіс

Бесуто

Армаро

Єлоу Рівер

Бінго

Брісколіно

Голдвін

Туті Фруті

Пінк Кой

Ред Кой

Ред Флеш

Буллз

Пінк Нагетс

Браун Кой

Порпора

Стар Голд

Тровазно

Соларіно

Продезо

Дуал Лардж

Сузука

МАКСІН

Плумола

Ніксарті

Хайку

Куртіно

Страбена

Саворина

Саймон

Камі

Органза

СІК1504

Нуксі

ПРАЙД

Пінкшайн

Вігго

ДРЦ 564

Фуджімару

Бірікіно

Філовіта

Джорней

Сентоса

Стромболіно

ПІНК СВІТНЕС

ПІНКІД

Панамера

Компліс

Едвайзор

Чимган

Едвенчер

Ювілейний

Квікфаєр

Шармант

Сонет

ТРЕДІСІ

РОМІНДО

Хайнц 1015

ХАЙНЦ 3402

Хайнц 2206

Імпакт

Торонжіна

Марсалато

Кавагучі

Дженері

Тайпінк

Арон

Роялпінк

Таркюто

Дінеро082

Томарі

Сіберіте 916

Пінквін

Сантіана

КЛАДРІЗ

Едімар

Фабер

АНТЕЛАІСІ

Гонг

Танок

Севен

МАКАН

Янтарний богатир

МЕЛАНЕТ

МАЛДУО

БАМАНО

Татамі

КМ5512

Сіберіте 915

БТ БАЛАБАН

БУЛЛСАЙ

ЕЗАНЗО

КЛОБОГО

МАЛУНО

Вегас176

Тапер

МАСКО

КАФА

Пінк Хіт