Зміна цільового призначення землі: покрокова інструкція від юристки

Змінити цільове призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у спрощеному порядку можливо. Але, як завжди, є нюанси.

Експертка-правниця юридичної компанії MORIS Віта Сторожук у рамках проєкту «Земля без корупції», що реалізують за підтримки американського народу, підготувала роз’яснення.

Юристка Віта Сторожук

Змінити цільове призначення сільгоспземлі без корупційних ризиків

Зміна цільового призначення земельних ділянок, згідно дослідження щодо проявів корупції серед підприємств агросектору, проведеного агенцією Іnfosapience у 2024 році,  входить до п’ятірки ситуацій, під час вирішення яких найчастіше виникали корупційні обставини. 

Корупція в земельній сфері

Уникнути будь-яких корупційних ризиків під час зміни цільового призначення земельної ділянки можна завдяки спрощеному порядку, який не передбачає розроблення проєкту землеустрою та відповідно і комунікації із представниками органів місцевого самоврядування.

Такий спрощений порядок було передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» (Закон №711), який набув чинності 24 липня 2021 року.

Функціональні зони як рішення проблеми

В яких випадках фермер може змінити цільове призначення без розроблення проекту землеустрою?

Перше і головне: зміна цільового призначення земельної ділянки без розроблення проєкту землеустрою можлива лише в межах відповідної функціональної зони.

Що таке функціональні зони? По-простому це свого роду «правила використання» земель у межах міста чи громади. 

Якщо нове цільове призначення відповідає призначенню цієї зони, зміну такого цільового призначення можна здійснити без додаткових узгоджень та розроблення документації із землеустрою.

Функціональна зона території визначається містобудівною документацією громади — комплексним планом просторового розвитку території, генеральним планом населеного пункту, планом зонування території.

Тобто зміна цільового призначення земельної ділянки без розроблення проєкту землеустрою можлива за умови наявності затвердженого документу, що встановлює функціональні зони, в межах якої розташована земельна ділянка.

Зонування території

Якщо інформація про функціональну зону внесена в ДЗК

Місцеві ради до 1 січня 2025 року повинні були забезпечити внесення до Державного земельного кадастру відомостей про функціональні зони, визначені у містобудівній документації. Так вимагає Закон №711. Але, на жаль, на практиці цю вимогу багато місцевих рад так і не виконали.

Якщо відомості про функціональну зону, в межах якої розташована земельна ділянка, внесені до Державного земельного кадастру (ДЗК), то кадастровий реєстратор самостійно перевіряє в кадастрі відповідність нового цільового призначення земельної ділянки функціональній зоні та не потребує якоїсь іншої  додаткової інформації.

Інформації про зони в ДЗК немає

Ситуація зі зміною цільового призначення землі може ускладнитися, якщо відомості про функціональну зону, в межах якої розташована земельна ділянка, не внесені до ДЗК, проте визначені містобудівною документацією, затвердженою до набрання чинності Закону №711 (до 24.07.2021 року) або протягом двох років з дня його опублікування (якщо розроблення документації розпочалося до набрання його чинності). 

Зміна цільового призначення земельної ділянки без розроблення проєкту землеустрою можлива на підставі витягу з містобудівної документації із зазначенням відомостей про функціональну зону та всіх обмежень у використанні земель. 

У такому разі державний кадастровий реєстратор, до якого надійшла заява про зміну цільового призначення земельної ділянки, не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви направляє запит до відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування, до повноважень якого належить затвердження відповідної містобудівної документації. 

У запиті зазначається прохання надати витяг з містобудівної документації із зазначенням функціональної зони, в межах якої розташована земельна ділянка. 

Такий витяг може отримати і власник/землекористувач. Для цього треба звернутися  до відповідного органу. А потім витяг необхідно подати кадастровому реєстратору одночасно із заявою про внесення до ДЗК відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Земельний кадастр

Зон немає ні в ДЗК, ні в містобудівній документації

У випадку відсутності у ДЗК відомостей про функціональну зону, в межах якої розташована земельна ділянка, або відсутності витягу з містобудівної документації із зазначенням функціональної зони, в межах якої розташована земельна ділянка, державний кадастровий реєстратор приймає рішення про відмову у внесенні відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки до Державного земельного кадастру.

Тоді власник/землекористувач змушений буде замовити розроблення проєкту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки та затвердити його в органі місцевого самоврядування. 

Отже, зміна цільового призначення земельної ділянки без розроблення проєкту землеустрою можлива за умови, якщо відомості про функціональну зону, в межах якої розташована земельна ділянка, внесені до ДЗК або передбачені містобудівною документацією, що підтверджується відповідним витягом.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.