Бронювання фермерів: що треба знати?

Фермери в Україні попри війну працюють, вирощують багато сільгоспкультур і фактично своєю роботою гарантують продовольчу безпеку як нашої країни, так і світу.

Однак війна вимагає багато ресурсів, триває мобілізація військовозобов'язаних чоловіків, з-поміж яких — багато фермерів та працівників агрофірм.

Ми зібрали 10 ключових тез щодо бронювання фермерів від мобілізації, про які розповів перший заступник Мінагрополітики Тарас Висоцький на вебінарі від Всеукраїнського Конгресу Фермерів.

1. Бронювання відбувається через портал «Дія».

Раніше в різні періоди для оформлення броні треба було приходити в ТЦК чи пересилати документи. Зараз фактично все переведено в діджиталізацію. Нині все майже 95% бронювання здійснюють через портал «Дія», тобто онлайн.

Щоправда, можуть бути деякі уточнення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 № 45 «Про затвердження Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час», але таких небагато.

2. Бронювання надається на 12 місяців.

Важливо, що для агросектору бронювання здійснюють на 12-місячний період.

Це пов’язано з тим, що виробничий цикл у сільському господарстві триває рік: один рік — один урожай, а отже, фермери повинні мати впевненість мінімум хоча б на один рік. 

3. Для бронювання потрібні два обов'язкові критерії: відсутність заборгованостей по платежах до державного бюджету та середня заробітна плата по підприємству не менше 20 000 гривень в місяць для кожного працівника, якому планують оформити бронь.

До слова, такий рівень заробітної плати має бути збережений на весь період, а не лише в момент бронювання. По цьому відповідні органи проводитимуть моніторинг заробітних плат працівникам.

«Якщо якомусь із заброньованих співробітників агрофірми прийде зарплата менше 20 тис. грн, то, на жаль, буде скасовано критичність підприємства та фактично бронювання всіх працівників підприємства. Можливість повернути цей статус відновиться не раніше, ніж через шість місяців», — каже Тарас Висоцький, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України.

4. Оновити інформацію про військовозобов’язаних працівників і отримати бронювання фермерам треба до 28 лютого 2025 року.

Таке оновлення дає право забронювати працівників на наступні 12 місяців. Бронювання, видані до 1 грудня 2024 року, будуть скасовані 1 березня 2025 року.

«Звісно, що 2-5-20 березня можна буде отримати статус критичного підприємства і бронюватися, але треба розуміти, що попередні бронювання, видані до 1 грудня торік, будуть скасовані», — звертає увагу чиновник.

5. Бронювання, які були чинними станом на 19 грудня 2024 року, автоматично продовжені на місяць, але не довше, ніж до 28 лютого 2025 року.

Це пов’язано з хакерською атакою росіян на державні реєстри і те, що вони тривалий час не працювали належним чином.

Читайте також російські хакери зламали державні реєстри в Україні, низка послуг недоступні. Що відомо? 

6. Отримати статуси критичних та можливість бронювати свої працівників через Державний аграрний реєстр у Міністерстві аграрної політики та продовольства України можуть такі сільськогосподарські підприємства, що мають відповідні КВЕДи та відповідають бодай одному із таких критеріїв:

  • обробляють більше 500 га
  • мають виручку за попередній рік більше 20 млн грн
  • сплатили ПДФО за попередній квартал більше 324 000 грн

7. Підприємства, які не відповідають вищезазначеним критеріям, повинні звертатися до обласних військових адміністрацій для отримання статусу критичного та мати можливість забронювати своїх працівників.

8. Обласні військові адміністрації мають повноваження затверджувати критерії для надання критичності.

«Відповідальність за те, щоб відбулась посівна і підприємством із зембанком менше 500 га була забезпечена продовольча безпека, — за військовими адміністраціями. ОВА мають повноваження своїми розпорядженнями затверджувати критерії для надання критичності, розглядати ці документи і потім тим, кому це надано, вносити дані в «Дію» і фіксувати право аграріїв на відстрочку від мобілізації», — зазначає Тарас Висоцький.

9. Якщо агрофірма має в обробітку менше 500 га, то за отриманням статусу критично важливого підприємства та бронюванням своїх працівників фермеру слід звертатися в обласну військову адміністрацію.

«Зразки проєктів чи таких розпоряджень від ОВА уже напрацьовані, маємо приклади в Мінагрополітики і готові ділитися за потреби», — додав перший заступник керівника відомства. 

Читайте також Фермери до 500 га мають отримувати бронь від мобілізації — ВКФ

10. Після визнання статусу критичності від ОВА, підприємство може забронювати до 50% своїх працівників через портал «Дія».

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.