російські хакери зламали державні реєстри в Україні, низка послуг недоступні. Що відомо? (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Україна зазнала наймасштабнішої кібератаки на урядові сайти за останній час. Відповідальність за це взяли на себе російські хакери. Внаслідок атаки тимчасово призупинили роботу основні системи міністерства юстиції.

Що відомо

У четвер 19 грудня 2024 року росіяни зламали реєстри Мін'юсту: відбулася масштабна російська кібератака на державні реєстри України.

Наразі тимчасово призупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Мін'юсту, заявила очільниця міністерства.

Відновлення доступу складатиме орієнтовно до 2 тижнів.

Імовірно, найближчим часом буде дуже проблематично внести зміни чи інформацію про шлюб, смерть, народження, майно тощо. Враховуйте цей момент.

Якщо є можливість перенести якість операції на пізніше — перенесіть, щоб убезпечити себе.

«Внаслідок цілеспрямованої кібератаки тимчасово призупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції України», — ідеться у повідомленні. 

Наразі функціонал недоступний по таких державних реєстрах:

  • Державний реєстр актів цивільного стану громадян
  • Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців
  • Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
  • Судячи з масштабів пошкоджень, кіберзлочинці не лише зламали систему, але й знищили резервні копії, збережені в Польщі. 

Цей інцидент ставить під загрозу величезну кількість даних, серед яких:

  •  Інформація про фізичних та юридичних осіб
  •  Дані про нерухоме майно
  •  Особисті дані громадян, включаючи військовослужбовців, волонтерів та працівників спецслужб.

Звертаємо вашу увагу, що наразі недоступні будь-які операції з оформлення документів чи реєстру прав власності. Тож варто врахувати та відкласти чи перенести відвідування відповідних установ Міністерства юстицій.

російський слід в хакерській атаці

У СБУ заявили, що за кібератакою на реєстри Мін’юсту стоять російські спецслужби.

Зокрема, йдеться про хакерське угруповання, пов'язане з Головним управлінням Генштабу ЗС РФ. Про це повідомив під час брифінгу т.в.о керівника Департаменту кібербезпеки СБУ Володимир Карастельов. Ворог міг готувати її упродовж кількох місяців.
російські хакери угруповання XakNet Team повідомили, що, нібито, зламали інфраструктуру Мін'юсту та скачали увесь обсяг даних, які були в цих держреєстрах, після цього видалили всі дані. 

Операції на ринку землі зупинено 

Зупинка роботи державних реєстрів Мін’юсту через хакерську атаку російських спецслужб однозначно вплине на ринок операцій із землею в Україні.

Про це в ексклюзивному коментарі Zemliak.com розповів Володимир Нагорний, керівник відділу земельних і майнових відносин «МХП», засновник агенці «Volodar» та один із провідних експертів освітньої платформи «Культиварій».

«Поки реєстри не працюють, ані підготовки до оформлення угоди, ані оформлення угод по землі відбуватися не може», — зазначив Володимир Нагорний.

Експерт каже, що треба слідкувати за повідомленнями Міністерства юстиції України — спеціалісти повідомлять, коли орієнтовно працюватиме система.

Оформити купівлю-продаж землі найближчим часом буде неможливо, Тобто зареєструвати право власності за договором купівлі-продажу майна, у тому числі земельних ділянок с/г призначення, або право оренди буде неможливо. Через кібератаку не працюють сервіси Державного реєстру прав на нерухоме майно.

Бронювання працівників через Дію призупинено

З 19 грудня у «Дії» не працює бронювання працівників, реєстрація та закриття ФОП, шлюб онлайн та інші послуги: це наслідок наймасштабнішої кібератаки на реєстри.

При цьому в ЦПД РНБО запевняють, що Армія+, Резерв+ та «Оберіг» працюють.

«Інформація росіян про блокування мобілізації — брехня»,  —  кажуть у Центрі протидії дезінформації.

Заступниця МО Катерина Черногоренко заявила, що реєстри Міноборони працюють у штатному режимі. Завдяки злагодженій роботі Центру реагування на кіберінциденти забезпечили безперервну роботу систем. Команда цілодобово моніторить ситуацію та попереджає будь-які кіберзагрози.
«Сервіси Міністерства оборони України працюють без збоїв. Електронні рапорти та військово-облікові документи залишаються доступними. Але зараз маємо велику кількість запитів у черзі, тому очікування документу в Резерв+ може тривати трохи більше, ніж зазвичай»,  — повідомила Черногоренко.
Єдине тимчасове обмеження — через відновлювальні роботи в державних реєстрах Міністерства юстиції України призупинено отримання відстрочок у Резерв+. Усі вже отримані відстрочки залишаються дійсними та коректно відображаються у Резерв+.

Низка послуг у Дії теж надоступні

На порталі diia.gov.ua та в застосунку тимчасово не працюють 27 послуг. 
«Технічні роботи проводять Національні інформаційні системи. «Дія» не зберігає особисті дані, а лише підтягує інформацію з реєстрів», —  йдеться у повідомленні порталу «Дія».

Як працюють нотаріуси

Є інформація, що нотаріуси, імовірно, уже не працюватимуть мінімум до кінця року.

Нотаріуси зможуть виконувати тільки ті дії, які не вимагають перевірки в державних реєстрах.
Реєстрація відомостей про заповіти, заведені спадкові справи та довіреності здійснюватимуть без доступу реєстрів у звичайному режимі.
"Акти про одруження, народження та смерть поки що здійснюватимуть на паперових носіях",  — зазначила міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.
Станом на другу половину п'ятниці 20 грудня у Міністерстві юстиції надали роз'яснення щодо організації нотаріальних дій про те, як відбуватиметься вчинення нотаріальних дій у період відновлення роботи реєстрів Мін’юсту.
На сьогодні нормативно-правовими актами (постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» та наказ Міністерства юстиції України від 11.03.2022 № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.03.2022 за № 325/37661) забезпечено вчинення нотаріальних дій без використання та внесення відомостей, зокрема до:
  •  Спадкового реєстру
  •  Єдиного реєстру довіреностей
  •  Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів.
Так, реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, їх дублікати та про нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дії здійснюються без використання Спадкового реєстру та Єдиного реєстру довіреностей з подальшим внесенням до нього відповідних відомостей.
Нормативно передбачено, що визначений законодавством строк для внесення нотаріусом відомостей до єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції, продовжується на підтверджений державним підприємством Національні інформаційні системи час їх неналежного функціонування.
Також громадяни наразі мають можливість звернутися до нотаріуса за вчиненням нотаріальних дій, що не повʼязані з перевіркою відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Так, на сьогодні доступні такі нотаріальні дії:
  • посвідчення заповіту та довіреності;
  • видача дублікатів нотаріальних документів, що зберігаються у справах нотаріуса;
  • засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них;
  • засвідчення справжності підпису на документах, у тому числі засвідчення справжності підпису на згоді на виїзд дитини за кордон без супроводу одного з батьків;
  • засвідчення вірності перекладу документів з однієї мови на іншу;вчинення виконавчих написів.
Крім того, забезпечена можливість заведення нотаріусом спадкової справи за зверненням спадкоємця.

Про нотаріальні бланки

Важлива інформація для нотаріусів щодо використання спеціальних бланків нотаріальних документів

Несвоєчасне внесення даних:

Відповідно до положень підпунктів 6, 7 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» нотаріусам дозволено вчиняти нотаріальні дії з використанням спеціальних бланків нотаріальних документів із можливістю несвоєчасного внесення відомостей про їх використання до Єдиного реєстру спеціальних бланків.

Таким чином, з огляду на кібератаку росіян, територіальні органи Міністерства юстиції не повинні застосовувати заходи впливу, встановлені законодавством, до нотаріусів за несвоєчасне внесення або невнесення відомостей про витрачання бланків до Єдиного реєстру.

Передача спеціальних бланків

Відповідно до підпункту 6 пункту 1 Постанови № 164, дозволяється передача спеціальних бланків нотаріальних документів між нотаріусами, у тому числі поза межами нотаріального округу, із складенням акта приймання-передачі у двох примірниках, засвідчена підписом та печаткою одного з нотаріусів.

Копія примірника (для електронної копії - з накладеними кваліфікованими електронними підписами нотаріусів або одного з них) подається до ДП Національні інформаційні системи протягом 2 робочих днів.

Сервісні центри МВС призупинили надавати низку послуг

Сервісні центри МВС призупинили надання окремих реєстраційних послуг з транспортними засобами, повʼязаних зі зміною власника
Тимчасово недоступні реєстраційні послуги:
▪️за договором купівлі-продажу, укладеним в сервісному центрі МВС, субʼєктів господарювання, у нотаріуса, в ЦНАПі та через Дію;
▪️за договором дарування, міни, за спадщиною;
▪️за договором лізингу, біржовою угодою;
▪️вибракування.
Водночас лишаються доступним послуги:
▪️перша реєстрація транспортних засобів;
▪️заміна, бронювання, замовлення та продовження терміну зберігання номерних знаків;
▪️екзаменаційні послуги;
▪️заміна та відновлення посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспорту;
▪️призначення належного користувача.
Щойно реєстр запрацює – сервісні центри МВС відновлять надання послуг.

Ситуація щодо державних реєстрів нині

Внаслідок кібератаки на держреєстри Мін'юсту витік даних не підтверджується. За словами міністерки юстиції, поки припинена робота всіх реєстрів в цілях безпеки.

У першу чергу, будуть відновлюватись реєстри, які забезпечують облік дій нотаріусів.

Першочерговим є відновлення реєстру прав на нерухоме майно та реєстру юридичних, фізичних осіб.

Як працюють ДРАЦСи та ЦНАПи

У зв’язку з припиненням доступу до державних реєстрів, зокрема до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (ДРАЦС), Міністерство юстиції повідомляє про порядок реєстрації актів цивільного стану.

Наразі всі відділи державної реєстрації актів цивільного стану (відділи ДРАЦС) працюють у штатному режимі та продовжують надавати послуги у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Відділами ДРАЦС забезпечено:
► проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті в паперовій формі без використання програмних засобів ведення цього реєстру;
►прийом у паперовій формі заяв про повторну видачу свідоцтв; про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення дії;
► повторну видачу свідоцтв про всі види державної реєстрації актів цивільного стану на підставі паперових носіїв актових записів.
За тимчасової відсутності доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян для подання заяв про державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтва використовуються їх паперові форми, передбачені додатками до Правил та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793.
З актуальною інформацією про всі відділи ДРАЦС можна ознайомитись на сайтах відповідних міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції, які наразі доступні:
Отримання виплат у зв’язку з народженням дитини або на поховання у зв’язку зі смертю можливе шляхом звернення громадян безпосередньо до відповідних органів.
Найближчий час у форматі онлайн неможливе:
► подання заяв на отримання вище перелічених послуг;
► отримання витягу з Реєстру;
► подання заяв та отримання комплексної послуги «єМалятко»;
► подання заяв та документів на проставлення апостиля.
Також наразі неможливе отримання послуг у сфері ДРАЦС через ЦНАПи на підставі узгоджених рішень, проте органи місцевого самоврядування в рамках делегованих повноважень продовжують надання послуг щодо державної реєстрації народження, смерті, шлюбу.
 Звертаємо увагу, що після відновлення роботи, вся інформація про відповідні дії, що здійснювались поза Реєстром, буде внесена до Реєстру.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.