Які документи мають бути в мене як у власника земельної ділянки

Те, що в людини є офіційне, зареєстроване право власності чи право користування земельною ділянкою сільгосппризначення, завжди підтверджують конкретні документи.

Але як перевірити інформацію про землю і впевнитися, що з вашими документами (чи документами ваших родичів/знайомих) усе гаразд?

Разом із Zemliak.com та нашими партнерами — земельною агенцією Volodar та сервісом Feodal.Online — розбираємося, які бувають типи документів на землю та де знайти й перевірити інформацію про наявні земельні ділянки.

Документи про право власності на земельну ділянку

Власником землі людина може стати кількома шляхами, про які свідчать відповідні документи: 

  • державний акт на право власності на земельну ділянку або акт на право постійного користування землею ( до 1 січня 2013 року);
  • свідоцтво про право власності на нерухоме майно (з 1 січня 2013 року);
  • свідоцтво про право на спадщину;
  • судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття/зміни права власності на земельну ділянку;
  • витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або Державного земельного кадастру про реєстрацію права власності;
  • договір оренди, суперфіцію, емфітевзису;
  • інші цивільно-правові угоди щодо відчуження земельної ділянки: договори купівлі-продажу, дарування, міни, довічного утримання тощо.

Саме вони посвідчують, що свого часу конкретна людина отримала земельний наділ належним законним шляхом і тепер має право ним розпоряджатися — обробляти самостійно, передавати землю в оренду чи легально продавати після 1 липня 2021 року.

Як перевірити інформацію про землю

У більшості випадків людина знає, що в неї є земельна ділянка і відповідні документи. Але бувають випадки, коли цю інформацію треба перевірити, чи є у вас або в іншої людини земля у власності. 

«Коли є така потреба, то особа сама може звернутися до місцевого центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) та взяти інформаційну довідку», — розповідає Андрій Дем’янович, засновник сервісу Feodal.Online.

Інколи про це можуть попросити знайомі чи родичі. То в такому випадку за їхньої згоди просите дати інформацію про її/його ідентифікаційний код (індивідуальний податковий номер, ІПН) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП). Потім після отримання довідки в ЦНАПі ви повернете цей документ власникові.

Щоб отримати в ЦНАПі інформаційну довідку про наявність землі, ми: 

  • беремо паспорт чи будь-який інший документ, що посвідчує вашу особу
  • оплачуємо послуги — приблизно 60 грн (0,025 прожиткового мінімуму для працездатних осіб)
  • замовляємо інформаційну довідку по ідентифікаційному коду власника земельної ділянки

Саме ЦНАПи можуть надати інформацію про дозволи на розробку проектів землеустрою, видати довідки про наявність особистого селянського господарства (ОСГ), отримання земельного паю в процесі приватизації чи довідку про наявність у фізичної особи земельних ділянок (форми №3ДФ).

«Найкраще спочатку проконсультуватися в спеціалістів центру надання адмінпослуг і потім написати відповідну заяву на отримання інформаційної довідки», — каже Андрій Дем’янович.

В отриманій інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно будуть відомості про все нерухоме майно людини. І відповідно там шукаємо земельні ділянки.

«Важливо розуміти, що отримана інформаційна довідка не дає можливості  розпоряджатися нерухомістю, про яку отримали дані. Тобто жодного правочину без оригіналів документів про реальне право власності не вдасться зробити. Продати пай в тиху не вийде і люди можуть бути спокійні в цьому плані», — додає експерт.

Також можна самостійно перевірити інформацію про земельні ділянки в Кабінеті електронних сервісів на сайті Мін'юсту України.

Які існують типи документів на землю

Документи, що підтверджують право власності людини на землю, поділяються на кілька основних груп залежно від того, коли особа стає власником ділянки та узаконила її. У цьому випадку важливу роль грає рік видачі.

Документи, які видані протягом 1992-2001 року

Державний акт на земельну ділянку рожевого (червоного) кольору, який не містив кадастрового номеру земельної ділянки. Отже, ділянка не була виділена в натурі та не мала конкретних меж.

Рожеві акти могли містити дані щодо декількох земельних ділянок з різними цільовими призначеннями. Наприклад, для ведення особистого селянського господарства, а також для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). 

Це спричиняло деякі незручності у випадку, коли власник мав намір передати (продати, подарувати) одну з ділянок іншій особі.

Якщо в людини є такий державний акт на земельну ділянку рожевого кольору без кадастрового номеру, то для переоформлення земельної ділянки має бути виконана кадастрова зйомка та розроблена технічна документація щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). 

На підставі розробленої технічної документації державний кадастровий реєстратор вносить земельну ділянку до державного земельного кадастру та здійснює присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці. 

Виконання вказаних вище дій підтверджує виданий реєстратором витяг з Державного земельного кадастру.

Документи, які видані протягом 2002-2008 років

У жовтні 2001 року був прийнятий Земельний кодекс України. Уже з наступного року державні акти на землю видавали в новій формі — документи мали типовий зелений колір.

У новому держакті вже не можна було зазначати більше однієї земельної ділянки. Введення в дію бази державного земельного кадастру дозволило присвоїти кожній, внесеній до кадастру, земельній ділянці окремий унікальний кадастровий номер. Кожний кадастровий номер складається з 19 цифр, розділених двокрапками та містить інформацію про код регіону, кадастрової зони, кварталу та номер конкретної земельної ділянки.

Особливістю було те, що зелений держакт дозволяв визначення часток співвласників земельної ділянки безпосередньо у формі самого держакту.

Державний акт зеленого кольору, як і рожевий, залишається чинним і по теперішній час. Проте, для укладення будь-яких угод щодо земельної ділянки, в будь-якому випадку необхідно отримати витяг з державного земельного кадастру.

Документи, які видані протягом 2009-2012 років

У 2008 році державні акти попереднього зразка були вдосконалені. Оновлені держакти друкували на бланках синього кольору. 

Основні зміни до форми полягали в доповненні держакту окремим полем для зазначення ідентифікаційного номеру (коду) власника земельної ділянки.

До цього часу власника земельної ділянки ідентифікували за прізвищем, іменем та по-батькові. Якщо юридична особа — то за назвою підприємства. Коли ім’я чи назву зазначали з помилками, то виникали проблеми, пов’язані з розпорядженням правами щодо такої земельної ділянки. 

Державний акт із помилками не давав можливості укласти будь-які угоди. Вирішували таку проблему, наприклад, за допомогою видачі дублікату держакту через втрату держакту з помилкою. 

Оновлена форма держакту зразка 2008 року дозволила уникати подібних проблем.

Державний акт синього кольору також залишається чинним досі, але для розпорядження правами щодо земельного ділянки необхідно отримати витяг з ДЗК (державного земельного кадастру).

Документи, які видані в 2013-2015 роках

У цей період основними документами, що підтверджували право володіння землею, були витяг та свідоцтво.

Саме в 2013 році на законодавчому рівні було розділено поняття реєстрації даних щодо земельної ділянки в кадастрі та поняття реєстрації прав (власності, користування, сервітуту абощо) щодо земельної ділянки.

Отже, внесенням даних щодо земельної ділянки в державний земельний кадастр, в тому числі, присвоєнням кадастрового номеру, займаються органи Держгеокадастру (Держземагентства). 

Реєстрацію прав же здійснюють органи місцевого самоврядування, які підконтрольні Міністерству юстиції. 

Отже, в якості підтвердження внесення даних про земельну ділянку до Державного земельного кадастру видається витяг з кадастру.

На підтвердження реєстрації права щодо земельної ділянки — витяг (свідоцтво) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Документи з 2016 року

Із 2016 року і донині за результатами реєстрації права на земельну ділянку видається тільки витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. 

Свідоцтво про реєстрацію права власності на земельну ділянку більше не видається.

Покрокова інструкція, як перевірити свої документи на землю

В українських реаліях власники паїв мають бути готовими до того, що наявність згаданих вище документів не є 100-відсотковою гарантією права вчиняти із своєю землею будь-які дії.

  • Переконайтеся, що ваша земельна ділянка має свій унікальний кадастровий номер.

Нагадаємо, що кадастровий номер складається з 19 цифр, об'єднаних у групи і відмежованих двокрапками. Цей номер кожній офіційно зареєстрованій ділянці присвоювали в Державному земельному кадастрі (Держкомземі, згодом Держгеокадастрі).

Особливо треба бути обережними й пильними тим, у кого документи на землю, видані до 2004 року — рожеві/червоні державні акти.

Тоді ще не було електронної версії державного земельного кадастру. Отож, уповноважені органи могли просто видати державний акт на земельну ділянку, але ніхто не реєстрував у цьому єдиному земельному кадастрі. 

Якщо у вашої земельної ділянки немає кадастрового номера, то її знову-таки не можна офіційно ані здати в оренду, ані продати. А також не виключено, що хтось уже зайняв та оформив цю земельну ділянку і доведеться відстоювати своє право на неї тільки через суд.

  • Ви переглянули свої документи і впевнилися, що ваша земельна ділянка-таки має кадастровий номер. Про всяк випадок перевірте це в електронній базі Держгеокадастру.

Для цього необхідно зайти на сайт Публічна кадастрова карта, ввести в полі пошуку кадастровий номер вашої земельної ділянки, зазначений у державному акті.

Якщо така ділянка була правильно внесена в кадастр, то сайт її покаже на екрані та видасть усі дані про неї. Якщо з якихось причин дані не були внесені в електронну базу, то варто найближчим часом виправити це.

  • Коли немає можливості перевірити цю інформацію в інтернеті, то всі охочі можуть зробити наступним чином:
    • звернутися в земельний відділ своєї місцевої ради й попросити спеціалістів цього відділу перевірити інформацію про вашу земельну ділянку;
    • звернутися в місцевий підрозділ Держгеокадастру з аналогічним проханням;
    • залишити заявку на сервісі Volodar, щоб отримати консультацію кваліфікованого спеціаліста не виходячи з дому.

  • Якщо в людини є державний акт на руках, а в базі Держгеокадастру земельної ділянки немає, то необхідно звернутись і замовити виготовлення проекту землеустрою у землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію.

Перелік сертифікованих землевпорядників та геодезистів можна знайти на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних Дія.Відкриті дані.

Розробивши в них документацію, потрібно звернутись до Центру надання адміністративних послуг за місцем розташування земельної ділянки для її реєстрації в Державному земельному кадастрі. Також можна подати заявку на державну реєстрацію земельної ділянки онлайн.

Отож, коли ви зібрали й перевірили всі необхідні документи на пай, можна надалі вирішувати долю своєї земельної ділянки.

Читайте також Як правильно здати пай в оренду: практичні поради для власників землі

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.