Як правильно здати пай в оренду: практичні поради для власників землі

Власники земельних ділянок с/г призначення можуть робити із нею те, що вважають за потрібне: обробляти самостійно, дарувати, міняти, передавати у спадок і вже з 1 липня 2021 року продавати-купувати.

Дивіться також Усе про ринок землі в Україні

Досі найбільш поширеною і вигідною є передача землі в оренду агрофірмі чи іншій людині.

Вигоду отримують обидві сторони: власник земельної ділянки — у вигляді орендної плати та сплати орендарем податків, а також бонусів за домовленістю. А аграрій отримує «інструмент» виробництва — землю, на якій вирощує і продає урожай задля отримання прибутку.

«Земельна ділянка може забезпечити її власника стабільним доходом на рівні депозиту — річний плюс від володіння землею становить близько 9%. До того ж, земля є нерухомим майном, захищена від ризиків втрати або знецінення, не вимагає обслуговування, ремонту як житлова або комерційна нерухомість і не приносять додаткових турбот», — розповідає Володимир Нагорний, співзасновник земельної агенції Volodar.

Володимир Нагорний, співзасновник земельної агенції Volodar

Коротко про оренду землі

Найперше, що треба розуміти власнику землі при передачі її в оренду, — усі правила «союзу» між орендарем і орендодавцем чітко прописані в українському законодавстві.

Головна земельна книга — Закон України «Про оренду землі».

Тож у разі, коли обговорюєте умови оренди чи підписуєте договір, ніколи не соромтеся уточнити в свого орендаря про законність усіх дій. Краще, коли в таких випадках поряд із вами людина, яка може швидко розібратися в цих питаннях і якій ви можете довіряти, — діти, внуки, хороші знайомі.

Але найзручніше — скористатися послугами експертів «на стороні», тобто людей, які безпристрасно допоможуть розібратися в усіх нюансах і підводних каменях оформлення договорів оренди землі.

Наприклад, експерти земельної агенції Volodar зможуть підказати, на що власнику паю варто звернути увагу при укладенні договорів оренди, розкажуть, якою має бути реальна орендна плата за землю та від чого це залежить. А ще допоможуть із оформленням документації.

Щоб отримати допомогу від експертів Volodar, можна зателефонувати за номером 0 800-33-14-60.

 

Що треба знати власнику про оренду землі

Ні для кого не секрет, що будь-яка угода має бути підтверджена. Попередньо обговоривши всі умови, власник та орендар земельної ділянки укладають офіційний договір. 

Підписи на цьому документі ставлять особисто власник земельної ділянки  та представник агрофірми. Таке право мають інші особи, але за умови наявності нотаріально завіреної довіреності на виконання таких дій.

Документ повинен бути в письмовій формі у двох екземплярах (один — для власника земельної ділянки, інший — для орендаря). За бажанням договір можна засвідчити в нотаріуса.

Після цього договір про оренду землі обов’язково (!) має бути зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП).

Зазвичай це робить представник орендаря, але якщо агрофірма чи фізична відмовляється реєструвати договір, то зареєструйте його самостійно. 

Зробити це можна в нотаріуса, який посвідчував договір, держреєстратора у своїй сільській, селищній чи міській раді, або в місцевому ЦНАПі.

Той, хто проводитиме реєстрацію договору оренди, повинен мати при собі такий пакет документів:

  • паспорт (або інші документи, що посвідчують особу)
  • довідка про ідентифікаційний код (ІПН чи РНОКПП)
  • оригінал договору оренди 
  • витяг з Держгеокадастру про земельну ділянку
  • заповнена заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права)
  • квитанція про сплату адміністративного збору (обов’язкового платежу за проведення державної реєстрації)

Вартість такої послуги — близько 110 грн. Ваш договір зареєструють протягом 5 робочих днів. Можна, звичайно, зареєструвати за 2 години, але це коштуватиме 5 680 грн.

«Коли договір не зареєстровано, то ніхто, крім власника землі та її орендаря, не знає про це. Якщо орендар не покаже вашу ділянку у своїй декларації, то держава вважатиме, що ви самостійно обробляєте свою землю і зобов’яже вас платити всі необхідні податки. А за умови реєстрації договору ПДФО, військовий збір і навіть земельний податок стають турботою саме орендаря, а не власника ділянки», — каже Андрій Дем'янович, засновник сервісу Feodal.Online.

Андрій Дем'янович, співзасновник Feodal.online

Отже, тільки зареєстрований в ДРРП договір оренди вашої землі є дійсно чинним і має юридичну силу.

Що має бути написано в договорі оренди землі

Договір оренди повинен містити інформацію про кілька важливих моментів.

Об'єкт оренди. Це конкретна земельна ділянка, її кадастровий номер, місце розташування, розмір та документ, на підставі якого людина нею володіє.

Орендна плата — це чітка сума у гривнях, яку орендар сплатить вам за користування вашою земельною ділянкою за визначений період (найчастіше за рік). 

Важливо! Орендна плата не може бути меншою за 3% нормативно-грошової оцінки вартості земельної ділянки. 

Дивіться також: КАРТА НГО

«У правильному договорі оренди має бути вказана «біла» орендна плата. Тобто те, що вам дають в руки, має відповідати тому, що написано в договорі. Бо в будь-який момент фермер скаже, що «не вродило» і заплатить ті умовні 3% від нормативної грошової оцінки. Тобто як написано в договорі. І це буде 3-10 тис. грн замість реальних 20 тис. Уникайте того, щоб вам платили «ліваки», — наголошує Андрій Дем'янович.

Крім розміру орендної плати, прописують індексацію, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за несплату.

Строк дії. Мінімальний строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення за законом — 7 років, максимальний — 49 років. Але найкраще здавати землю в оренду на 10 років.

Умови користування та розірвання. У договорі має бути вказано, що може і не може робити орендар та власник земельної ділянки. А також варто чітко прописати питання суборенди землі, тобто чи може орендар передати ділянку в користування іншим особам.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.