Нормативна грошова оцінка сільгоспземель — це умовна вартість земельної ділянки сільськогосподарського призначення: ріллі, землі під багаторічними насадженнями, природними сіножатями і пасовищами.
Розмір НГО зазвичай рівний сумі потенційного доходу від використання землі як засобу виробництва протягом визначеного періоду часу. Тобто в основі нормативної грошової оцінки земельної ділянки — рентний дохід, а по суті, ті гроші, які можна виручити від найбільш ефективного використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
Також розмір НГО залежить від різних чинників:
- функціональне використання земельної ділянки;
- екологічна ситуація,
- якість ґрунтів
- місце розташування земельної ділянки тощо.
В основу визначення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено
рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році.
Відомості про НГО надаються щодо конкретної земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про НГО земельної ділянки.
Кожного року нормативна грошова оцінка підлягає
обов'язковій індексації з урахуванням показників інфляції минулого року.
Відповідальним за індексацію нормативної грошової оцінки є Держгеокадастр та його місцеві підрозділи, які мають проіндексувати нормативну грошову оцінку для надання заінтересованим особам (податкова, громадяни, організації) до 15 січня кожного року.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільгосппризначення в межах і за межами населених проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.