Обрізка полуниці восени: за і проти

Відома українська фермерка та Інстаграм-блогерка Юлія Пархомець із села Обознівка на Полтавщині вже кілька років займається вирощуванням суниці садової, тобто полуниці.

Нині восени багато хто планує провести обрізку листя на кущах, тож спираючись на власний досвід етнофермерка розповіла про плюси і мінуси такої операції в цей період. 

Юлія Пархомець, ферка з Полтавщини (фото з профіля в Інстаграм)

Читайте У селі можна успішно продати розсаду та індиків через Інстаграм

Коли краще проводити обрізку полуниці

Багато садівників і городників вважають, що ідеальний період для обрізки полуниці — час після збору врожаю. У цей період потрібно обрізати хворе, гниле, пошкоджене, сухе листя. 

Протягом найближчих теплих місяців кущі встигнуть наростити нову зелену масу, сформувати квіткові бруньки на наступний рік і запастися поживними речовинами. Таким чином, у період спокою рослини увійдуть міцними, підготовленими і є шанс, що рослини перенесуть низькі температури легше, ніж стрижені пізніше кущі.

Водночас є припущення, що осіння обрізка полуниці є більш травмуючою для куща. Тому, що все листя, що є на кущі вкриває полуницю і захищає коріння від морозів.

Якщо ви пропустили обрізку після збору врожаю і, вирішили обрізати полуницю восени, то цю процедуру потрібно робити на початку вересня, задовго до морозів, видаляючи лише засохле і пошкоджене листя, не зачіпаючи серцевину куща. Після видалення листя вкрийте мульчею грядку (солома, тирса, трава, торф).

Кущ полуниці

Плюси обрізки полуниці восени

Закономірність повної обрізки листя після плодоношення, на думку Юлії Пархомець, така: чим більше листя, тим урожайніший кущ. Незважаючи на це суперечки так і не закінчуються, чи варто зрізати повністю усе листя чи ні?

Профілактика захворювань

Обрізка листя полуниці допоможе усунути хвороботворні патогени. Грибки, що ховаються в них, вже не зможуть навесні шкодити рослинам. Бактерії і личинки комах не виняток. 

Юлія Пархомець додає, що листя —  це носії патогенів. Старі листові пластини дійсно можуть отруювати поверхню грунту, але це стосується лише сухих пожовклих і почервонілих листочків.

«Але давайте будемо реалістами. Якщо видалити все листя, ні грибок, ні кліщі нікуди не подінуться. Грибок може бути навіть на поверхні грунту, а кліщі сховатися. Тому, тут тільки спеціальні засоби допоможуть», — каже Юлія Пархомець.

Оновлення листків

При цьому варто пам’ятати, як каже фермерка з Полтавщини, що листя полуниці і без обрізки оновлюється кожні 2 місяці.

Більша витривалість до низьких температур

Дехто із садівників свідчить, що завдяки осінній обрізці витривалість полуниці до морозів підвищується. Цей факт у багатьох викликає сумнів. Водночас багаторічна практика показує, що це працює. На плантації, де полуниця була обрізана, відсоток виживання після холодних зим вище.

Посилення кореневої системи полуниці

Є версія, що обрізка полуниці допомагає зміцнити кореневу систему, покращує її ріст. Всі поживні речовини, мінерали, цукру вітаміни після обрізки акумулюються в коренях. Якщо викопати такий кущ через місяць після обрізки, відмінності в порівнянні з необрізаною рослиною будуть великі. 

Будуть більш міцне, сильне, довге коріння, достатньо бічних коренів і маленьких корінців. Така рослина навесні краще рушить в ріст і принесе більше ягід.

Мінуси осінньої обрізки полуниці

Деякі садівники, вважають, що обрізка — стрес для ягідних кущів. Це може призвести до затримки плодоношення.

Після пізньої осінньої обрізки на кущах не залишиться листків, які працюють як мульча в холодну пору. Таким чином коріння полуниці буде незахищеним від вимерзання та холодів.

«У листі величезна користь! Ви ж напевно, помічали, що листя полуниці старіють поступово? Все не просто так. Справа в тому, що у кущів відразу після врожаю починається друга хвиля коренеутворення. Для росту коренів необхідний крохмаль, який надходить саме з листя. А тепер, розумієте чому НЕ ВАРТО зрізати ВСЕ?», — наголошує Юлія Пархомець. 

Також етнофермерка додає, що в листках запас мікроелементів. Коли лист старіє, починається процес перекладу усіх цінних елементів назад до рослини. З зеленого листя йде весь калій, фосфор, азот та інші мікроелементи. Таким чином, старіючі листя «посилюють» полуницю і зовсім не виснажують її, як багато хто думає.

«У природі такого немає, щоб полуниця скидала листя, так навіщо мені їй таке влаштовувати?», — каже господиня.

До того ж, при зрізанні листя зі спорангіїв випадають на землю. Тут вони перетворюються в стійкі форми, чудово зимують і після пробудження починають «атаку». Тому варто все-таки проводити обрізку ранньою весною.

Отож, як висновок Юлія Пархомець каже, що після плодоношення і на початку осені обрізає лише сухе та червоне листя полуниці.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.