Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
Як і навіщо стати трактористом?
Сільське господарство — одна з найважливіших галузей виробництва в Україні. Сучасні тенденції показують, що сфера агро є ключовим гравцем на українському ринку праці.
Агрохолдинги та фермерські господарства знаходяться в постійному розвитку, купується нова техніка, розширюються господарства, збільшується кількість робочих місць, відповідно попит на спеціалістів цієї галузі в країні досить великий.
Одне з провідних місць серед працівників галузі займають трактористи-машиністи. Попит на представників професії «тракторист» значно збільшився за останні роки. Крім того, досить часто кваліфіковані трактористи-машиністи отримують досить непогану зарплату.
Отже, що треба, аби стати трактористом? Де можна отримати освіту та що для цього потрібно? Розбираємося разом із Zemliak.com.
Хто такі трактористи?
Згідно з довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, тракторист-машиніст — робоча спеціальність, сферою діяльності якої є виконання сільськогосподарських і меліоративних робіт на колісних і гусеничних тракторах.
Основні обов’язки тракториста:
- самостійне виконання робіт в полі на тракторах відповідно до вимог агротехніки та агротехнології з причіпними на начіпними знаряддями;
- виконання сільгоспробіт, пов’язаних вирощуванням продукції рослинництва: посів, обробіток грунту, внесення, засобів захисту рослин;
- виконання робіт з періодичного технічного обслуговування і ремонту тракторів, сільгоспмашин;
В суспільстві досі існує імідж про «непрестижність» цієї професії, але це далеко не так. Зарплата тракториста-машиніста, в залежності від категорії та підприємства дуже часто перевищує середню в Україні.
Наприклад, за даними спеціалізованого сервісу для пошуку роботи в агросфері України AgroRobota, заробітна плата тракториста стартує від 13 000 грн на місяць.
Дехто з трактористів-машиністів, які працюють на новій великогабаритній техніці, отримують дуже хорошу зарплату не тільки за мірками сільської місцевості, а й загалом по Україні.
Як стати трактористом?
До керування й обслуговування тракторів допускаються особи не молодше 18 років, що мають посвідчення на право керування трактором конкретної категорії.
Для отримання посвідчення тракториста потрібно пройти спеціалізовані навчання професійної підготовки. Кваліфікацію тракториста можна отримати в професійно-технічному освітньому закладі.
Вибрати такий навчальний заклад можна в рейтингу сайту AgroRobota.
Є і другий варіант — вивчитися на спеціалізованих курсах за програмами підготовки тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва в закладах освіти. Цей варіант можливий у разі наявності повної загальної середньої освіти.
Обидва варіанти передбачають практичні навчання, у ході яких здобувач професії може не лише отримати знання про конструкцію та принцип роботи трактора, але й навички для роботи на ньому та обслуговування.
Перелік категорій прав на трактор
Залежно від особливостей технічних параметрів та потужності двигуна спецтехніки, всього існує 15 категорій прав на керування:
- А1 — тракторами з потужністю двигуна до 100 к.с.;
- А2 — тракторами з потужністю двигуна понад 100 к.с;
- B1 — самохідними зерно- і кукурудзозбиральними машинами;
- B2 — самохідними кормозбиральними машинами;
- B3 — самохідними машинами для збирання коренеплодів, картоплі, овочів, фруктів і ягід;
- C — самохідними дорожньо-будівельними машинами;
- D1 — екскаваторами з об'ємом ковша до 4 м³;
- D2 — екскаваторами з об'ємом ковша понад 4 м³;
- E1 — навантажувачами з потужністю двигуна до 200 к.с.;
- E2 — навантажувачами з потужністю двигуна понад 200 к.с.;
- F1 — автогрейдерами масою до 18 т;
- F2 — автогрейдерами масою понад 18 т;
- G1 — бульдозерами з потужністю двигуна до 100 к.с;
- G2 — бульдозерами з потужністю двигуна понад 100 к.с.;
- H — іншими самохідними машинами, які підлягають реєстрації в територіальному органі Держпродспоживслужби.
Спершу відбувається навчання на категорію А1. Навчання на категорії А2, В1, В2, В3 проводяться в 2-3-місячний термін. Для освоєння інших категорій існує обов’язкова умова наявності річного стажу в категорії А1.
Крім дозвільних категорій та підкатегорій трактористу-машиністу, присвоюється розряд.
- Другий розряд надає право керувати технікою під наглядом напарника з досвідом, а крім того допуска до ремонту навантажувального обладнання.
- Третій розряд надає право на управління акумуляторним навантажувальним обладнанням та обслуговування тракторних механізмів.
- Четвертий розряд надає право працювати на навантажувальному обладнанні потужністю до 100 к.с. Розряд дозволяє самостійний ремонт та обслуговування техніки.
- П’ятий розряд надає право керувати тракторами потужністю до 100 к.с. або менше (у разі їх експлуатації як екскаваторів, бульдозерів тощо).
- Шостий розряд надає право керувати трактором потужністю понад 200 к.с. (у разі їх експлуатації як екскаваторів, бульдозерів тощо).
Скільки коштує навчання на тракториста?
Ціна на навчання може варіювати від 3 000 до 8 000 грн залежно від установи та умов проходження навчання, наприклад, якщо:
- у вартість навчання не входить ціна пального (оплата стягується додатково або ви навчаєтесь з власним пальним);
- у вартість входить навчання на категорії А2, B1 тощо.
В більшості закладів у вартість входить навчання лише на категорію А1. За кожну наступну категорію потрібна буде доплата в розмірі від 1 000 до 2 000 грн.
Для зареєстрованих у службі зайнятості безробітних навчання за професією «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» відбувається за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.
Що повинен знати тракторист?
Тракторист має знати основну інформацію:
- принцип роботи та будову обслуговуваного трактора;
- правила вуличного руху;
- правила вантаження, укладання, стропування і розвантаження різних вантажів;
- правила проведення робіт із причіпними пристроями та устаткуванням;
- способи виявлення і усунення недоліків у роботі трактора;
- потужність обслуговуваного двигуна та граничне навантаження причіпного устаткування;
- порядок оформлення приймально-здавальних документів на перевезені вантажі або виконані роботи.
За що відповідає тракторист? Його обов'язки
На перший погляд, професія тракториста не потребує виключних навичок та тяжкого фізичного, розумового напруження. Проте обов'язки трактористів нічим не поступаються обов’язкам працівникам багатьох інших професій.
Розпочинаючи із здійснення управління тракторами, комбайнами або спеціальними автомобілями, трактористи також відповідають за роботу з різним оснащенням: сівалки, культиватори, плуги; вони проводять підготовку транспортних засобів до роботи в полях, у лісах, на фермах тощо.
За трактористом залишається діагностика робочого стану ввіреної сільськогосподарської машини та проведення ремонтних робіт у разі поломки техніки.
Оплата праці трактористів-машиністів на механізованих роботах проводять по тарифних розрядах робіт, диференційованих з урахуванням потужності тракторів, комбайнів та іншої техніки.
У тих випадках, коли на період масового збирання урожаю у зв'язку з виробничою необхідністю для роботи на комбайнах призначають помічників трактористів-машиністів, які мають посвідчення трактористів-машиністів, оплату їх праці провадять у розмірі до 80% заробітку трактористів- машиністів, які працюють на комбайнах.
Тракторист — професія затребувана
Водій трактора, тракторист, є людиною, на яку в будь-якому випадку буде попит: статус України як аграрної держави дає зрозуміти, що і пропозицій вистачатиме.
Професійні фахівці є шанованими людьми та, попри різноманітні розмови, спроможні своєю працею заробляти пристойні кошти.
© Богдан Ковальчук, Zemliak.com, 2021.