Опішня | Фестиваль борщу та екскурсія до музею гончарства

Селище Опішня на Полтавщині вже давно стало невід'ємною локацією багатьох туристичних маршрутів. 

Саме це село колись стало центром українського гончарства, тож тепер його славу усіляко відроджують. До всього додаться безліч цікавих і креативних заходів.

Так, наприклад, у середині серпня в «Лялиній Світлиці» пройшов уже добре знаний фестиваль борщу — «Борщик у глиняному горщику 2021». 

Цьогоріч тут можна було продегустувати аж 80 різновидів борщу!

Борщ із салом та хлібом

Родзинка такого фестивалю — приготування борщів у горщиках у печах за оригінальною народною рецептурою.

Учасниці з Полтавщини, Черкащини,  Житомирщини, Запоріжчини, Київщини готували по 3 різновиди борщу в трьох глиняних горщиках одночасно: борщ скоромний (з м’ясцем, звичний для звичайної української родини),  борщ пісний (такий, що готують для родини часто), борщ особливий (за маминою, свекрушиною, бабусиною, тобто апробованою часом, технологією приготування).

Також на гостей чекав борщ з вудженою перепілочкою.

Водночас гості фестивалю борщу могли спостерігати за реконструкцією деяких фрагментів народного весілля.

Весільний коровай
Ось так господині раніше готували різні види хліба до весілля.Весільний хліб

А ще з хліба нерідко готували спеціальні обрядові фігурки.

Фігурки з хліба

Глиняні глечики в ОпішніВідвуідуючи гончарну столицю Опішню, обов'язково треба завітати в Національний музей-заповідник українського гончарства!

«Гончарство Опішні, яке зробило селище столицею українського гончарства, постало світовим мистецьким брендом, увійшло до літопису світової художньої культури, стало етнічним символом народномистецької культури України, є вершинним досягненням мешканців Опішного за всі століття його існування», — переконані музейники.

Жаби з глини

Музей гончарства був заснований у листопаді 1986 року, уже 1989 року набув статусу Державного музею-заповідника українського гончарства, а в 2001 — статусу Національного.

У його створенні й подальшому становленні вагома заслуга генерального директора О. Пошивайла.

Глиняні фігури в ОпішніДо складу Державного музею-заповідника належить Музей мистецької родини Кричевських, присвячений творчому доробку видатної мистецької династії. Музей розташований у будинку, зведеному 1916 року за проектом архітектора Василя Кричевського та технолога-кераміста Юрія Лебіщака у стилі українського модерну.

Для збереження пам'яті про видатних земляків-гончарів відкриті меморіальні музеї-садиби славетної майстрині О. Селюченко та гончарської родини Пошивайлів.

Великий глиняний силует птахи і жінки

Музей-заповідник відкрив свої двері наприкінці ХХ століття й нині став «домівкою» для понад 60 000 унікальних експонатів.

Глиняна ікона

Музейний комплекс українського гончарства складається з шести музеїв, кожен з яких по-своєму цікавий і унікальний. Глиняний човен в ОпішніГлиняний дракон в Опішні

Голова бика з Глини

Креативні скульптури з глини
Скульптури в Опішні

© На екскурсії побував Ілля Єсін. Спеціально для Zemliak.com, 2021.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.