Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
Як ловити рибу в рамках закону?
Щороку в певні періоди в Україні діють обмеження на ловлю риби, а подекуди — навіть повна заборона вилову. Зазвичай це відбувається у весняно-літній та осінньо-зимовий час, що зумовлено нерестом, але крім цього є й інші заборони. Точні дати цих періодів завчасно публікуються в засобах масової інформації та, зокрема, на сайті Держрибагентства. То коли та яку рибу можна ловити і як рибалити, щоб не заробити штраф?
Усіх любителів, для кого риболовля — це не комерційний промисел, а лише хобі та відпочинок, поспішаємо заспокоїти: ловити рибу з берега одній людині з однією вудкою і на один гачок дозволено навіть у нерестовий період. Звісно, якщо ви не зібрались це робити у природоохоронних зонах, водоймах рибних господарств та інших об’єктів, про які ми розкажемо далі.
Довідка:
Аматорське і спортивне рибальство — це ловля риби без застосування спеціального обладнання для промислового вилову (сітки, неводи тощо), забороненого обладнання, що шкодить популяції риби та екології водних об’єктів, завдає рибі хімічних уражень та поранень.
Загальні правила риболовлі
За умови дотримання правил рибальства, на території України спортивна та любительська риболовля дозволена всім. І громадянам України, й іноземцям та особам без громадянства. Обмеження стосується лише осіб, яким не виповнилося 16 років: без супроводу дорослих їм можна ловити рибу тільки з берега.
Рибалити можна цілий рік і в будь-який час доби. І якщо ваша мета — наловити риби для себе, тобто для особистого споживання, то ніяких дозволів на це отримувати не потрібно. Платити за любительський вилов риби у спеціально відведених для цього місцях теж не треба. Дозвіл від органів рибоохорони вам знадобиться лише у разі, якщо ви вирішили рибалити на водоймах, що перебувають у режимі спеціального водокористування.
Також слід знати, що вилов риби може бути платним на тих ділянках водойм, що закріплені за громадськими організаціями. Але особи з інвалідністю I-II групи, діти до 16 років та учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС можуть рибалити там безкоштовно.
Зону і вартість вилову риби на комерційних ставках та озерах встановлює орендар водойми.
Використовувати для риболовлі можна не всі снасті (наприклад, остроги, мережі, косинки — не можна). Влітку на водоймах загального користування рибалкам-любителям можна ловити рибу на донку, вудку чи спінінг, але одна особа має використовувати не більше 5 гачків. Що ж стосується зимового періоду — тут також є нюанси: ловити рибу в цей період можна зимовою вудкою з блешнею, на гачок не більше ніж №10. На одного рибалку — не більше 5 гачків.
Крім цього, заборонено будувати на водоймах загати та гатки, а також ловити рибу, спустивши воду з водойми.
Що ж стосується раків — ловити їх можна руками, волосінню з наживкою, «розщепом» (рогаткою) і спеціальним знаряддям — раколовкою-хапкою. Діаметр цієї раколовки не повинен перевищувати 70 см, а вічко має бути не більшим, ніж 22 мм. За правилами, на одного ловця — максимум 5 снастей.
Ловлю мотиля можна проводити немеханічною драгою діаметром до 70 см.
А для того, щоб водні біоресурси розвивалися і розмножувалися, на сайті Держрибагентства ви можете поглянути на мінімально дозволені розміри виловлених риб. Ця вимога не стосується лише таких видів, як карась сріблястий, сонячний окунь та бичок.
До того ж кожен рибалка має знати й відчуття міри та підкорятися закону: вивезти з собою можна не безмежну кількість наловленого. Наприклад, на водоймах загального користування за добу одній людині дозволено вивезти 3 кг риби та 30 шт. раків. А на водоймах спеціального чи громадського підпорядкування допустимий об’єм улову дещо більший — 5 кг риби та 50 шт. раків.
За перевищення добової норми вилову ви можете отримати не лише штраф, а й будете зобов’язані надати грошову компенсацію за кожен екземпляр, виловлений незаконно (наприклад, за одного карася — 17 грн, а за щуку — 340 грн).
Але одну рибину, вага якої перевищує допустимі норми, дозволяється забрати у якості трофея.
Чи можна ловити рибу на живця? Так, можна, але у якості наживки потрібно брати лише ті види, які не занесені до Правил щодо мінімального допустимого розміру виловленої риби.
Риболовля в Україні: які нові правила пропонує ввести Держрибагентство
Державне агентство рибного господарства на початку червня 2021 року представило проєкт нових правил любительського і спортивного рибальства. Правила не переглядали від 1999 року, а нові вимоги відповідають нормам Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.
Нові правила, запропоновані відомством, передбачають:
- збільшення норми вилову риби з 3 до 5 кг на одного рибалку на добу;
- збільшення норми вилову особливо цінних видів водних біоресурсів до 3 штук;
- зменшення кількості заборонених місць для спортивного та аматорського рибальства;
- уточнення умов здійснення підводного полювання і спортивних змагань;
- збільшення мінімально дозволеного розміру водних біоресурсів для вилову;
- збільшення кількості дозволених гачків, способів вилову.
Де в Україні не можна ловити рибу?
Окрім періодичних обмежень протягом року, в Україні діє постійна заборона на риболовлю на:
- Водоймах господарств, які займаються розведенням риби
- Питних, лікувальних, технічних та інших водоймах спеціального користування
- Водоймах природно-заповідного фонду
- Водоймах, де вилов риби заборонений рибоохороною
- Певних ділянках Київського і Канівського водосховищ
- Водних ділянках, на яких діє заборона, передбачена Правилами любительського і спортивного рибальства (затверджені наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 лютого 1999 року № 19).
Ці правила включають ще кілька заборон. Зокрема, це вилов риби в зимувальних ямах, риболовля в каналах меліоративних систем та шлюзів, теплоелектроцентралей, електростанцій. Також правила забороняють рибалити в новостворених водосховищах (доки не буде особливого розпорядження), водоймах зони відчуження Чорнобильської АЕС та в межах режимних зон охорони й мостів, які охороняються.
Правила любительського та спортивного рибальства забороняють і ловлю риби в радіусі 500 м довкола риборозплідних господарств. За законом на таких ділянках мають бути спеціальні знаки й таблички, які вказують на обмеження вилову риби.
Яку рибу та якими методами заборонено ловити?
На водоймах загального користування в Україні заборонено вилов осетрових та їхніх гібридів. А також, звісно, не можна ловити види, занесені до Червоної книги України (мінога українська, марена дніпровська, карась золотий, минь річковий, стерлядь прісноводна тощо). За вилов червонокнижних видів риб передбачені штрафні санкції у розмірі від 74 до 48 000 грн, залежно від конкретного екземпляра.
Крім цього, є норми та вимоги і щодо знарядь та способів ловлі риби. Зокрема, не можна застосовувати вибухові та отруйні речовини, колючі та промислові знаряддя (острог, сітки, верші, неводи, бредень, «павук», «екран», волок, «парашут» тощо), електрострум та пневматичну й вогнепальну зброю (крім гарпунних підводних рушниць). Також не можна ловити рибу методом багріння колючими знаряддями (наприклад, драчем).
Заборонені знаряддя для ловлі риби:
- ятір (сітка, виготовлена з плетених вербових прутів або дроту, натягнута на обруч);
- «доріжка» (волосінна зяброва сітка, яка випускається у воду і витягується на гумовому амортизаторі)
- «павук» (розміром більше 1х1 метрів, з вічком понад 10 міліметрів)
- «парашут» (конусоподібна мережева снасть, діаметром від 5 до 10 метрів, по периметру якої розташовані свинцеві грузила. Застосовують, як правило, на швидких річках, перекатах, накидаючи на обрану ділянку акваторії. По грузилам затягується мотузка і риба опиняється в сітці)
- «екран» або «телевізор» (маломірна прямокутна зяброва сітка з поплавками по верхньому ряду і вантажем внизу. Запускається і витягується з водойми на гумовому амортизаторі)
- «косинка» (різновид «телевізора» трикутної форми, використовується переважно для підлідного лову риби біля дна)
- будь-які промислові відціджуючі (неводи, бредні, волока) і ставні (тристінки, путанки) сітки
- острога або ості (подоба вил із зазубреними вістрями)
- перемет (донна снасть з гострими гачками, які прив'язані до шнурів)
- драч (колюче знаряддя для вилову методом багріння. Наварені на важку блешню великі гострі гачки. Більша частина риби, що потрапила на драч, зривається і гине від отриманих ран)
- електровудка (пристосування для вилову риби у водоймах за допомогою потужного електророзряду. Залежно від потужності, це знаряддя лову здатне знищити все живе – від риби та ікри, до планктону і найдрібніших мікроорганізмів в радіусі від 5 до 20 м).
Тимчасові обмеження риболовлі
Як ми вже згадували, періодичні обмеження та заборони на рибальську діяльність в Україні набувають чинності під час нересту. В цей період важливо створити сприятливі умови водних біоресурсів та максимально захистити й зберегти всі види риб.
У цей час не можна займатися промисловим виловом риби та рибалити в зимувальних ямах. Ловити рибу в нерест можна тільки з берега, однією поплавковою вудкою, спінінгом чи донкою на один гачок. Зазвичай весняно-літній нерестовий період на водоймах загального призначення триває з 1 квітня до 10 червня, але термін може змінюватися, залежно від метеорологічних умов. Осінньо-зимовий нерест зазвичай триває з 1 листопада і до кінця зимового періоду.
Довідка: у холодну пору року риба стає дуже вразливою, тому що в неї знижується активність, реакція на подразники, майже повністю припиняється споживання їжі тощо. Через це риба збирається у зграї і відправляється на зимівлю в зимувальні ями.
Інтерактивні карти розміщення зимувальних ям можна знайти на сайті Держрибагентства.
Також діють обмеження на лов раків у нерест, у період виношування ікри та під час першої й другої линьки. Не можна ловити раків і в темний час доби із підсвічуванням (за годину до сходу і через годину після заходу сонця). Така ж заборона рибалити у темний час доби стосується і ловлі риби з човнів та іншого водного транспорту на Чорному й Азовському морях.
Підводне полювання та риболовля з човна
Для того, щоб займатися підводним полюванням, вам у першу чергу, знадобиться посвідчення підводного мисливця. Для любительської та спортивної риболовлі підводне полювання не заборонено, але згідно з Правилами, робити це потрібно пневматичними гарпунними рушницями й без акваланга. І звісно, не рибалити в нерест, не ловити рибу в зимувальних ямах тощо, тобто дотримуватися всіх загальних правил риболовлі.
Ловля риби з човна також заборонена у нерест, на зимувальних ямах та під час закритої навігації на водоймах. Крім цього, як ми вже згадували, рибалити на човні можуть лише особи, яким виповнилося 16 років.
Важливо: у вас має бути чіткий реєстраційний номер плавзасобу, з якого ви будете рибалити.
І наостанок своєрідна пам’ятка рибалці:
- Пам’ятайте, що любительська риболовля в Україні дозволена на будь-яких водоймах і в будь-яку пору року і час доби, за умови, що ви дотримуєтесь всіх правил та законодавчих норм щодо вилову риби. Тобто не ловите рибу забороненими методами, не перевищуєте дозволену кількість гачків тощо.
- Більшість обмежень щодо знарядь для ловлі риби стосуються нерестового періоду.
- Любителі-рибалки не повинні нічого і нікому платити за можливість порибалити. Жодних дозволів на такий вид діяльності також отримувати не потрібно.
- Якщо на орендованих ставках розводять рибу, то рибалки-любителі все одно мають право безплатно порибалити там, адже частина риб розмножуються у водоймі природнім шляхом (карась, плітка, окунь, щука тощо). Тому за законом, рибалити на таких ставках можна, тільки не ловити ті види, які вирощують і розводять штучно. А якщо такий екземпляр попався на гачок — його потрібно буде відпустити назад до водойми.
- До того ж, за законом в Україні дозволяється орендувати ставки лише для розведення певних видів риб — білого амура, товстолоба та коропа. І на вимогу рибалки-любителя орендатор зобов’язаний пред’явити акт зариблення ставка державного стандарту, де вказано яким видом риб і коли було зариблено ставок.
- Якщо виникають будь-які непорозуміння, вам забороняють ловити рибу без законних на те підстав і домовитися мирним шляхом не вдається — впевнено викликайте поліцію.
Тож знайте свої права і обов’язки, дотримуйтесь їх і будьте бережливими до природи та водних біоресурсів. Гарного вам кльову та улову!
© Вікторія Сумченко, Zemliak.com, 2021.