10 обов'язкових справ у саду під час відлиги та після неї

До морозів господарі та господині готуються ще з осені, тому добре вкриті рослини досить непогано переносять низькі температури. А от відлига, яка давно вже не рідкість у наших краях, може завдати чималої шкоди і навіть призвести до загибелі рослин.

Що робити в саду та городі під час підвищення температури, щоб допомогти рослинам?

Чим небезпечні зимові відлиги

Відлига, яка несподівано настала посеред зими або ще гірше ближче до її кінця, може призвести до серйозних наслідків. Давайте розберемося, чим же такі небезпечні відлиги?

Рослини взимку перебувають у стані спокою. Несподіване підвищення температури, особливо наприкінці зими, може стати сигналом для рослин, що почалася весна, — і вони прокидаються від зимової сплячки. У стовбурах, гілках дерев і кущів відновлюється життєдіяльність, починається рух соку, набухають плодові та ростові нирки. 

Похолодання, що настало після відлиги, призводить до того, що сік у тканинах рослин замерзає, — вони отримують пошкодження, що надалі позначається на їх розвитку та врожаї. Найчастіше подібні проблеми виникають з південними рослинами, які звикли до коротких зим і відлигу сприймають як початок весни.

Підвищення температури призводить до танення снігового покриву і, як наслідок, надалі до вимерзання рослин, у яких зменшився або зовсім розтанув захисний сніговий шар.

Похолодання, що настало після відлиги, стає причиною появи крижаної кірки, яка перешкоджає проникненню повітря до коріння рослин. Через порушення повітрообміну зимостійкість останніх знижується.

Підвищення температури викликає пробудження і патогенної мікрофлори. Результатом її життєдіяльності може стати загнивання культур, особливо теплолюбних, як, наприклад, троянди.

Небезпечна відлига і для рослин, які вкриті товстим шаром мульчі. Під цією захисною «ковдрою» при підвищенні температури починається розвиток грибків, відбувається випрівання і навіть загибель рослини. Такі ж проблеми можуть виникнути і в тому випадку, якщо відлига настала після сильного снігопаду, що накрив насадження щільним шаром снігу.

Що робити в саду та городі під час відлиги

Вживати термінових заходів потрібно відразу, як тільки ви дізналися про майбутнє потепління.

  • Затініть дерева

Дізнавшись про наближення відлиги, відразу ж займіться затіненням садових культур від яскравих сонячних променів. При правильній підготовці затінення допоможе на тиждень-півтора відтягнути початок руху соку. А за цей час, якщо пощастить, відлига закінчиться і знову похолодає.

Найпростіший спосіб — укутати рослини будь-яким білим покривним матеріалом: спанбондом, лутрасилом, агроспаном тощо. Однак такий варіант найчастіше використовують для молодих дерев та чагарників.

Дорослим деревам для захисту від сонця потрібний більш серйозний захист. Спробуйте варіант, що складається із двох шарів. Спочатку стовбур потрібно штучно «обморозити». Для цього підгребіть до нього велику кількість снігу, щоб вийшов пагорб заввишки приблизно з людський зріст. Потім кілька разів полийте водою, щоб утворився крижаний покрив. Після цього обморожений горбок накрийте руберойдом або шаром тирси. Такий захист допоможе дереву максимально безболісно пережити потепління, хоча, швидше за все, периферійні гілки, що залишилися без специфічного «захисту», постраждають.

Для великих ягідних кущів також підійде подібний спосіб захисту: закидайте їх снігом, полийте водою для утворення кірки льоду і засипте тирсою або торфом. Такий захисний шар затримає прогрівання ґрунту та початок руху соку.

  • Утрамбуйте сніг

Якщо обіцяють нетривалу відлигу, то захистити дерева та чагарники допоможе сніговий покрив. 

Накидайте в пристовбурне коло більше снігу і сильно втопчіть його. Спресований, щільний сніг погано проводить тепло, тому земля в зоні коріння довше залишається промерзлою.

  • Відведіть талі води

У деяких рослин, наприклад, вишні та абрикоса, коренева шийка в умовах підвищеної вологості може почати підпрівати. Щоб допомогти таким вразливим культурам, під час відлиги зробіть канавки, по яких тала вода йтиме від зони кореневої шийки та коріння. Відвести воду, якщо вона довго не сходить, потрібно і від клумб або грядок з багаторічними рослинами.

  • Провітріть укриття

Укриття для квітів може під час відлиги сильно нашкодити рослині: під нею утворюється конденсат та розвиваються гнилі. Якщо не вжити жодних заходів, квітка просто загине.

Щоб цього не сталося, при тривалій відлизі регулярно провітрюйте укриття: вдень на кілька годин відкривайте його з торців.

  • Замініть намоклий утеплювач

Якщо для укриття рослин на зиму ви застосовували солому або тирсу, обов'язково перевірте такі укриття. Ці матеріали під час дощу (а таке під час відлиги теж трапляється) або танення снігу сильно намокають і з часом починають загнивати. Підвищена вологість може призвести до випрівання і загибелі рослин, що знаходяться в укритті. Щоб цього не сталося, замініть намоклий наповнювач на сухий.

Що робити в саду та городі після відлиги

Морози, що прийшли після відлиги, можуть принести багато шкоди вашим рослинам.

  • Видаліть крижану кірку

Мороз, що настав після відлиги, перетворює талу воду в лід — і на поверхні ґрунту утворюється суцільна крижана кірка. Вона перешкоджає надходженню кисню до рослин, що призводить до придушення їхнього дихання. Крім того, рослина, що вмерзла в лід, може загинути від сильного механічного тиску крижаної кірки.

Щоб рослини не задихнулися і не загинули від механічної дії, обов'язково руйнуйте крижаний шар відразу після утворення.

  • Оновіть захисний шар 

Дощі під час відлиги можуть змити шар засобів захисту, покликаний захистити дерева від згубних променів лютневого або березневого сонця. Обійдіть сад та огляньте дерева. Багатьом із них знадобиться новий шар.

  • Обробіть сад бордоською сумішшю

Навесні ослаблені відлигою дерева обробіть 3%-ним розчином бордоської суміші. Цей засіб захистить садок від грибкових захворювань та комах-шкідників, що зимують на деревах. На відміну від більшості дорожчих препаратів, бордоська суміш ефективна при температурі трохи вище 0°С.

  • Підгорніть коріння

Багаторазові відлиги, що чергуються з похолоданнями, часто призводять до того, що коріння деяких рослин виявляється на поверхні землі, оголюється і рветься. Зазвичай це відбувається з тими екземплярами, які були посаджені восени занадто пізно і не встигли добре прижитися на новому місці.

Як тільки відтане ґрунт, слід відразу ж підсапувати такі рослини або вкрити їх додатковим шаром органічної мульчі, добре заглибивши коріння.

  • Підживіть рослини

На початку вегетаційного сезону підгодуйте рослини, які постраждали від відлиг.

Велику користь їм принесуть позакореневі підживлення азотним добривом, у поєднанні із внесеним під корінь повним мінеральним добривом. Проведіть дві такі обробки, дотримуючись між ними інтервал у 3 тижні.

Відлига для саду та городу небезпечніша за мороз. Допоможіть своїм рослинам мінімізувати її наслідки.

(с) Катя Капустіна, Zemliak.com, 2023. 

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.