Документи на землю втрачено: що робити

Підтвердити те, що людина має у власності земельну ділянку, можуть відповідні документи — державний акт встановленого зразка або витяг (свідоцтво) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно і витяг з кадастру. При цьому вся відповідальність за цілісність цих документів лежить на самому власнику.

Однак через низку причин може статися так, що документи буде втрачено: їх можуть загубити, викрасти чи просто випадково зіпсувати. 

У будь-якому випадку документи треба відновити. Але як це зробити? Розбираємося разом із Zemliak.com.

Отримати дублікат документів на землю

У разі втрати оригіналу документа на землю, доведеться послуговуватися дублікатом. 

Чіткого визначення терміну «дублікат» в чинному законодавстві не існує. Але у юриспруденції дублікатом є другий примірник документа, що має таку саму юридичну силу як оригінал. Тобто, дублікат документа містить ті ж відомості, що й оригінал документа.

Фактично видача дубліката полягає у відтворенні тексту документа, дублікат якого видається, що спрямоване на відновлення такого документа у випадку неможливості використання останнього з певних причин.

Порядок дій при втраті документів на землю

Для того, щоб відновити втрачені документи на землю, традиційно треба пройти кілька «бюрократичних» етапів. На це може піти не менше 1 тижня. А вартість складатимуть, в основному, обов’язкові платежі до бюджету, у випадку, коли ви самі займатися цим процесом. Якщо ж власник земельної ділянки звернеться до спеціалізованої фірми, то доведеться ще заплатити за надані послуги.

Правовстановлюючі документи, що були викрадені або загублені підлягають відновленню, але для цього треба розуміти алгоритм і діяти крок за кроком. Тож відновлення втрачених документів на земельну ділянку складається з наступних етапів:

  1. Перше що треба зробити — написати заяву в правоохоронні органи про викрадення чи загублення документів. Також можна подати оголошення про втрату до місцевої друкованої газети і обов’язково зберегти примірник. Такі дії підтверджують відсутність у власника документів на нерухоме майно і необхідність їх відновлення
  2. Отримати дублікат втраченого документу в органі, який його видав.
  3. Необхідно внести дані про землю чи будинок документи, на які було втрачено до Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно. Слід написати заяву до відповідного органу. 
  4. У випадку коли був втрачений державний акт, тоді потрібно звернутися до районного управління Держгеокадастру та отримати копію державного акта чи довідку, що оригінал не зберігся. Необхідно отримати також і витяг з Державного земельного кадастру. Крім цього може знадобитися звернення до архіву місцевого органу самоврядування для отримання копії рішення про передачу вам у власність землі.
  5. Якщо був втрачений договір купівлі-продажу, дарування чи інший, потрібно звернутися до нотаріуса, який супроводжував земельну транзакцію для отримання дубліката.
  6. Зібраний пакет документів із копією паспорту, ідентифікаційного коду, квитанцією про сплату послуг та мита і заяву встановленого зразку треба подати державному реєстратору для реєстрації. А після державної реєстрації варто отримати виписку про реєстрацію документів на земельний об’єкт у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Куди звертатись у разі втрати документів

Заяву про відновлення втрачених документів слід подавати до Держгеокадастру або органів місцевого самоврядування області, де розташована земля, залежно від того, які саме документи необхідно отримати.

Залежно від типу документу, що посвідчує ваше право власності на землю та року його видачі є різні шляхи отримання дублікатів.

Варіант 1

Копію сертифікату, що був виданий до 1998 року, отримати досить складно. Такі документи видавали районні державні адміністрації (РДА), які упродовж реформи децентралізації передали все своє майно та інформацію місцевим громадам. Тобто РДА просто можуть уже не мати бланків потрібного зразка для виготовлення копії документа на землю.

Варіант 2

Отримати архівну копію державного акта, виданого до 2013 року, можливо у районному відділі Держгеокадастру наступним чином:

  • взяти паспорт та ідентифікаційний код
  • написати заяву на отримання завіреної копії з архіву
  • замовити витяг у реєстратора Держгеокадастру (зверніть увагу: не з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а з реєстру Держгеокадастру)
  • отримати затверджену копію всіх документів, які проходили через Держгеокадастр

Важливо: якщо кадастровий номер відсутній, необхідно замовити його виготовлення.

Варіант 3

Після 2013 року оригінал витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно видається одноразово з реєстру речових прав. Але інформацію у вигляді інформаційної довідки про речові права на земельну ділянку можна отримати безліч разів у ЦНАПі

Важливо: здійснити правочини (здати в оренду, купити або продати земельну ділянку тощо) на основі інформаційної довідки в деяких випадках буде зробити проблематично або взагалі неможливо.

При відновленні документів на право власності земельної ділянки іноді може виникнути потреба присвоїти кадастровий номер земельній ділянці (коли такого не було раніше), виконати кадастрову зйомку ділянки чи взагалі виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду або власність.

Коли отримати дублікат неможливо

Бувають випадки, коли оформити дублікати загублених правовстановлюючих документів не є можливим у силу різних причин.

У такому випадку варіантом розв'язання проблеми служить подача до суду позовної заяви про визнання права власності на об'єкт нерухомості або про встановлення юридичного факту. Рішення суду при цьому стає правовстановлюючим документом.

Так, згідно з ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Зі змісту ст. 392 Цивільного кодексу України вбачається, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Людина може подати позов про визнання права власності на об’єкт нерухомості або про встановлення юридичного факту. 

Згідно з Цивільним процесуальним кодексом України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред’являють за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов’язані між собою позовні вимоги пред’явлені одночасно щодо декількох об’єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об’єкта, вартість якого є найвищою.

Метою такого позову є усунення невизначеності відносин права власності щодо індивідуально-визначеного майна, власником якого є позивач, або отримання документа, що засвідчує його право власності та був раніше втрачений ним. 

Позов про визнання права власності є речово-правовим, вимоги якого звернені не до відповідача, а до суду, який має підтвердити наявність у позивача права власності на відповідне майно.

Позивачем у позові про визнання права власності є власник майна, який втратив документ, що засвідчує його право власності на майно.

В разі втрати правовстановлюючого документа позивач звертається до суду, як правило, у зв’язку з неможливістю реалізації ним свого права власності. 

У таких випадках суб’єктивне право власності іншими особами не порушується, однак, відповідачами в таких справах є особи, які не визнають належності на праві власності майна позивачу у зв’язку з відсутністю у нього відповідного документа.

За загальним правилом судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне право власності, набуте раніше на законних підставах, у випадках, коли це право не визнається, заперечується або оспорюється. Рішення суду при цьому стає правовстановлюючим документом.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.