Як приватизувати земельну ділянку у 2021 році: покрокова інструкція

Існує чітко визначений алгоритм, як приватизувати земельну ділянку, тобто отримати у приватну власність земельних ділянок з державної або комунальної власності. 

Про це розповіли юристи Координаційного центру з надання правової допомоги у рамках проекту «Безоплатна правова допомога».

Відповідно до статті 121 Земельного Кодексу України кожен українець може безкоштовно отримати землю і одночасно приватизувати 6 земельних ділянок різного призначення, тобто передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм, провадиться один раз по кожному виду використання.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться в межах норм безоплатної приватизації. А норми безоплатної приватизації за Земельним кодексом України такі:

  • для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю);
  • для ведення особистого селянського господарства — не більше, ніж 2 га;
  • для ведення садівництва — до 0,12 га;
  • для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;
  • для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,1 га.

При цьому під одну мету можна приватизувати безкоштовно тільки одну ділянку, і не має значення чи є у когось з ваших членів сімї вже земельні ділянки.

Як знайти вільну землю?

Для того щоб отримати земельну ділянку, перш за все, потрібно знайти вільну земельну ділянку та визначитись із цільовим призначенням та її орієнтовними розмірами.

Шукати вільну ділянку потрібно самостійно, зайшовши на публічну кадастрову карту (бажано зареєструватись у системі) та обравши в конкретному населеному пункті чи за ним вільну земельну ділянку, виділивши її маркером у тому місці, яке ви знайшли. Це будуть графічні матеріали. Викопіювання із Публічної кадастрової карти України є належним документом. 

Якщо ви не зможете це зробити самостійно то можете звернутися до територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Держгеокадастр та замовити графічні матеріали - викопіювання з кадастрової карти або плану. Вартість такого викопіювання становить — 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Приватизація землі: крок за кроком

Для приватизації земельної ділянки вам необхідно здійснити такі дії :

  • Звернутися до міської ради, сільської чи селищної ради із письмовою заявою для надання дозволу на розробку проекту землеустрою. У заяві має бути зазначено цільове призначення земельної ділянки, орієнтовні розміри, графічні матеріали (наприклад, викопіювання із Публічної кадастрової карти), а до заяви мають бути додані копії документів, що посвідчують особу.

Протягом  місяця відповідний орган місцевого самоврядування має прийняти рішення про надання дозволу або про відмову у наданні такого дозволу.

  • У разі прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки потрібно замовити в землевпорядній організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
  • Проект відведення земельної ділянки підлягає погодженню з управлінням Держгеокадастру та управлінням комунальної власності та архітектури вашої місцевості. Хоча відповідно до прийнятого законопроекту №2194 невдовзі цю вимогу скасують.

Але поки протягом 10 робочих днів з дня одержання проекту або його копії відповідні органи зобов’язані безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні.

  • Для подальшої реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі необхідно звернутися до відповідного  управлінням Держгеокадастру із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру:
  • оригіналом документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (погоджений проект землеустрою, за потреби, позитивний висновок експертизи);
  • документацією із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Строк розгляду заяви — 14 днів. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється безоплатно.

Крім того, на підтвердження державної реєстрації Вам безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в якому зазначаються відомості внесені до Поземельної книги, зокрема, кадастровий номер. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

  • Наступний крок — це затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Для затвердження проекту землеустрою необхідно надати до відповідного державного органу клопотання про затвердження проекту землеустрою. До клопотання додаються:
  • екземпляр погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
  • витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Строк розгляду клопотання: протягом 14 днів з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішення про затвердження проекту землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянку у власність чи у користування.

  • Для реєстрації права власності на земельну ділянку необхідно звернутися до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування за місцем проживання або до нотаріуса.

Перелік необхідних документів:

  • заява встановленої форми;
  • документ, що посвідчує особу;
  • засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки;
  • витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
  • документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно — в розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Строк розгляду: до 5 робочих днів з дня подачі документів.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.