Круті проекти у сільських громадах: 10 історій успіху

Реформа децентралізації в Україні, запущена ще в 2015 році, допомогла багатьом громадам вибрати свій шлях для розвитку, створити багато корисних проектів для своїх мешканців.

У 2020 році Асоціація міст України за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку створили «Книгу успіхів: короткі історії про те, як децентралізація впливає на життя громад».

Фактично це є збірка прикладів успіхів громад в результаті децентралізації фінансів і повноважень. Таким чином автори демонструють позитивний вплив реформ на життя людей та розвиток громад. Видання було підготовлено в рамках Проєкту USAID ПУЛЬС.

Отож, разом із сайтом Земляк розкажемо про деякі історії успіху сільських і селищних громад в Україні завдяки децентралізації.

Підприємство з розливу питної води

Вільшаницька сільська громада, Львівська область

У селі Вільшаник, що є адмінцентром ТГ, завершено пусконалагоджувальні роботи в новому цеху з розливу якісної питної води «Краплинка Карпат». Неподалік села є природнє джерело, вода якого корисна для здоров’я. Підприємці протягнули водопровід до безпосереднього місця розливу.

На станції буде створено близько десяти робочих місць для жителів села. Податки сплачуватимуться в бюджет об’єднаної територіальної громади.

Відкрито нову фабрику

Слобожанська селищна громада, Дніпропетровська область

Один із лідерів українського кондитерського ринку запустив нову фабрику на території Слобожанської ТГ. Площа об’єкта — 10 тис. м², а потужність виробничих ліній дозволяє випускати 1,8 тис. т продукції на місяць. Також тут обладнано офісні приміщення, окремий склад для зберігання сировини і склад готової продукції. Нове виробництво передбачає створення 240 робочих місць.

ІТ-управління земельними ресурсами

Шахівська сільська громада, Донецька область

Для реалізації завдань Стратегії розвитку Донецької області Шахівська ОТГ працює над впровадженням інструментів ефективного управління земельними ресурсами. Було створено робочу групу, до якої входять представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та ініціативні жителі громади. В рамках проєкту для впорядкування інформації щодо наявних земельних та інших ресурсів впроваджується геоінформаційна система. Доступ у до неї забезпечено через офіційний сайт ОТГ.

Мобільне інформування жителів громади

Веселівська селищна громада, Запорізька область

У Веселівській ТГ ще у 2018 році було запущено мобільний додаток «Моє Веселе». Там легко можна знайти багато корисної інформації: розклад руху автобусів, новини громади тощо. У період карантину додаток адаптовано так, щоб легко і зручно інформувати жителів про перебіг епідемії, проводити роз’яснювальну роботу щодо протидії поширенню COVID-19.

Діджиталізація збільшує доходи громади

Гнідинська сільська громада, Київська область

Село Гнідин, яке входить до Золочівської громади, збільшило доходи з податків завдяки діджиталізації.

Місцеве керівництво вирішило йти в ногу з часом і за власні кошти придбало програму документообігу. На це було витрачено 180 тис. грн. Завдяки такій інновації вдалося збільшити доходи з податків: земельного та нерухомості. Господарську книгу було переведено у онлайн-формат. У програмному комплексі громада самостійно вираховує податки, аналізуючи актуальні дані, і передає у фіскальну службу.

QR-код для моніторингу новин

Руськополянська сільська громада, Черкаська область

Громада створила інтерактивного гіда у форматі QR-коду, який дозволяє ознайомитися з актуальними новинами в муніципалітеті. Усі бажаючі можуть дізнатися багато нового і цікавого, завантаживши через цей код інформацію на свій смартфон. Для цього треба навести камеру смартфона на QR-код, який перенаправить на офіційний сайт Руськополянської ОТГ. Також через такі коди можна переглянути на YouTube-каналі відео про життя громади.

Офіційні інформаційні ресурси громади

Смизька селищна громада, Рівненська область

Громада затвердила офіційні інтернет-ресурси ОТГ: сайт селищної ради та сторінку в соціальній мережі «Facebook». Тільки на цих джерелах Смизька селищна рада розміщує інформаційні повідомлення, оголошення, новини, що стосуються її діяльності та несе відповідальність за інформацію. Також для зручності комунікації з керівниками комунальних закладів та керівниками відділів Смизької селищної ради з метою оперативного висвітлення актуальної інформації було прийнято розпорядження про надання інформації про заходи, події, новини та оголошення на окрему електронну адресу.

Також активісти Смизької ОТГ спільно з благодійниками провели благодійну акцію «Велик медику», в рамках якої фельдшерам сіл Миньківці і Шепетин було передано велосипеди для використання в роботі. Такі подарунки стали в нагоді медпрацівникам, адже зона обслуговування пацієнтів не обмежена одним селом. Велотранспорт дозволяє бути мобільнішими та швидше добиратися на виклики, щоб надавати медичну допомогу.

Нова амбулаторія

Грабовецька сільська громада, Львівська область

У с. Конюхів, що входить до складу Грабовецької ОТГ, відкрито новозбудовану амбулаторію.

Вартість будівництва та облаштування медичного закладу склала 6,6 млн грн. Кошти були виділені на умовах співфінансування з державного бюджету в рамках програми «Підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській медицині» та з бюджету громади.

Амбулаторію забезпечено усім необхідним для надання медичної допомоги, також тут передбачено житло для лікаря. Службове авто було придбано ще минулого року.

Розвиток телемедицини

Михайлівська сільська громада, Запорізька область

На умовах співфінансування з державного та місцевого бюджетів у Михайлівській амбулаторії запрова-

джується телемедицина. Обладнання для обстеження пацієнта включає: дистанційний термометр, пульсоксиметр, спірограф, тонометр, дерматоскоп, електрокардіограф. Результати обстежень пацієнта лікарі сімейної практики за потреби одразу надсилають в обласний реперфузійний центр для отримання консультації від вузькопрофільного спеціаліста. Впровадження телемедицини дозволяє спростити доступ пацієнтів на первинній ланці до лікарів-спеціалістів та кращого досвіду надання медичної допомоги.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.