Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
російське насіння в українській землі: Як любов до Ізюма та мистецтво Гамлета Зіньківського єднають аграріїв в Україні
Один із найвідоміших сучасних українських стріт-арт художників Гамлет Зіньківський із уламків російських снарядів створив картину «російське насіння в українській землі». За ініціативи Latifundist Media і завдяки вітчизняним агрокомпаніям та приватним благодійникам ця картина має за мету зібрати 1,5 млн грн (!) — ці кошти підуть на забезпечення добровольчого підрозділу «Фрайкор».
Картина «Російське насіння в українській землі»
«російське насіння в українській землі» — це, на перший погляд, пофарбоване білою емаллю дерев’яне полотно розміром 100х120 см, пронизане уламками справжніх російських снарядів, зібраних самим митцем в Ізюмі.
Але ця картина Гамлета Зіньківського є потужною художньою метафорою. Вона створена з уламків металу, які художник збирав у звільненому від російської армії місті Ізюм на Харківщині. Ці уламки — залишки військових дій, гострі й небезпечні, нагадують про агресію країни-терориста росії, що проникла в українську землю. Гамлет називає їх «російським насінням» — символом насильства, яке, як бур'ян, необхідно викорінювати, щоб земля могла відновитися.
Ця робота Гамлета Зіньківського водночас стала символом любові до рідного краю та закликом до змін. Картина — не просто арт-об'єкт, а глибоке мистецьке висловлювання, яке глибоко відображає реалії сучасної України.
Картина — це не лише візуальне мистецтво, але й концептуальний твір. Вона втілює ідею очищення землі, перетворення болю і руйнування на силу відродження. Образ металевих уламків у картині стає символом подолання труднощів і прагнення до свободи, гармонії та процвітання.
Робота має сильне емоційне та соціальне забарвлення. Її створення супроводжувалося збором коштів для допомоги українським військовим, що ще більше посилює її значущість як мистецького і соціального проєкту.
Що пов’язує митця Гамлета Зіньківського та місто Ізюм
Гамлет часто буває в Ізюмі — місті, яке стало йому рідним ще до повномасштабного вторгнення. Із 2017 року він малює на вулицях міста свої роботи, а після деокупації частини Харківщини продовжив сюди приїжджати у справах та для натхнення.
Якось навесні 2023 року Гамлет подзвонив до свого бізнес-партнера Дмитра Кабанця, засновника мережі кав’ярень Makers, і сказав, що треба відкривати ще одну кав’ярню.
— Уже є три кав’ярні в Харкові. Поки досить.
— Друже, про Харків мови нема.
— Гамлете, у Києві тим паче ми відкриватися не будемо.
— Ми відкриємося в Ізюмі!
— Хто буде купувати каву там, де після деокупації живуть завдяки гуманітарці?
— Військові.
— Ні, ми не будемо наживатися на військових. Я так не хочу.
— Подумай.
— Слухай! Зробимо ціни на каву такі самі як у Харкові, але на зроблені в ізюмській кав’ярні гроші ми будемо створювати кавові дріпи і передавати нашим захисникам на фронт.
Отож, спершу з ініціативи Гамлета в 2023 році відкрили ще одну кав’ярню в деокупованому місті на Харківщині. Щоправда, спочатку вийшов Куп’янськ і вже за рік — Ізюм.
Процес підготовки до відкриття куп'янської кав’ярні Makers був дуже життєствердний: «Це був такий собі сюрреалізм. Я малюю стіни, бариста налаштовують кавомашини, а на фоні лунають вибухи — фронт близько».
А вже в 2024 році разом із Дмитром Кабанцем відкрили кав’ярню в деокупованому Ізюмі. Довго шукали приміщення, знайшли дуже велику будівлю. Запартнерилися із молодим харківським дизайнером, разом зробили там ремонт. Тому тепер в Ізюмі є кав’ярня Makers.
«Люблю Ізюм. І своєю творчістю привертаю увагу до цього міста, аби допомогти йому», — каже Гамлет.
Гамлет хвалиться, що всі журналісти із провідних світових медіа мають фото з кав’ярень Makers — так світ побачив на шпальтах видань їхній бізнес. Бо коли його просять дати інтерв’ю, то він призначає зустрічі винятково у цих закладах.
Власне, каже, що уся його творчість — це не про можливість заробити, а зробити корисну справу. Ось, наприклад, ця ідея переродилася у картину «російське «насіння» в українській землі»
Як народилася ідея унікальної картини з уламків російської зброї
Перед виставкою своїх робіт у Стокгольмі, запланованою на лютий-2024, Гамлет, гуляючи в Ізюмі, почав збирати уламки від російських снарядів на вулицях. Подарувати їх як сувенір — це, як він уявив, буде найкращим способом показати іноземцям те, що відбувається в час війни, яку росія розв’язала на українській землі.
«Я подумав, що уламки — це найкращий сувенір із України. Цей страшний рваний метал — дуже гострий і ним можна легко порізатися… І це справжня моя Україна! Вона така колюча, гостра і болісна…», — пояснює свій вибір митець.
Одного разу Гамлет гостював в Ізюмі разом із іноземцями. У якийсь момент вони зацікавилися, чим і навіщо цей молодий чоловік займається.
— Навіщо ви це робите? Щось придумали? Буде якась нова робота?
— Ні, це просто, щоб очистити мою землю.
Гамлет каже, що його нові друзі зі Швеції так прониклися цією думкою, що… теж почали виковирювати рештки снарядів із землі та будівель разом із ним.
Зрештою, під час кожного свого візиту в Ізюм Гамлет завжди виділяє у своєму графіку мінімум годину — для того, щоб збирати уламки й очищати своє улюблене місто від вбивчого металу.
«Одного разу я роздивлявся зібрані уламки, не маючи уявлення, що робитиму з ними далі… Але в момент майнула думка, що це… російське насіння в нашій землі! І воно прям мені вистрелило!», — пояснив художник.
Так Гамлет Зіньківський оформив зібрані в Ізюмі уламки російської зброї в картину з максимально лаконічною, зрозумілою аграрною назвою — «російське «насіння» в українській землі».
Ця концепція резонувала і надихнула багатьох, зокрема місцевих фермерів і благодійників, які долучилися до реалізації проекту.
Спочатку митець показав свій витвір другові із аграрного бізнесу і… запропонував тому купити цю картину за $5 000. Але відразу Гамлет наголосив, що ці кошти підуть винятково на закупівлю РЕБа та зарядної станції EcoFlow для його дружнього підрозділу, що стоїть на захисті Харківщини.
«Чесно? Я дуже хочу цю картину. І гроші в мене є. Але давай зробимо цей проєкт максимально ефективним. Якщо Latifundist Media розкаже про картину і твої наміри, то гарантовано, що агроринок її захоче і допоможе нашим воїнам набагато більшими коштами», — сказав друг Гамлета.
Спочатку сума збору в 1,5 млн грн Гамлету і команді Latifundist Media здавалась надзвичайно великою. Але той самий аграрний бізнесмен, який першим оцінив роботу, запевнив: досягти цієї амбітної і великої мети цілком реально. Певності додало розуміння, що і скільки за ці кошти можна буде придбати для військових, тож однозначно зупинились на цій сумі.
Аграрна картина Гамлета Зіньківського об’єднує навколо себе аграрних меценатів
Тепер під егідою Latifundist Media аграрні меценати — як компанії, так і приватні особи — нині об’єднуються навколо картини Гамлета Зіньківського «російське «насіння» в українській землі».
Вони можуть викупити слоти — спеціально відведені місця в домовленості зі збору та придбання цього витвору мистецтва.
Кожен слот у гривнях має еквівалент 50 або 100 тис. насінин, які могли бути посіяні і зібрані в картині.
Благодійники спільно мають на меті посіяти 1,5 млн таких насінин — тобто зібрати 1,5 млн грн для дружнього Гамлету Зіньківському підрозділу аеророзвідки добровольчого підрозділу «Фрайкор».
Саму ж картину після того, як буде «посіяне все насіння» і викуплені слоти, планують від автора та усіх меценатів передати як подарунок посольству Великої Британії в Україні.
Станом на середину грудня 2024 року вже 9 компаній та 1 приватна особа підтвердили слоти на картину.
Це дозволило посіяти вже 725 тис. насінин, а отже, зібрати 725 тис. грн із потрібних 1,5 млн грн.
⇒ Стежити за викупом слотів та збору можна на цій сторінці Latifundist.com!
Меценати
Хто посіяв 100 тис. арт насінин (слот у розмірі 100 тис. грн) :
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
Хто посіяв 50 тис. арт насінин (слот у розмірі 50 тис. грн)
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
-
Тут може бути ваша компанія
Також приватним меценатом стала фінансова директорка Agromino Світлана Омельченко та посіяла 10 тис. арт насінин (внесок у розмірі 10 тис. грн.).
Компанія AGGEEK приєдналася до збору, посіявши 15 тис. арт насінин (внесок — 15 тис. грн).
Збір внесків та подальша закупка буде здійснена через Харківський обласний благодійний фонд «Даруй добро».
Реквізити фонду:
Благодійна організація «ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ДАРУЙ ДОБРО»
ВІДДІЛЕННЯ ПУМБ «РЦ ПІВНІЧНО-СХІДНИЙ»
Код за ЄДРПОУ: 37878302
Номер рахунку: UA353348510000000026002223306
Валюта рахунку — гривня.
Призначення платежу — Благодійний внесок.
Маєте намір стати аграрним меценатом в цій історії, будемо раді розказати всі деталі:
+380992918758
Марія (Latifundist Media)
Фрайкор: кому і навіщо збираємо кошти
Збір оголошено для підрозділу аеророзвідки зі складу добровольчого батальйону «Фрайкор».
Бійці цього батальйону брали участь у боях за Харків від самого початку повномасштабного вторгнення росії, а також в офензиві-2022 в Балаклії, Куп’янську, Вовчанську. Зараз теж активно працюють на Харківщині.
На зібрані кошти-насіння планують закупити зарядні станції типу EcoFlow, БПЛА типу Mavic, акумулятори до них та інші витратні засоби, що допомагатимуть добровольцям «Фрайкора» ефективно виконувати поставлені задачі зі стримування та відсічі збройної агресії рф.
Отож, картина Гамлета Зіньківського «російське насіння в українській землі є не лише мистецьким творінням, але й потужним посланням про єдність, відновлення та силу українського народу.
(с) Катерина Капустіна, спеціально для Zemliak.com, 2024.