Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
Садові меблі з піддонів: як зробити своїми руками (інструкція)
Лавки, дивани, столи чи навіть барні стійки та гойдалки — все більшої популярності сьогодні набувають меблі різного функціоналу, зроблені своїми руками зі звичайних дерев’яних піддонів. Часто такий бюджетний варіант обирають для оздоблення прибудинкової території чи саду.
Ідей для реалізації — хоч відбавляй, а якщо у вас немає часу фантазувати й вигадувати щось своє — гуглимо і надихаємося вже готовими виробами. А там, дивись, і власна творча жила дасть про себе знати і руки почнуть майструвати авторські меблі.
Що це за піддони та де їх взяти?
Піддони, або палети, — це спеціальні плоскі прямокутні конструкції для переміщення та транспортування вантажу чи товарів. Зазвичай палети бувають дерев’яні, пластикові та інколи — металеві. Але найчастіше для ландшафтного дизайну використовують саме дерев’яні піддони.
Більшість таких конструкцій дуже надійні. Важать у середньому 15-21 кг та витримують велику вагу, що дозволяє без зайвих побоювань майструвати з палет меблі, які будуть не лише оригінальною родзинкою вашого обійстя, але і слугуватимуть вірою і правдою за своїм безпосереднім призначенням.
Якщо у вас є друзі чи знайомі, які працюють у галузі торгівлі, будівництва чи транспортування вантажів, то є шанс, що «розжитися» піддонами ви зможете задарма. У багатьох випадках палети, на яких приходить товар, підлягають поверненню до постачальника, але буває, що піддони повертати не потрібно, бо повторній експлуатації вони вже не підлягають і просто йдуть на утилізацію. Тому є можливість попросити їх у ваших знайомих (або і незнайомих — зателефонуйте у такі компанії, спитайте). Може, вам поталанить, і натрапите на гарний, але водночас безкоштовний робочий матеріал, який би займав місце на смітнику, а натомість отримає у вас друге життя.
Якщо ж такий варіант не проходить — піддони можна купити. Використовувати можете як нові, так і вживані конструкції. На платформах онлайн-оголошень знайдете палети на будь-який колір і смак. Цінова категорія — від 30 грн за одиницю і вище. Більш якісні екземпляри можна знайти у діапазоні 50-130 грн/шт.
Як зробити стіл і лавку з піддонів?
Мабуть, найпопулярніший комплект — стіл і лавки (інколи — крісла). Але для початку продумуємо, наскільки велику зону ви хочете зробити. Від цього залежить кількість палет, потрібних для виготовлення меблів. До слова, залежно від виду піддонів (євро, фінські, американські тощо), відрізняється і їхній розмір та конструкція. Найчастіше ви зустрінете піддони на 5 або 7 дощок.
Для виготовлення лавок підійдуть палети і на 5 дощок, але краще вибрати ті, що на 7. Тоді готовий виріб буде зручнішим, за рахунок більших габаритів, та більш стійким. У класичному варіанті для виготовлення лавки вам вистачить 2-3 піддонів. Основний набір інструментів, який точно має бути у вас під рукою — шуруповерт, ручна пилка та саморізи.
Важливо: піддони, з якими будете працювати, обов’язково потрібно підготувати — очистити від бруду та пилу і відшліфувати (хоча б ті ділянки, що контактуватимуть з тілом), щоб уникнути неприємної шершавої поверхні меблів та водночас продовжити їхнє життя.
Палету потрібно розпиляти на дві частини, одна з яких слугуватиме сидінням нашої лавки, а інша — спинкою. Зазвичай для сидіння беруть більшу частину (на 4 дошки), а менша лишається для спинки.
З’єднати деталі для спинки і сидіння потрібно під прямим кутом і зафіксувати у правильному положенні за допомогою шуруповерта і саморізів.
Для надійної фіксації зазвичай верхню і нижню частину нашої лавки стягують додатковими неширокими дошками по боках, які слугують і своєрідними бортами нашої лавки. Якщо у вас є такі рейки в господарстві — використовуйте їх, якщо ж ні — можете випиляти необхідні деталі з іншого піддона.
Варіанти ніжок можуть бути різними. Часто висоту лавки формують ще одним ярусом такого ж піддону, тобто від іншої палети відпилюємо частину на 4 суцільні дошки й ставимо на неї нашу готову конструкцію, з’єднавши яруси між собою за допомогою саморізів чи болтів.
Якщо ж вам більше подобається варіант з ніжками — беремо ще одну палету і з широких дощок формуємо чотири ніжки для вашої лавки. Висоту підбирайте самостійно, але надто високими робити їх не варто, щоб лавка не втратила стійкість. Готові ніжки слід з’єднати із сидінням шурупами чи саморізами та для надійності закріпити спеціальними металевими кутами.
Лавка готова, тепер беремося за стіл. Для середньостатистичного садового столика вам вистачить всього два піддони, які ставляться один на один (лицевою стороною догори) і фіксуються шурупами між собою. Але тут уже вам вирішувати, яка висота і ширина столу буде зручною та практичною.
Якщо є бажання, можна збільшити кількість ярусів.
Ще можна зробити додаткові ніжки для стола з піддонів.
Є й інший, не менш простий спосіб змайструвати класичний стіл (літерою «П»): беремо три палети, одна з яких слугуватиме стільницею, а дві інші виконуватимуть роль ніжок. Для такого столу два піддони ставимо вертикально на ребро (по довшій стороні), формуючи бокові стінки нашого столу, а третю палету кладемо зверху, лицевою стороною догори, утворивши таким чином основну поверхню стола. Фіксуємо деталі між собою шуруповертом.
Хтось лишає стільницю зі щілинами між дошками, які є у всіх піддонах, а комусь це не подобається. Тому прогалини у столі можна закрити дошками з іншої палети. Відпилюємо необхідну кількість і прикручуємо до нашого столу, закриваючи пустоти.
Якщо ж ви хочете, щоб у столі були полички, то можна випиляти кілька внутрішніх перегородок у палеті.
До готового столу і лавок інколи приєднують колеса, щоб зону відпочинку можна було легко перемістити в інше місце, або ж швидко сховати під накриття у разі поганої погоди.
Що ж стосується обробки самої деревини — оскільки ми говоримо про садові меблі, які «житимуть» в умовах різної вологості, то бажано покрити палети водовідштовхувальною ґрунтовкою для зовнішніх робіт. У іншому випадку — з часом меблі можуть змінювати колір, сіріти та почати гнити там, де дерево контактує з ґрунтом.
Далі за бажанням можна пофарбувати палети або ж лишити їх у натуральному еко-вигляді, покривши прозорим лаком для дерев’яних поверхонь. Чудово виглядають такі зони у білих кольорах.
... та не менш трендово — у натуральних бежевих і коричневих відтінках.
А якщо душа бажає яскравих фарб — можете оформити свої меблі більш оригінально.
Головне — ми показали простий класичний метод, як швидко і без суттєвих витрат зробити садову лавку і столик із палет. Насправді ж варіантів безліч, тому не обмежуйте свій політ фантазії, комплектуйте деталі, вигадуйте цікаві конструкції. Ви можете оздобити присадибну ділянку шезлонгами для засмагання на сонечку, підвісними гойдалками, оформити барну стійку і зону барбекю та навіть порадувати свого чотирилапого охоронця новою конурою. І якщо з дебютним виробом може і доведеться трохи поморочитись, щоб зрозуміти специфіку, то далі все піде як по маслу.
І не забувайте, що окрім економії коштів, меблі з дерев’яних піддонів — це ще й екологічно. Тож саме час створити затишний простір для спокійного або й активного відпочинку. Така зона буде тішити око і вам, і вашим гостям (а може і сусідів підштовхне зробити таку красу і на своєму подвір’ї). Тому якщо зацікавились — не зволікайте, і беріться за реалізацію вже найближчим часом. Переконані, що у вас все вийде!
© Вікторія Сумченко, Zemliak.com, 2021.