Непрохані гості: як позбутися кротів на присадибній ділянці

Кроти можуть стати справжньою проблемою для власників присадибних ділянок. Їхні ходи та кротовини псують естетичний вигляд газонів, клумб та городів, а постійні «підземні роботи» шкодять кореневій системі рослин. 

Як же позбутися непроханих гостей, не шкодячи їм та довкіллю?

Хто такі кроти

Кріт європейський, або кріт звичайний (Talpa europaea) — комахоїдний ссавець роду кротів родини кротових ряду комахоїдних.

Маленькі дикі тваринки кроти мають чудовий слух і нюх. Ознаками вторгнення кротів стають їх нори з високими пагорбами (кротовини). 

Читайте також Миші в домі та коморі: надійні методи боротьби

Кріт риє землю, гвинтоподібно занурюючись в ґрунт і поперемінно відгортаючи ґрунт лапами. На відміну від гризунів кроти не можуть гризти землю різцями, тому живуть тільки в місцях з м'яким ґрунтом. Там, де ґрунт твердіший (наприклад, під лісовими стежинами), вони влаштовують спеціальні глибинні «підземні переходи».

Прокладаючи довгі ходи на полях і присадибних ділянках в пошуках їжі, кроти руйнують грядки, доріжки, газони, клумби, можуть серйозно пошкодити кореневу систему рослин. Норами кротів користуються польові миші, землерийки, що нерідко з’їдають цілі грядки моркви, картоплі, залишаючи саме бадилля.

Свої ходи, кріт прокладає у землі відразу на кількох рівнях: від 3-х см до 2 м завглибшки. Так, за ніч він може прокласти до 50 м такого проходу. А саме гніздо крота розташоване зазвичай у доволі захищеному місці, наприклад, у кореневій системі дерева, під пеньками, камінням, спорудами, на глибині до двох метрів.

Кротовиння (нори кротів)

Присутність на грядках кротів є небажаною. Проте і знищувати цих тварин не варто. Адже кріт приносить городині більше користі, аніж шкоди. Живляться тварини личинками хруща, довгоносика, коваликів, гусеницями совки, слимаками, капустянками.

Кріт може з'їсти і мишу, ящірку, жабу, якщо вони малорухливі. За добу кріт споживає близько 50-60 г корму. Годується кілька разів за добу, оскільки їжа перетравлюється в його організмі за 4-5 годин. Голодним чотирилапий може залишатися не більше 12-24 годин, після чого гине.

Прориваючи ходи, кожен кріт виносить на поверхню центнери землі, збагаченої кальцієм, магнієм та іншими елементами живлення рослин. Глинистий грунт, «проораний» кротами, краще зволожується і дихає, у ньому не затримується вода: надлишок вологи потрапляє через кротячі ходи у нижчі ґрунтові горизонти.

Тож кротів на заселених ними ділянках треба не винищувати, а відлякувати.

Методи боротьби з кротами

Запахи та звуки

Одним із способів позбутися кротів зі своєї земельної ділянки може стати відлякування. Наприклад, запахами чи звуками.

Кроти не переносять різких запахів. Як народний метод боротьби з кротами використовуйте рослини: чорнобривці, часник, цибулю, рябчики, нафталін, хвойні гілки. Розкладіть їх по ділянці, або посадіть у кротовинах.

Також можна застосувати спеціальні хімічні відлякувачі «Антикріт», «Кротобой» чи «Торнадо».

Також можна використати домашні засоби. Розкласти в кротячі ходи ганчірки, змочені гасом, скипидаром, оцтом, риб'ячі голови.

Інший спосіб віднадити кротів із своєї землі — це постійні звуки, які не сподобаються цим тваринкам. 

Найефективнішим методом відлякування кротів з городньої ділянки на сьогодні є використання спеціальних приладів-генераторів звуку, які створюють шум на рівні ультразвуку. Тварини цей шум чують, а людське вухо не сприймає.

У такому випадку можна застосувати вібраційні відлякувачі типу ультразвукового сигналу «Антикрот» чи «Крот-Аут».

Нерідко дієвими можуть бути саморобні пристрої: вертушки з бляшанок, пластикових пляшок, тріскачки.

Городники радять повстромлювати в землю скляні або пластикові пляшки під кутом 45 градусів, горлечком догори. Потік повітря, потрапляючи в пляшку, породжуватиме специфічний неприємний для тварин звук і вони оминатимуть грядки.

Городники також використовують вітряки, зроблені з великої консервної банки, прив’язаної до тички. Їх бряжчання відлякує небажаних гостей.

Відлякувач для кротів своїми руками

Фізичний вплив

Своєю ефективністю боротьби з кротами відомі так звані пастки для кротів. Існує три основні типи кротоловок: капкани, гарпунні та тунельні. Кожен тип має свій механізм дії. 

Електрокротоловка використовує електричний струм, щоб знешкодити крота. Коли кріт заходить в капкан, він замикає електричний ланцюг, і тварину вражає струмом.

Механічні капкани використовують пружинний механізм. Коли кріт зачіпає приманку або перериває хід, пружина спрацьовує і дуги різко стискаються, затискаючи тварину.

Кротоловка-гарпун має гострий штир, який приводиться в дію пружиною. Коли крот проходить через хід, штир вискакує і пронизує тварину.

Тунельна кротоловка — це жива пастка, яка використовується для лову кротів без їх травмування. 

Тунельна кротоловка складається з двох тунелів, з'єднаних між собою. Вхідні дверцята тунелів відкриваються лише всередину, а не назовні. Усередині тунеля може знаходитися приманка, яка приваблює кротів.

Це досить гуманний спосіб, що дозволяє відловити кротів і вивезти їх за межі ділянки.

Кріт на городі

Можна використовувати як пастки для кротів пластикові відра. Закопайте в землю, накрийте кришкою з невеликим отвором, куди кріт впаде.

Також можна по-старому використовувати затоплення ходів. Деякі господарі просто заливають нори кротів водою зі шланга. Однак треба бути готовим до того, що кротячі ходи досить довгі та глибокі і води може піти на цю справу дуже багато. Для цього використовують не менше 100 літрів. Втім не варто забувати, що чим більше ходів в землі, тим складніше буде їх затопити.

Яд для кротів

Отрута для кротів є радикальним способом позбутися цих непроханих гостей на ділянці.

Деякі господарі використовують готові приманки, які містять отруту, яка вбиває кротів після того, як вони її з'їдять.

Також можна застосувати родентициди. Деякі родентициди, такі як бромадіолон, також можуть бути ефективними проти кротів.

У спеціалізованих магазинах також можна знайти газові отрути. Ці отрути виділяють газ, який вбиває кротів.

Ризики використання отрути:

 • Небезпека для людей та домашніх тварин
  Отрута для кротів може бути отруйною для людей та домашніх тварин, якщо її неправильно використовувати.

 • Забруднення навколишнього середовища
  Отрута може потрапити в ґрунт і воду, завдаючи шкоди навколишньому середовищу.

 • Неефективність
  Кротів може бути важко отруїти, тому що вони мають чутливий нюх і можуть уникати приманок.

 • Страждання кротів
  Отрута може призвести до болісної смерті кротів.

Важливо!

 • Якщо ви все ж використовуєте родентициди на своїй ділянці, щоб позбутися кротів, то пам’ятайте: вони можуть зашкодити не лише кротам, а й іншим тваринам, а також ґрунту.

 • Перед використанням будь-яких методів переконайтеся, що на вашій ділянці немає кротових сімей з дитинчатами.

 • Боротьба з кротами може потребувати часу та комплексного підходу.

Як уникати кротів на земельній ділянці

Найкраще проводити профілактику й запобігати розселенню кротів на присадибній ділянці. Наприклад, використовуйте сітку: закопайте по периметру ділянки сітку з дрібними осередками на глибину 50-60 см.

Можна окремо захищати кореневу систему садових культур чи багаторічних рослин на клумбах. Для цього можна огородити кореневу систему саджанців сіткою.

Також ефективним профілактичним методом у протидії кротам буде ущільнення ґрунту. Регулярно утрамбовуйте землю після дощів, щоб кротам було важко рити ходи.

Додаткові поради:

 • Зверніться до професійних дератизаторів.

 • Використовуйте комбінацію різних методів для кращого результату.

 • Будьте терплячі, адже кроти можуть швидко адаптуватися до одного методу.

Пам'ятайте, що гуманне ставлення до тварин — це запорука екологічної рівноваги. Зберігайте природу, навіть борючись з непроханими гостями на вашій ділянці.

Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.