Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
300 га за три роки: Оксана Лукіянчук про свій шлях у фермерстві
Оксана та Богдан Лукіянчуки у світі українського агро відомі більше як засновники мережі Growex, що поєднує освітні відео, трейдинг, лабораторні дослідження насіння та ще кілька тематичних напрямків. Проте аграрна родина свого часу вирішила зайнятися власним виробництвом сільськогосподарської продукції.
Як це було та чого вдалося досягнути за три роки фермерка і блогерка Оксана Лукіянчук розповіла під час агроконференції Re:farm 2025 у Львові.
Як народилося ФГ «Клаптик степу»
У листопаді 2021 року Оксана та Богдан Лукіянчуки зібрали всі необхідні документи і запустили процес створення та офіційної реєстрації власного фермерського господарства.
Остаточно 22 листопада 2021 року в селі Болеславчик на Миколаївщині з’явилося ФГ із назвою «Клаптик степу».
«У наших батьків є власні фермерські господарства, у нас є кілька напрямків роботи. Але свого досвіду немає. Я ще хочу щось садити, створювати, мені вже треба своє фермерське господарство», — каже пані Оксана.
Перші пайовики та земля
Протягом перших трьох місяців Оксана, як сама жартома каже, буквально «ходила по селу» і намагалася загітувати власників земельних ділянок віддати їх в оренду саме їхньому новоствореному фермерському господарству.
«Для більшості селян я годилася або в дочки, або у внучки. І було дуже складно їх переконати довіритися та віддати в оренду землю мені…», — каже про свід досвід пані Оксана.
На щастя, Оксані вдалося знайти перших двох людей, які повірили в її ідею, і підписати перші договори. Щоправда, сам текст договору довелося перероблювати кілька разів на прохання власниці однієї із земельних ділянок, яка хотіла себе убезпечити від різних форс-мажорів і мати гарантії виплати орендної плати.
«Знайшлися дві жінки, які мені довірились. Коли одна з них почула мою ідею, то сказала «Оксано, твори!» і я відчула, що це буде геть новий кращий рівень! Уже 21 лютого 2022 року я мала два підписані договори оренди — і ми безмірно тішилися цьому», — згадує фермерка.
Незважаючи на війну, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, Оксана продовжувала розвивати своє ФГ. За три роки їй вдалося зібрати земельний банк 300 га землі, з яких 60 га у власності.
«Ми розуміємо, що нам було б більш вигідно орендувати землю і платити орендну плату людям, але ми все ж прийняли рішення — купувати землю. Тобто мати у власності та обробляти», — каже Оксана Лукіянчук.
До слова, попередньо планувалося, що у ФГ «Клаптик степу» за ці роки земельний банк має зрости до 500 га. Однак пані Оксана говорить, що насправді нині існує дуже велика конкуренція за земельні ресурси, тож на те, щоб зібрати необхідний за бізнес-планом зембанк, знадобиться час і багато зусиль.
«Я дуже засмучувалась і корила себе, що, можливо, недостатньо роблю. Але досвід каже: у кожного фермерського господарства є своя відправна точка. Якщо рухатися у своєму напрямку, то у вас все вийде. І ви прийдете туди тоді, коли ви маєте туди прийти», — робить висновок фермерка.
Що складного у фермерстві
Оксана також розповідає про труднощі, з якими вона зіткнулася: перехід на четверту групу оподаткування, пошук кваліфікованих працівників, проблеми з отриманням ліцензії на заправку.
«Уся команда і бухгалтерія два роки пробували перейти на четверту групу. То, виходить, це в нас не дуже просто. Ми поставили свою заправку в травні, а в жовтні її тільки ліцензували, бо треба кучу паперів», — ділиться Оксана Лукіянчук.
Ще в фермерському господарстві «Клаптик степу», крім основних сільгоспкультур, пробували вирощувати овочі, але результат родину підприємців не задовольнив.
Загалом, Оксана Лукіянчук каже, що в веденні агробізнесу дуже важливою є команда та партнери.
«На моєму шляху є багато людей, які можуть порадити, допомогти, почекати. Був момент, коли на рахунку нашого фермерського господарство просто бракувало коштів, аби розрахуватися із компанією за послуги. Довелося пояснити і попросити — і мені, на щастя, пішли назустріч. Розрахувалася повністю, але просто трошки згодом… Партнери та нормальні взаємини дуже важливі», — каже фермерка.
Водночас фермерка також ділиться своїми досягненнями: у 2024 році у ФГ «Клаптик степу» з’явився перший власний трактор та обприскувач, який вони «підігнали» саме під потреби і можливості господарства. А ще родина Лукіянчуків нещодавно створила навіть власний дослідний центр.
«Про цей центр поки що мовчимо, бо, може, у перший рік буде багато факапів. Тому поки що тихенько про нього говоримо, але я думаю, що він буде дуже визначний в межах всієї України», — розповідає про свої плани фермерка.
Досвід фермерства на YouTube
Оксана та Богдан Лукіянчуки розповідають про свій фермерський досвід на власному YouTube-каналі.
«За минулий рік вийшло майже 60 відео про те, що і як ми робили. Ділимося, що вийшло, а що — ні. Думали вже цього року перестати публікувати і позоритися, але люди просять показувати все. Бо їм набрид оцей «успішний успіх», яким діляться в мережі, але приховують, яким чином насправді цього вдалося досягнути», — із усмішкою ділиться пані Оксана.
Пані Оксана додає, що справді у фермерстві далеко не все виходить із першого разу. Ба більше, не завжди вдається відтворити успіх, бо в агро — це як лотерея. Тому важливо для спільноти малих і середніх фермерів ділитися таким досвідом, де кожен може навчитися на помилках інших.
Оксана зазначає, що її успіх не був миттєвим, а вимагав багато зусиль та часу. Вона заохочує інших не порівнювати себе з іншими, а рухатися в своєму напрямку.
(с) Єлизавета Кудиненко, Катерина Капустіна для Zemliak.com, 2025.