Щоб бути в курсі свіжих новин, підпишіться на сторінки сайту Земляк у Facebook, Telegram та в Instagram.
Чи буде картопляний армагеддон в Україні? Микола Пономаренко про ситуацію на ринку картоплі
Ціна картоплі за рік виросла майже втричі. Поки споживачі нервово розглядають цінники в супермаркетах, то виробники картоплі, здавалося б, могли вже купатися в грошах. Але «не все так однозначно»!
Яким насправді був цьогорічний сезон картоплі в Україні? Із якими проблемами зіштовхнулися українські фермери, які професійно займаються вирощуванням цього овоча? Та що зрештою буде з цінами на картоплю в 2024 і 2025 роках?
Про все в ексклюзивному інтерв’ю спеціально для Zemliak.com розповів Микола Дмитрович Пономаренко — засновник та директор СТОВ «Десна» із села Боромики на Чернігівщині, а також відомий в Україні картопляр.
Zemliak.com: Розкажіть про своє господарство. Яку роль у бізнес-портфелі відіграє картопля?
Микола Пономаренко: Зараз земельний банк у моїй агрофірмі СТОВ «Десна» складає 1 400 га. Сіємо зернові й технічні культури — пшениця, соняшник, соя, кукурудза.
Під картоплю цьогоріч було відведено 200 га. Хоча були часи, коли мав план посадки картоплі на площі 400-500 га на кілька найближчих років.
Ми — насіннєве господарство. Я вирощую в себе, в основному, насіннєвий матеріал картоплі для українських агровиробників. Тобто еліту й супереліту виробляю в першу репродукцію, якою далі вітчизняні фермери засаджують поля та вирощують картоплю для кінцевого споживача або переробки.
Завжди важливо мати план, оскільки картопля вимагає великих інвестицій у технології вирощування, особливої уваги в плані попередників та підготовки ґрунту.
Zemliak.com: Тобто в агрофірмі «Десна», можна сказати, диверсифікований набір с/г культур. Із чим це пов’язано?
Микола Пономаренко: Важливо розуміти, що сезони бувають дуже різними. А отже, робити ставки винятково на одну культуру не варто. Той, хто вирощує різні сільгоспкультури, страхує сам себе від великих труднощів.
От, наприклад, цього року навіть попри війну, яку росія розв’язала на нашій українській землі, та проблеми з логістикою ціни на с/г культури більш-менш стабілізувалися — наші аграрії можуть нарешті реалізувати вирощену продукцію та планувати наступний сезон.
Zemliak.com: Яка планова рентабельність картоплі у Вашому господарстві?
Микола Пономаренко: Я закладаю в план орієнтовно рентабельність вирощування картоплі на рівні 15-25%. За умови планової урожайності картоплі на рівні 35 т/га її собівартість складе не менше 8,5 грн/кг. Якщо ж вдається отримати по 50-70 т/га, правда, на зрошенні, то і цифри теж будуть іншими.
Загалом, складно щось говорити, бо в кожному сезоні витрати на вирощування ростуть. До прикладу, цьогоріч у мене на закупівлю насіннєвого матеріалу з Європи лягло 57 грн за 1 кілограм!
Zemliak.com: Якщо ви господарство, що спеціалізується на вирощуванні насіннєвого матеріалу, то звідки самі берете посадкову картоплю?
Микола Пономаренко: Ми замовляємо посадкову картоплю у кращих європейських селекційних компаній.
Але торік у тій же Німеччині та багатьох інших країнах був дефіцит насіннєвої картоплі. Нашому господарству, наприклад, постачальники не змогли дати повною мірою всі обсяги, які ми замовляли. Така ситуація була в наших виробників у багатьох регіонах.
До слова, раніше ми з постачальниками насіннєвої картоплі працювали так: вносимо передплату 30% від вартості замовлення, а решту 70% сплачуємо після збору та реалізації урожаю картоплі. Однак торік насіннєві компанії поставили вимоги 100% передплати. І навіть коли вже наші картоплярі познаходили гроші, то купити насіннєву картоплю в Європі вже було майже нереально.
Як на мене, це показало, що в Європі ще торік суттєво зменшилися обсяги виробництва картоплі — нестача для українського ринку була відчутна.
Ми сіялися, в основному, розраховуючи на ті обсяги, що вдалося отримати та свої сили.
Zemliak.com: Яким видався нинішній сезон картоплі для виробників в Україні? Чим він відрізняється від попередніх?
Микола Пономаренко: Я б сказав, що сезон картоплі в 2024 році був дуже складний.
У чому складність? По-перше, проблеми з насіннєвим матеріалом, як я зазначив вище. По-друге, були аномальні кліматичні умови, що негативно позначилось на вегетації рослин та суттєво ускладнило збір урожаю.
А ще у нас триває війна, яку розв’язала росія в Україні, — планувати і мати запаси, наприклад, тих же добрив або ЗЗРів страшно. Для нашого господарства — це такий травматичний досвід, адже в 2022 році ми опинилися в російській окупації.
Zemliak.com: А як пройшов картопляний сезон у Вашому господарстві?
Микола Пономаренко: Посівна картоплі у моєму господарстві стартувала… 31 березня.
На перший погляд, це дуже рано. Але я орієнтуюся на запаси вологи. Тож було важливо спіймати тієї важливої весняної вологи. І це було відмінне рішення!
До червня нашою картоплею в полі можна було тільки милуватися — вона «схопила» вологи і чудово вегетувала з урахуванням усіх проведених агротехнічних операцій.
Але потім у червні буквально за три дні випали дві місячні норми опадів — це спричинило підтоплення великих масивів картоплі. Вода там стояла довго, а отже, проводити захисні обробки по плану і додатковий фунгіцидний захист ми не могли.
А вже в наступні літні місяці була страшна спека і земля стала наче камінь. Багато господарств не могли зайти в поля, щоб копати урожай, бо просто не могли заглибитися в ґрунт. Ми ж теж чекали і підлаштовувалися під хоча б якісь опади.
Zemliak.com: А з чим пов’язана така особливість із затримкою води на полі?
Микола Пономаренко: Ми працюємо за сучасною технологією обробітку ґрунту, що походить із Нідерландів.
Проводимо глибоке рихлення з осені на 55-60 см. Тобто заходить агрегат, рихлить і прориває канал — це для збереження й забезпечення вологи. А вже навесні проводимо ще раз механічну обробку ґрунту і посадку картоплі за один прохід.
На мою думку, під час літніх злив канали не прийняли ту надмірну вологу — ґрунтові капіляри, утворені завдяки такій технології, просто не змогли в один момент справитися з тим величезним об’ємом опадів. І на це знадобилося більше часу.
Zemliak.com: Як це вплинуло на якість картоплі?
Микола Пономаренко: Оскільки ми насіннєве господарство і працюємо з Інститутом картоплярства НААН у Немішаєвому, то для нас надзвичайно важливо зберегти високу якість вирощених бульб.
Висока вологість, як-от на тих ділянках, що утворилися внаслідок злив, зазвичай могла б спровокувати активне розмноження збудників хвороб на картоплі. Що ми вирішили? По периметру підтоплених ділянок провели дискування, аби відділити їх від здорової картоплі та запобігти поширенню хвороб. Далі по можливості провели додаткові профілактичні обробки фунгіцидами.
Zemliak.com: Як відбувався збір урожаю картоплі у Вашому господарстві?
Микола Пономаренко: Посадили рано, то і змістився час збирання.
Ми змогли технікою зайти раніше в поля — на відміну від багатьох інших виробників. При цьому тут треба ще вдало підібрати час, аби дочекатися нормальної стиглості та не травмувати бульби.
Хоч і давалося важко, але ми копали. Нам все ж вдалося встигнути до того часу, поки земля не стала каменем і техніка просто не змогла діставати бульби.
Бо багато виробників картоплі в Україні цьогоріч просто не могли почати збір урожаю саме з цієї причини. А ті, хто зміг запустити в поле комбайни, отримували багато травмованої картоплі, а отже, її якість була суттєво нижчою.
Пізніше складнощів додала досить тепла осінь: картопля при температурах повітрі +10…+12°C уже збирається пускати паростки. Тому для виробників це стало своєрідним викликом, коли треба додатково охолоджувати, вентилювати овочесховища. Це надзвичайно важливо для насіннєвої картоплі, адже фактично від умов її зберігання залежить майбутній урожай.
Схожі проблеми і зі споживчою картоплею. Через несприятливі умови дуже складно досягнути хорошої лежкості, оскільки оптимальною температурою для зберігання є +6°C. При такому показнику вона зберігає свої властивості і ключові споживчі якості.
При цьому не можна відразу знизити температуру до потрібної у сховищі: це повинно відбуватися поступово. Тому після поля картопля проходить сушку, вентиляцію і після цього градус за градусом її охолоджують у приміщенні для зберігання.
Zemliak.com: Яка була урожайність картоплі?
Микола Пономаренко: Я зазвичай розраховую отримати урожай картоплі на рівні 40-45 т/га. Цьогоріч, враховуючи умови та обставини, урожайність склала приблизно 32 т/га.
Загалом, урожайність картоплі в Україні в 2024 році була суттєво нижчою від прогнозованої. Деякі виробники озвучували цифри 15 т/га… Це мене надзвичайно здивувало.
Zemliak.com: А як Ви плануєте реалізацію урожаю?
Микола Пономаренко: Перші партії картоплі наше господарство реалізувало. А трошки згодом ми почали закладати бульби на зберігання.
Щоб зберегти хорошу якість картоплі, треба дотримуватися правильної технології в овочесховищах — температурний режим, вологість, провітрювання тощо.
Zemliak.com: Що можете розповісти про ціни на картоплю у 2024 році?
Микола Пономаренко: Коли почали копати картоплю з середини серпня, то її ціна становила приблизно 15 грн/кг. Торік же в аналогічний час закупівельна ціна на цей овоч становила всього 6-7 грн/кг.
Потім, з огляду на дефіцит картоплі на ринку, її ціна виросла до 18-20 грн/кг і все одно були охочі купити.
Знову-таки дуже здивувався із цієї ситуації. При цьому мої минулі прогнози на ринку на цей рік справдилися.
Zemliak.com: Що буде з цінами на картоплю далі?
Микола Пономаренко: Думаю, ціна картоплі становитиме 20-25 грн/кг. Ціна насіннєвої картоплі другої репродукції — 25 грн/кг, картоплі першої репродукції — 35 грн/кг.
Загалом, будуть проблеми. Найближчим часом буде лихорадити ринок картоплі. І, у першу чергу, вони знову-таки будуть пов’язані із дефіцитом насіннєвої картоплі.
Мова про основні країни, що спеціалізуються на посівному матеріалі цієї культури: Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Франція та інші. Саме ці країни формують цінову політику на насіннєву картоплю якраз протягом листопада-грудня. І невдовзі ми будемо більш точно розуміти, яку закупівельну ціну насіннєвої картоплі запропонують виробники з ЄС (на початку листопада-2024 ціна такої картоплі становить 20-25 грн/кг)..
Отож, дилема заключатиметься в тому, чи зможуть українські виробники закуповувати посадкову картоплю в Європі за тими цінами, які встановлять їхні виробники. Торік це було складно, тож навряд ситуація покращиться найближчим часом. Як кажуть, тривога вже є — усі хочуть купити насіннєву картоплю, а її нема…
Zemliak.com: На що ж розраховувати кінцевим споживачам?
Микола Пономаренко: Середня ціна картоплі сьогодні сягає 30-35 грн/кг, максимум — 40 грн/кг.
На європейському ринку роздрібна ціна картоплі коливається від 18 до 25-30 грн/кг. Якщо її імпортуватимуть в Україну, то треба додати сюди витрати на логістику, зберігання тощо, а отже, ціна на нашому ринку буде трохи вищою.
Тож, на мою думку, Європа не буде основним постачальником картоплі в Україну. Натомість імпортуватимемо з Єгипту, Туреччини та африканських країн. Я б не хотів, звичайно, щоб у нас стався якийсь картопляний Армагеддон, але виробники із цих країн перекриють нестачу картоплі в нас.
Zemliak.com: Яким може бути рішення проблеми із нестачею посадкової картоплі?
Микола Пономаренко: Уже почалося заміщення — насіннєву картоплю імпортують. Але з інших напрямків.
Наше господарство теж має замовлення на імпортну картоплю деінде. Чому? Бо своєї нам не вистачить на заплановані площі в 2025 році. Зимовий період у нас, як я бачу, гарантовано пройде з дефіцитом посадкового матеріалу.
Тож нам уже потрохи привозять, там непогана була врожайність та якість бульб. До березня-травня, сподіваюсь, матимемо достатньо насіннєвої картоплі на наступний сезон.
Тобто продовольчої картоплі в нас на реалізацію нема, ми відвантажили тільки постійним клієнтам по угодах і нових клієнтів точно не шукаємо нині.
Zemliak.com: А що робити виробникам картоплі?
Микола Пономаренко: Ціна на картоплю буде, дефіцит насіння буде. Але цього не треба боятися. Бо це ринок і він підлаштується.
Zemliak.com: Якщо сезон картоплі настільки залежить від агрокліматичних умов, то які можуть бути рішення?
Микола Пономаренко: Донедавна я був переконаний, що в наших північних регіонах у найближчі 5 років картоплярі ще зможуть вирощувати картоплю без поливу.
Однак нині я з пересторогою ставлюсь до цієї думки. Вважаю, в Україні вже настільки змінилися агрокліматичні умови, що вже не варто вирощувати картоплю без зрошування. Хотілося б також працювати в цьому напрямку.
Zemliak.com: Миколо Дмитровичу, безмежно вдячні за розмову! Успіхів Вам у роботі!
(с) Катерина Капустіна, Zemliak.com, 2024.