27 січня Земля

Експерти пояснили послідовність оформлення права власності на пай

До 2028 року українці мають оформити право власності на паї, оскільки сільгоспугіддя без власників переходять у власність держави. Тож, про алгоритм послідовності дій для майбутніх землевласників розповіла менеджер з фінансового та бухгалтерського консалтингу Всеукраїнського конгресу фермерів Ірина Зубрицька під час вебінару для фермерів «Оренда земельних паїв: облік та оподаткування».

Загалом для оформлення права власності на пай треба здійснити 5 кроків:

Крок 1 — звернутися до сільської, селищної чи міської ради, на території якої розташована невитребувана земельна частка (пай) із письмовою заявою про її передачу у власність та надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та отримати відповідне рішення місцевої ради. До такої заяви додається копія сертифіката на пай.

Крок 2. Замовити в землевпорядної організації розроблення проєктної документації щодо встановлення меж земельної ділянки.

Крок 3. Подати заяву до ЦНАПу про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Крок 4. Затвердити в місцевій раді розроблену проєктну документацію із землеустрою та оформити земельну ділянку у власність.

Крок 5. Зареєструвати право власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та отримати документ про право власності на земельну ділянку в порядку, передбаченому Законом від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

«У разі, якщо власник невитребуваної земельної частки не оформить її до 2028 року, законодавством надано можливість власнику в судовому порядку отримати додатковий строк, достатній для такого оформлення, якщо цей строк було пропущено з поважної причини (ч. 7 ст. 13 Закону № 899)»,  — каже експертка.

Прослухати детальніше про процедуру оформлення можна за посиланням на відеозапис вебінару.