Позавчора Соціалка

Стало відомо, чому українці повертаються на прифронтові території — дослідження

Міжнародний республіканський інститут провів фокус-групове дослідження «Життя на деокупованих територіях очима мешканців: проблеми відбудови та пріоритети майбутнього розвитку».

Мешканці, які залишились під час окупації, та повернулись після деокупації, були вмотивовані однаковими причинами — наявністю родини.

Про це передає Міжнародний Республіканський інститут.

«Я повернувся, все-таки вдома огород. У мене 65 кустів роз, красивих. Ну вже я не мог покинути всю цю красу і хату…»,  — кажуть учасники дослідження.

Серед причин, чому українці залишалися в окупації, чи повернулися після деокупації, стали наявність приватної власності, роботи та емоційним  зв’язком з домом. Обидві групи зазначають про страх перед небезпекою в окупованих населених пунктах, але його рівень виявився меншим, ніж перед невідомістю міграції.

«Загалом учасники фокус-груп вірять, що люди, які виїжджали на інші території України, в переважній більшості вже повернулися за умови, якщо їхнє місце проживання було деокуповане, або ж не зруйноване та існує на карті не лише номінально. Репатріанти, у свою чергу, тих, хто нікуди не виїжджав і пережив окупацію, називають сміливцями, ставляться до них з повагою. Але подекуди відчувається и осуд – мали б подумати за безпеку дітей в першу чергу», — ідеться у дослідженні. 

На думку опитаних, визначальними умовами того, повернеться людина чи ні будуть наступні:
Наявність незруйнованого житла, куди можна повернутися, і взагалі населеного пункту як такого
Те, наскільки людина влаштувалася за кордоном, особливо після того, як закінчилися виплати для біженців, а також від того, чи будуть перспективи працевлаштування після повернення в Україну 

Наявність в Україні живих батьків та/або інших родичів.

Підсумовуючи, можна сказати, що ті люди, які залишились вдома під час окупації , належать до категорії людей , яким значно важче (порівняно з іншими) даються зміни, особливо такі глобальні, навіть незважаючи на ступінь об’єктивної небезпеки навколо. Вони не уявляють, як можна залишати свої життя, усталене, звичне, зрозуміле і їхати в нікуди, в нове, невідоме, часто ні з чим. 

Дослідження було проведено Соціологічною групою «Рейтинг» від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту.

Потрібна реклама на сайті Zemliak.com?