Експерти озвучили ТОП-3 міста за рівнем прозорості — Transparent cities
До списку найбільш прозорих міст України увійшли Львів, Дніпро і Мукачево. Це означає, що міські ради виконала індикатори прозорості більше, ніж на 75%.
«Частково прозорими» визначені 10 міст: Вінниця, Володимир, Житомир, Кам’янське, Київ, Кропивницький, Луцьк, Тернопіль, Ужгород, Чернівці. Ці міста впоралися із виконанням індикаторів прозорості на рівні від 50% до 74%.
Решта міст (57) — «непрозорі», тобто виконали вимоги прозорості менше, ніж на 50%.
Про це Zemliak.com стало відомо під час онлайн-презентації результатів дослідження з розбором прикладів «доброго врядування» (good governance) у рамках Програми «Transparent cities/Прозорі міста» (Transparency International Ukraine).
Уперше з початку роботи команда «Прозорі міста/Transparent cities» концептуально змінила методологію дослідження прозорості міст. У воєнному 2022 році команда оцінювала лише 70 міст зі звичних 100, і робила це за оновленими критеріями. Замість балів і місць — тепер статус міста і рівень виконання індикаторів.
Враховуючи ситуацію пов’язану з повномасштабним вторгненням рф в Україну, у дослідженні взяли участь тилові міста. Муніципалітети, наближені до лінії розмежування, а також ті, що перебували в окупації понад 6 місяців — не оцінювали.
«Ми розробили критерії, які стосуються роботи міських рад в умовах воєнного стану. Це зокрема, аналіз їх діяльність щодо створення можливостей для ВПО та релокованого бізнесу, оприлюднення інформації про гуманітарну допомогу, а також критерії її розподілу, місцезнаходження укриттів цивільного захисту населення тощо», — коментують експерти.
Оцінювання проводили за 40 адаптованими критеріями, які стосуються:
- організації роботи міських рад
- публікації інформації на офіційних ресурсах
- доступу до даних щодо земельних питань та житлових питань
- комунального майна, соціальної сфери тощо.
Також програма «Transparent cities/Прозорі міста» сформувала перелік найкращих практик, які втілювали українські міста під час війни, і котрі показали свою ефективність. А саме: публікація інформації про укриття та інформації для ВПО, електронна подача заяв на житло, електронні звернення мешканців через спеціальні міські сервіси, підтримка релокованих бізнесів, звітування про розподілену гуманітарну допомогу тощо.