Нормативна грошова оцінка сільгоспземель:
карта НГО
Загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення — це нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, яку проводять одночасно без виїзду на всій території України.

У 2018 році вперше за 23 роки була проведена всеукраїнська нормативно-грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

Національна НГО набула чинності з 1 січня 2019 року.

Клікніть на карту, щоб збільшити її

Вихідними даними для всеукраїнської НГО були такі дані:
  • відомості ДЗК
  • матеріали з Державного фонду документації із землеустрою, 
  • матеріали природно-сільськогосподарського районування та бонітування ґрунтів у розрізі сільськогосподарських угідь, економічної оцінки земель
  • ґрунтові обстеження минулих років.
Завдяки проведенню всеукраїнської НГО відпала необхідність складання технічних документацій з оцінки по окремих земельних ділянках сільськогосподарського призначення, які виготовлялись для визначення розмірів орендної плати, земельного податку, державного мита та інших обов’язкових платежів. А тепер НГО виступає орієнтиром при укладанні угод купівлі-продажу сільськогосподарської землі: ціна за 1 га має бути не меншою, ніж ставка НГО.

Відомості про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення надають у формі витяга з технічної документації про нормативну грошову оцінку в порядку надання адміністративних послуг.

Що таке нормативно-грошова оцінка с/г землі?
Нормативна грошова оцінка сільгоспземель — це умовна вартість земельної ділянки сільськогосподарського призначення: ріллі, землі під багаторічними насадженнями, природними сіножатями і пасовищами.

Розмір НГО зазвичай рівний сумі потенційного доходу від використання землі як засобу виробництва протягом визначеного періоду часу. Тобто в основі нормативної грошової оцінки земельної ділянки — рентний дохід, а по суті, ті гроші, які можна виручити від найбільш ефективного використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Також розмір НГО залежить від різних чинників:
  • функціональне використання земельної ділянки;
  • екологічна ситуація,
  • якість ґрунтів
  • місце розташування земельної ділянки тощо.
В основу визначення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в 1988 році.

Відомості про НГО надаються щодо конкретної земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про НГО земельної ділянки.

Кожного року нормативна грошова оцінка підлягає обов'язковій індексації з урахуванням показників інфляції минулого року.

Відповідальним за індексацію нормативної грошової оцінки є Держгеокадастр та його місцеві підрозділи, які мають проіндексувати нормативну грошову оцінку для надання заінтересованим особам (податкова, громадяни, організації) до 15 січня кожного року.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільгосппризначення в межах і за межами населених проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.